נדחתה דרישת משפחתה של תהילה נגר ז"ל לתבוע את המדינה על רשלנות

נגר ז"ל נרצחה לפני כ-7 שנים ולעמדת משפחתה, המשטרה ניהלה חקירה רשלנית לאחר מותה הטראגי. ביהמ"ש קבע כי קבלת התביעה משמעה "משפט חוזר" לרוצח
דניאל בן חמו |
ראיד רושרוש, רוצח תהילה נגר ז"ל. צילום ארכיון: פלאש 90

בית המשפט השלום בתל אביב, דחה את בקשת בני משפחת תהילה נגר ז"ל שנרצחה לפני כשבע שנים, לקבל פיצויים מהמדינה בגין חקירה רשלנית. למרות זאת השופט אביים ברקאי, לא חייב את בני משפחת נגר בהוצאות משפט ושכ"ט עורך דין. השופט ציין בין השאר כי ניהול ההליך הוא עקיפת הוראות חוק בתי המשפט, מאחר ומדובר ב-"משפט חוזר" ביחס להרשעת הנאשם. "כאשר נפגע עבירה חולק על תוצאת ההליך הפלילי, עדיין אין לו זכות לערער עליה. לכל היותר רשאי נפגע העבירה לתבוע את הנאשם שעבר עבירה, בהליך אזרחי", כתב השופט ברקאי.

הפיצוי בסך כ-660 אלף שקלים, נתבע בגין התנהלות המדינה ביחס לחקירת מותה הטראגי של תהילה נגר ז"ל. חקירה אשר התנהלה, כנטען על ידי בני המשפחה, באופן רשלני. התביעה הוגשה על ידי הורי המנוחה ושתי אחיותיה. הלילה של ה-19/12/2016 היה הלילה האחרון של נגר ז"ל. חברת קיבוץ ובת 31 שנים במותה. מותה היה מוות אלים בו היה מעורב ראיד רושרוש שניהל עימה מערכת יחסים. אותו ראיד רושרוש הוגדר בכתב התביעה כמי ש"ניהל עם המנוחה מערכת יחסים במהלכה נהג בה באלימות והשפלה שהסלימה עד שרוצץ את ראשה והביא למותה".

מותה של המנוחה והחקירה בעקבותיו הביאו לכך שכנגד הנאשם הוגש כתב אישום המייחס לו עבירה של רצח בכוונה תחילה, תקיפה הגורמת חבלה של ממש, הדחה בחקירה בנסיבות מחמירות וכן שיבוש מהלכי משפט. עם התקדמות ההליך הפלילי ולאחר שנשמעו במסגרתו חמישים מתוך ששים עדי התביעה – החליטה המדינה להגיע להסדר טיעון עם הנאשם. במסגרת הסדר הטיעון תוקן כתב האישום וסעיף האישום המייחס לנאשם רצח בכוונה תחילה הומר להריגה.

הסדר טיעון עם הרוצח

הסדר הטיעון נחתם לאחר שעניינו הובא לידיעת קרובי המנוחה התובעים התנגדו להסדר הטיעון ובהמשך אף עתרו התובעים בהליך משפטי לבג"צ אולם התנגדות התובעים לא התקבלה. העתירה נדחתה. הסדר הטיעון יצא לדרכו. כתב האישום תוקן. הנאשם הודה והורשע ונידון לתשע עשרה שנות מאסר מיום מעצרו. בנוסף נקבע פיצוי לנפגעי העבירה בסך 258 אלף שקלים.

לטענת התובעים, הסדר הטיעון נכפה בשל התנהלותה הרשלנית של המדינה. לטענתם "בשל מעשיה ומחדליה בחקירת מות המנוחה – חקירה רשלנית אשר הביאה לכך שהאישום נגד הפוגע בעבירה של רצח הומר לאישום מקל של הריגה על כלל המשמעויות הנגזרות מכך. המדינה, באמצעות מי מעובדיה לא חקרה את מות המנוחה באופן סביר ולא דאגה לאיסוף הראיות הדרושות או לאיסופן בדרך אפקטיבית ותקינה לצורך הרשעת הפוגע ברצח".

זעקת המשפחה

השופט ברקאי שדחה את התביעה ציין בין השאר כי יש לדחות התביעה שמהותה היא ניהול הליך חקירה פלילית וכן הכרעה בהליך אזרחי בפני מותב יחיד בבית משפט שלום. כל זאת כאשר מהות ההליך היא מעין הרשעה פלילית בעבירת פשע חמור הנדונה רק בהרכב בבית המשפט המחוזי.

"אפילו אכן יוכח שהנתבעת או מי משלוחיה לא פעלו במקצועיות, עדיין לא יהיה בכך די. לא יהיה די בקביעה לפיה לא בוצעה פעולת חקירה כזו או אחרת, או קביעה לפיה פעולות חקירה שונות נעשו תוך התרשלות. על מנת לקבל התביעה, יהיה צורך להורות על ביצוע פעולות חקירה חדשות. לנהל בדיעבד, במסגרת הליך אזרחי, את החקירה הפלילית מהשנים 2016-2017. להגיע לתוצרי חקירה חדשים ולהשוות ביניהם לבין תוצרי החקירה מהשנים 2016-2017", כתב השופט ברקאי.

עוד הוסיף השופט: "אכן, לא ניתן להישאר שווי נפש אל מול זעקתם של התובעים ודחיית התביעה אינה בגדר הסטת ומחיקת כאבם. ועם זאת – אפילו כאבם של התובעים אינו מאפשר ניהול הליך אזרחי שבמרכזו ובבסיסו מעין "משפט חוזר" להליך פלילי שהסתיים בהסדר טיעון".

______________________________________________

לצפייה ודירוג כבוד השופט אביים ברקאי

שתף את הכתבה ב:
רוצים להשאר מעודכנים בכל מה שחם בעולם המשפט?
הורידו את אפליקציית אוביטר:

אפליקציית אוביטר לאנדרואיד https://bit.ly/31H6hrk

אפליקצית אוביטר לאייפון https://apple.co/31GhGHV

לדף הפייסבוק שלנו https://bit.ly/32LKr5E

להצטרפות לאחת מקבוצות הוואטסאפ שלנו https://obiter.co.il/ask-lawyer

אתר החדשות המשפטיות obiter.co.il עושה כל מאמץ לאתר זכויות על תמונות וסרטונים המתפרסמים בו. אולם לעיתים התמונות והסרטונים מופצים ברחבי הרשת ולא מתאפשרת הגעה למקור החומר הויזאולי, לכן בהתאם לסעיף 27א' לחוק זכויות היוצרים כל אדם הרואה עצמו נפגע עקב בעלות על זכויות היוצרים של תמונה או סרטון מוזמן לפנות להנהלת האתר office@obiter.co.il

צרו איתנו קשר בנוגע לכתבה:

    נגישות