מרטין בוקסדורף

מה זה מחיקת נתוני אשראי שלילי? מרטין בוקסדורף

נעים מאוד, שמי מרטין בוקסדורף אני מטפל במסורבי משכנתא, כלומר משיג משכנתאות לאנשים שלא מצליחים לקבל משכנתא בעצמם. אני מכיר לעומק ולרוחב את הנושא של דוח נתוני אשראי ואני רוצה להרחיב מעט על הדבר הזה.

נעים מאוד, שמי מרטין בוקסדורף אני מטפל במסורבי משכנתא, כלומר משיג משכנתאות לאנשים שלא מצליחים לקבל משכנתא בעצמם. אני מכיר לעומק ולרוחב את הנושא של דוח נתוני אשראי ואני רוצה להרחיב מעט על הדבר הזה.

מה זה דוח נתוני אשראי?

כולכם כנראה זוכרים את מה שהיה פעם BDI, אז היום זה לא קיים כבר וישנו משהו חדש שנקרא דוח נתוני אשראי. הדוח הזה מונפק על ידי בנק ישראל. אני חייב לפרגן לבנק ישראל, מדובר במוצר מצויין, ניתן לקבל אותו בשיחה אחת מהירה ושולחים לך למייל. באמת שירות מעולה.

הרעיון בדוח נתוני אשראי הוא שהדוח רוצה לתת תמונה מלאה של כל מה שקרה בשנים האחרונות על מנת שהבנק שרוצה לתת משכנתא, יוכל לקבל את כל התמונה המלאה על האדם. בתור מי שמטפל כל היום באנשים שמוגדרים מסורבי משכנתא, אני מכיר מצויין את הדוח ואת הנתונים בו.

הבנק למעשה יוכל לראות האם היו לבעל הדו"ח צקים חוזרים, הוראות קבע שחזרו, הלוואות בפיגור, עיקולים, הוצאות לפועל וטיפול משפטי כל שהוא. הנתונים האלו עוזרים לבנק המשכנתאות להחליט האם האדם הוא מסוכן או לא.

דוגמה:

אם רואים בדוח שאין שום דבר חריג, זה מבחינת הבנקים למשכנתאות אדם שניתן לסמוך עליו ולתת לו משכנתאות ללא חשש. מצד שני אם רואים שהיו בעיות, כמו צ'קים שחזרו, הוראות קבע שחזרו- הוצאות לפועל או כל דבר אחר, זה אומר שהאדם הזה מסוכן ואין סיבה לתת לו משכנתא בכלל.

מה זה אומר למחוק נתוני אשראי או למחוק BDI?

בניגוד לדוח הBDI שהיה פעם, שבו לא ניתן היה לעשות שום שינויים בכלל, הרעיון של בנק ישראל היה ליצור בדו"ח נתוני אשראי מקום לתיקונים, כדי שאדם שנגרם לו עוול על ידי המערכת הבנקאית או המערכת בכלל- יוכל לפנות לרשויות המתאימות כדי שימחקו את הנתון השלילי הזה מתוך הדוח.

כלומר, לא בנו את הדוח הזה בתור יחידה סגורה שלא ניתנת לשינוי, אלא רצו ליצור מערכת של נתונים שהיא מתאימה את עצמה לחיים, כזו שניתן לשנות במידה ונגרם עוול כל שהוא.

דוגמה:

נניח שהיה לי חוב סמלי כל שהוא לארנונה, אני שילמתי את החוב. אבל רשויות הארנונה שכחו למחוק את החוב ונוצר טיפול משפטי. כמובן שזה לא מוצדק, זה עוול ובדיוק לתיקון הדברים האלו מוקדשת יכולת הגמישות של הדוח.

כאשר מדברים על יכולת גמישות של המערכת, מדובר במערכת נושמת וחיה, שמאפשרת לעשות תיקון במקרים של עוול שנגרם לאדם.

אז למה מתכוונות החברות שמציעות מחיקת נתוני אשראי:

בטח ראיתם הרבה מאוד פרסומות של חברות שמציעות שירותי מחיקת נתוני אשראי שלילי, העניין הוא שהן מתכוונות למשהו אחר לחלוטין.

החברות שמציעות שירותי מחיקת נתוני אשראי שליליים, מתכוונות לזה שהם למעשה פשוט ימחקו את כל הדוח כולו, תוך כדי ביצוע עבירה פלילית, של הסתרת נתונים מרשויות המדינה והבנקאות. חשוב להבין זאת עבירה על החוק.

איך זה עובד? החלק החוקי והחלק הלא חוקי:

החלק החוקי- החלק החוקי של העבודה הזו היא חברות שמציעות למעשה בדיוק את השירות שדיברתי עליו בדוגמה. כלומר, נניח שיש לי את הבעיה של הארנונה שנרשמה לי בדו"ח, אז החברות האלו מדברות עם העיריה ועם בנק ישראל במטרה למחוק את העיקול הלא מוצדק מדוח נתוני אשראי. זה למעשה, שירות מעולה ועושה משהו מדהים למען האזרחים.

החלק הלא חוקי:

בדוח קיימת אפשרות שבנק ישראל השאיר של מחיקת כל נתוני אשראי בכלל, כלומר "אני לא רוצה להיכלל בדוח בכלל". אני מורד ברשויות המדינה ואני לא מעוניין להיכלל בדוח שלכם. האופציה הזאת אמורה להיות במקור כדי לעזור לאנשים לשמור על פרטיות, כדי לתת להם את האופציה לא להיות חלק מהמערכת.

החברות למעשה מנצלות את הפרצה הזו, כדי למחוק את כל הנתונים הקיימים על האדם ובכך ליצור "אשליה" שהאדם הוא לא ללא נתונים שליליים כל שהם. אני לא רוצה להיכנס לפירוט מיותר של העבודה טכנית, אבל חשוב לי להבהיר שזה לא דבר חוקי. אני ממליץ מאוד שלא לעשות את הדברים האלו, זה עלול להסתיים בעונש מאסר.

דבר חשוב נוסף:

הנתונים שקיימים בבנקים עצמם, לעולם לא נמחקים. כלומר אם היו לי בעיות מול בנק כל שהוא, אני יכול למחוק את כל הדוחות שבעולם, באותו הבנק כמובן שכולם ידעו לתמיד שהיו בעיות בעבר. זה לעולם לא יימחק.

מרטין בוקסדורף, מומחה מסורבי משכנתא.

0508116397 או maratbok@gmail.com

כתבות נוספות מאת עידו אנגל:

טוב שם משמן טוב – אתיקה של חברי ממשלה על קצה המזלג

שמם הטוב של חברי הממשלה ושל כלל נבחרי הציבור, הינו הגורם המכריע להצלחה במילוי תפקידם והערובה להמשך השירות הציבורי בו בחרו. השם הטוב של נבחרי הציבור תלוי בכך שהציבור נותן את אמונו בנבחריו וסבור כי הם פועלים לטובת האינטרס הציבורי וכי הם אינם מנצלים לרעה את תפקידם לטובתם האישית. אי בהירות הדין הינה מכשול צפוי, ולפיכך לשם עיגון כללים כתובים וברורים בתחום ניגוד העניינים של חברי ממשלה מינתה ממשלת ישראל ה- 18 (ממשלתו הראשונה של מנחם בגין) וועדה בראשות שופט בית המשפט העליון שלמה אשר. המלצות הוועדה עוגנו כהחלטת ממשלה, ונקראו "הכללים למניעת ניגוד עניינים של שרים וסגני שרים". הכרת הכללים ואופן פעילותה של הוועדה למתן היתרים מנעה משרים רבים בראש ובראשונה להיקלע למצב בו הם מפרים את הכללים, והיו גם מקרים בהם זכו שרים להגנה על פרטיותם על אף הכלל שהחלטות הוועדה למתן היתרים הינן פומביות. לפיכך טוב יעשו השרים ונבחרי הציבור שיקפידו על קלה כבחמורה, שכן מלבד חובתם המשפטית להימנע מלהיות במצב של ניגוד עניינים, שמירה על כללים אלה מסייעת להם אף לשמור על מעמדם הציבורי ולאפשר את המשך השליחות הציבורית בה בחרו.

מרטין בוקסדורף

איך לקחת משכנתא אחרי פשיטת רגל?

עברתם פשיטת רגל וקיבלתם הפטר? עבר קצת זמן ואתם רוצים עכשיו לקחת משכנתא לסגירת חובות או משכנתא לקניית דירה? אתם כבר בטח מבינים שזה הולך להיות משימה מאוד קשה, היות והבנקים לא יכולים לסבול אנשים שעברו פשיטת רגל ולא מוכנים להסתכל עליהם בכלל.

הסדרי ניגודי עניינים לבכירים – עלה תאנה?

יועץ משפטי לממשלה שמתבטא בשיחות פרטיות כנגד הכפופים לו בגלל עניין אישי; ראש ממשלה שנדרש להעביר סמכויות לשרים שנתונים למרותו והעתיד הפוליטי שלהם נתון בידיו; משנה לפרקליט מדינה שמאשרת לחקור חבר כנסת בחשד שאיים על הממונה עליה; אלה ועוד רבים הינן תופעות שנגרמות מיצירת הסדרים למניעת ניגוד עניינים שאינם מקיימים את התכלית שלשמם הם נוצרו. הסדרי ניגוד עניינים אינם יכולים להיות עוד עלה תאנה. יש צורך בשינוי מהותי ומשמעותי.

האם המצווה יכול לשלוט ביורשים מקברו ?

המאמר סוקר את יכולת המצווה לקבוע הוראות בצוואתו המגבילות את יכולת היורשים לפעול ו/או לממש זכותם ביחס לירושה

הגבלת חשבון בגלל חוק איסור הלבנת הון – מותר לבנק ?

המאמר סוקר תופעה חדשה לפיו בנקים גורמים להגבלת חשבון בגלל נימוקים מכח חוק איסור הלבנת הון ולא בגלל חוסר יתרה מספקת. המאמר דן בשאלה האמנם מותר לבנק לחלל שיק ("להחזיר שיק") כשיש יתרת מספקת בחשבון לפירעון השיק,וזאת בטענה הנובעת מחוק איסור הלבנת הון ?

איך נוצרים מסורבי משכנתא בבנקים? עם מרטין בוקסדורף!

הרבה פעמים אני שומע מאנשים משפטים כמו "לא מצליח להבין למה הבנקים לא מאשרים לא משכנתא, בסך הכול חזרו לי כמה צ'קים וכמה הוראות קבע". אז מה בעצם העניין הגדול עם זה? בואו נדבר:

מרטין בוקסדורף

מומחה למשכנתאות אחרי פשיטת רגל? – פונים למרטין

האם פושטי רגל יכולים לקבל משכנתא בבנקים? התשובה היא בהחלט כן. אבל התשובה היא מורכבת יותר וצריך לענות על כמה קריטריונים, עדי להבין לעומק איך באמת עובדת משכנתא של פושטי רגל בבנקים.

מרטין בוקסדורף

משכנתא חוץ בנקאית למוגבלים כאשר אין ברירה!

נכנסתם להגבלה וחייבים לקבל כסף כנגד שיעבוד הבית? לא רוצים ללכת לאיבוד בין כל החברות החוץ בנקאיות ולהגיע למשכנתא טובה באמת? שמי מרטין בוקסדורף, בעשר שנים אחרות אני מתמודד עם המשכנתאות הכי מורכבות ומסובכות- בהצלחה מרשימה.

הלוואות חוץ בנקאיות – שוק אפור : המדריך להתגוננות

מגפת הקורונה יצר בעיית אשראי לפרטיים ולגופים עסקיים כאחד. על אף הדיבורים על הקלות במתן הלוואות ע"י הבנקים, בפועל – הם בוחנים היטב למי הם נותנים, ודורשים בטחונות שלא תמיד ניתן לספק. במצב זה, יש הפונים לשוק האפור, ושם מתברר לעיתים שנגבתה מהם ריבית גזל. לא צריך לוותר. יש כלים משפטיים למניעת עוול זה. יש כלים למנוע תשלום ריבית גזל ו/או לדרוש החזר של תשלום ריבית ביתר.

מרטין בוקסדורף

הפלייה במשכנתא בין מקבלי הפטר לבין הסדרי חוב

נניח אדם כל שהוא שהבין שהוא כבר מסובך בחובות, בשנת 2016 הוא הגיע למסקנה שהוא הולך לפשיטת רגל ומוחק את כל החובות שלו. הוא לוקח עורך דין ומתחיל הליך פשיטת רגל ובשנת 2018 מסיים בהפטר ומקבל פטור מכל חובותיו.

הטיסה בוטלה עקב פיצוץ בגלגל – הנוסעים יקבלו כ- 15 אלף ש"ח

במהלך המראת טיסה מפרנקפורט חשו הנוסעים פיצוץ עז שאירע בשל תקלה באחד מגלגלי המטוס, שבעקבותיה עוכבו הנוסעים בשדה התעופה כ-16 שעות. בית המשפט קבע, שחברת התעופה לא הוכיחה שהתקלה שהתרחשה במטוס מהווה נסיבות מיוחדות, וחייב את חברת התעופה לשלם לנוסעים פיצוי מכוח חוק טיבי.

תיעוד אירוע תאונתי/ביטוחי

תיעוד אירוע תאונתי הוא הפעולה הראשונית המתבקשת שמתרחש אירוע תאונתי. לא משנה אם מדובר בנזק רכוש או נזק גוף !!! … לא משנה אם יש מקום להגיש תביעה או לא וכן באם אתם אחראים או לא !!!

בית

הבנק מסרב לתת משכנתא למרות אישור עקרוני – מה הדין ?

המאמר בוחן משפטית את המצב בו הבנק נותן אישור עקרוני למשכנתא, אך חוזר בו אח"כ מהאישור: האמנם מותר לו ?

הבנק חייב לך !

המאמר עוסק בחובות הבנק ללקוחותיו, ומתמקד בחובת תום הלב של הבנק בכלל ובהפרת חוב הגילוי בפרט. המאמר סוקר פסיקה, מפרט מקרים לביטול ערבות ו/או משכנתא מחמת הפרת חובת הגילוי, ונותן המלצות לחייבים לבנק: ערבים וממשכנים

תאונות בעבודה בימי קורונה

פגיעות בעבודה בימי קורונה

מקווה שיש לך עורכי דין טובים לקראת וועדת החקירה.

עורך הדין בני כץ בפניה ישירה למנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן-טוב

אל תיתנו לוירוס הקורונה לבלבל אותכם.

קצת על חשיבות הזכות להיוועץ בעורך דין לפני כל חקירת משטרה – ומה דעתי על 'ערכו' של ייעוץ טלפוני לחשוד בפלילים לפני חקירה באזהרה בתחנת המשטרה – בפוסט לפניכם. נכתב ע"י עו"ד יניב פרץ, שותף מייסד במשרד עוה"ד איתן כבריאן, יניב פרץ ושות' – משפט פלילי, מנהלי וזכויות אדם.

"משפחה זה הכל"

רבים מאיתנו משפחות לניצולי שואה. רבים מאיתנו דור שני/שלישי. ויש כאלו שמתביישים בכך. אבל אני לא. היום אנו מציינים את יום השואה. ואני גאה- אפילו גאה מאוד להיות הנכדה שלך למרות שאתה לא כאן כדי לראות אותי. כבר הרבה שנים. 20 שנה בדיוק. מטורף. סבא. שנים שניסיתי להדחיק את הכאב ודווקא השנה, אולי בעקבות המצב והעובדה שיש לנו זמן רב לחשוב כשכולנו בבית הכאב עוצמתי והדמעות לא מפסיקות לזלוג.

מגיפת הקורונה – איך להתמודד עם החובות ?​

המאמר סוקר דרכי התמודדות עם הבנק ועם החובות, תוך כדי מתן המלצות פרקטיות להתמודדות עם המשבר הכלכלי עקב משבר הקורונה

נגישות