בעקבות פשרה: פיצוי כספי ל-2 תלמידים בעלי מוגבלות בשמיעה

הסכם הפשרה נחתם בין עיריית בית שאן לבין המדינה בעקבות תביעות שהוגשו בשם התלמידים שנזקקו להנגשת כיתות אקוסטיות
גילי סיוון-כהן |
תלמידים בביה"ס, אילוסטרציה envato

הסכם פשרה נחתם בין עיריית בית שאן לבין המדינה בעקבות כתבי תביעה שהוגשו בשם שני תלמידים עם מוגבלות בשמיעה, כאשר כל תלמיד קיבל פיצוי של 35 אלף שקלים.

על פי התביעות של שני התלמידים עם מוגבלות בשמיעה, שנזקקו להנגשת כיתות אקוסטיות עבורם. התלמידים, אשר למדו בבית הספר "בני עקיבא" בבית שאן, לא זכו לקבל את ההנגשות המגיעות להם, ועל כן הוגשו כתבי התביעה בגין הפרת הוראות חוק השוויון ותקנות הנגישות הפרטנית והכללית, בכל הקשור לספק התאמות. בית משפט השלום בנצרת קבע בהסכמי הפשרה כי עיריית בית שאן תפצה כל תלמיד ב-35 אלף שקלים.

המקרה הראשון הוא של תלמיד עם מוגבלות בשמיעה, שבעת פנייתם של הוריו לנציבות שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות בסוף שנת 2019, היה קטין ולמד בבית הספר "בני עקיבא". לפני פנייתם של ההורים לנציבות, הגישו ההורים לעירייה שתי בקשות לנגישות פרטנית עבור הילד, אחת בשנת 2018 והשנייה בשנת 2019, ואף על פי כן, העירייה לא ביצעה התאמת כיתה אקוסטית, שהייתה נדרשת לו. זאת ועוד, העירייה העבירה את כיתתו של התלמיד לכיתה אחרת בהגיעו לכיתה י', שהייתה אף יותר מרעישה ושהקשתה עליו עד מאוד לללמוד, כשאר התלמידים ללא מוגבלות בכיתתו.

כתוצאה מאי ביצוע ההנגשה, התלמיד התקשה להבין את החומר הנלמד בכיתה, סבל מכאבי ראש מרעשי הרקע, לא הצליח להתרכז בכיתה ומשום כך פספס רבות מהחומר הנלמד בכיתה, במיוחד במקצועות רבי מלל כגון לשון, היסטוריה וביולוגיה, ופיתח פער לימודי מחבריו לכיתה. עקב זאת, הוריו נאלצו, בלית ברירה, לפנות למורים פרטיים ולשלם עבור שעות לימוד פרטניות, כדי שיוכל להשלים את השיעורים שפספס בשל חוסר הנגישות בכיתה.

העירייה לא ביצעה התאמות כנדרש

עם קבלת התלונה, ביצעה הנציבות פיקוח בבית הספר. מהפיקוח עלה כי לא בוצעו ההתאמות עבור התלמיד ועבור תלמידים נוספים עם מוגבלות שלמדו באותו בית הספר. בעקבות זאת, פנתה נציבות שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות לעיריית בית שאן, לרבות במכתב התראה בבקשה כי תבצע את ההנגשה באופן מיידי. אולם, גם אחרי פנייה זו, עיריית בית שאן לא דאגה להנגשות המתאימות, ולכן נשלח מטעם הנציבות מכתב לממונה על המחוז במשרד הפנים, בהתאם לנוהל היועץ המשפטי לממשלה. רק אז השיבה העירייה במרץ 2020 כי היא "תחל בהליכים לביצוע ההנגשה וכי העיכוב נבע, כביכול, מבעיות תקציביות". עיריית בית שאן השלימה את ההנגשה רק בחודש אוקטובר 2021.

התביעה השנייה הוגשה בשם תלמיד אחר, עם מוגבלות בשמיעה ואשר למד בבית הספר "בני עקיבא" בבית שאן. גם תלמיד זה נזקק להנגשת כיתה אקוסטית. הבקשה להנגשה פרטנית הוגשה על ידי הוריו עוד בשנת 2017, ולאחר שלא חלה כל התקדמות בביצוע ההנגשה, הגישו ההורים בקשה נוספת בשנת 2018 ועוד בקשה בשנת 2020. את ההתאמות הנדרשות ביצעה העירייה רק בחודש אוקטובר 2021.

יודגש, כי עד להנגשת הכיתה באוקטובר 2021, למד התלמיד תחילה בכיתה שאינה נגישה כלל, וחרף בקשת ההורים להעבירו זמנית לכיתה מונגשת חלקית, הועברה כיתתו לכיתת המחשבים. חבריו לכיתה, שלא היו מרוצים מהמעבר, החלו להתנכל לו. כתוצאה מכך, התלמיד נפגע מאוד וסירב ללכת לבית הספר למשך מספר ימים, ונגרם לו נזק חברתי גדול. בעקבות לימודיו בכיתה לא נגישה עם רעשי רקע, התלמיד איבד ריכוז לעיתים קרובות ופספס חומר לימודי חשוב.

שתף את הכתבה ב:
רוצים להשאר מעודכנים בכל מה שחם בעולם המשפט?
הורידו את אפליקציית אוביטר:

אפליקציית אוביטר לאנדרואיד https://bit.ly/31H6hrk

אפליקצית אוביטר לאייפון https://apple.co/31GhGHV

לדף הפייסבוק שלנו https://bit.ly/32LKr5E

להצטרפות לאחת מקבוצות הוואטסאפ שלנו https://obiter.co.il/ask-lawyer

אתר החדשות המשפטיות obiter.co.il עושה כל מאמץ לאתר זכויות על תמונות וסרטונים המתפרסמים בו. אולם לעיתים התמונות והסרטונים מופצים ברחבי הרשת ולא מתאפשרת הגעה למקור החומר הויזאולי, לכן בהתאם לסעיף 27א' לחוק זכויות היוצרים כל אדם הרואה עצמו נפגע עקב בעלות על זכויות היוצרים של תמונה או סרטון מוזמן לפנות להנהלת האתר office@obiter.co.il

צרו איתנו קשר בנוגע לכתבה:

    נגישות