מרטין בוקסדורף

הפלייה במשכנתא בין מקבלי הפטר לבין הסדרי חוב

נניח אדם כל שהוא שהבין שהוא כבר מסובך בחובות, בשנת 2016 הוא הגיע למסקנה שהוא הולך לפשיטת רגל ומוחק את כל החובות שלו. הוא לוקח עורך דין ומתחיל הליך פשיטת רגל ובשנת 2018 מסיים בהפטר ומקבל פטור מכל חובותיו.

הכותרת היא מעט מוזרה, אבל אני מייד אסביר. בתור אדם שמטפל באנשים שעברו פשיטות רגל וצריכים משכנתא היום, אני יכול להעיד שישנה הפלייה ברורה בין אנשים שהלכו לפשיטת רגל לבין אנשים שהגיעו להסדר ושילמו את כל חובותיהם.

בואו נשתמש בדוגמה:

נניח אדם כל שהוא שהבין שהוא כבר מסובך בחובות, בשנת 2016 הוא הגיע למסקנה שהוא הולך לפשיטת רגל ומוחק את כל החובות שלו. הוא לוקח עורך דין ומתחיל הליך פשיטת רגל ובשנת 2018 מסיים בהפטר ומקבל פטור מכל חובותיו.

נניח שחובותיו של אותו האדם היו 500 אלף שקלים, הוא שילם 100 אלף וקיבל הפטר משאר החובות שלו. כל זה קרה בשנת 2018. אנשים שקיבלו הפטר בשנת 2018, אני מצליח להשיג להם משכנתאות בבנקים בקלות רבה מאוד ועושה את זה כמה פעמים בשבוע. ממש בקלות. אדם שקיבל הפטר בשנת 2018 וצריך משכנתא היום, זה מבחינתי הלקוח הקלאסי.

עכשיו אדם אחר, שלא בחר ללכת לקבלת הפטר:

עכשיו בואו ניקח אדם אחר, כזה שבשנת 2016 הגיע למסקנה שהוא שקוע בחובות של 500 אלף שקלים ואין לו את היכולת לשלם את זה כסדרו. הוא ישב עם עצמו והחליט שהוא לא רוצה לשמוט את החובות אלא הלך לכל אחד מאלו שהוא חייב להם כסף, ניהל איתם משא ומתן וביקש הסדר תשלומים על כל החובות שהוא חייב להם.

לקח לו זמן לנהל משא ומתן ולהגיע להסדרים עם כולם. הוא התחיל את התשלומים אבל כמובן מסיים אותם קצת אחרי אותו האדם שהלך לפשיטת רגל. נניח שהוא סיים את כל התשלומים שלו בשנת 2019. לכאורה מעשה הרבה יותר ראוי מאשר האדם הראשון, הוא אמור לקבל בבנקים יחס הרבה יותר טוב, לא?

אז זהו שלא, בפועל אדם שעבר פשיטת רגל ומחק את כל חובותיו יקבל בבנקים למשכנתאות יחס הרבה יותר טוב מאשר אדם שהגיע להסדר על חובותיו ושילם הכול. בתור מי שמטפל במשכנתאות כאלו על בסיס יום יומי, אני יכול להעיד שהאדם הזה, שהגיע ושילם הכול- יקבל יחס פחות טוב הרבה.

מי אני בכלל?

נעים מאוד, שמי מרטין בוקסדורף. בעשר השנים האחרונות את מטפל בבקשות של משכנתא לפושטי רגל. אני מטפל בכמה עשרות משכנתאות כאלו בכל רגע נתון. ברקע המקצועי שלי אני יכול לציין שעבדתי בשלושת הבנקים הגדולים למשכנתאות במדינת ישראל. טיפלתי במאות ואלפי משכנתאות, כולל המורכבות ביותר ואני שוחה בתחום פושטי הרגל- הרבה יותר טוב מהבנקאים שמטפלים היום במשכנתאות האלו.

אז למה בעצם נוצרת ההפליה המצחיקה הזו בין כאלו שהיו בפשר לבין כאלו שלא?

הסיבה שזה קורה היא בגלל דוח נתוני אשראי. מה זה אומר? אם אתם זוכרים, פעם היה דו"ח BDI שהוא היה מרכז את כל הנתונים הפיננסיים של אנשים והבנקים היו נעזרים בדוח הזה כדי להבין מה הבעיות הפיננסיות של אותו האדם.

היום זה כבר עובד בצורה אחרת, היום עובדים מול דו"ח שנקרא נתוני אשראי. דו"ח נתוני אשראי מונפק על ידי בנק ישראל שזה הרבה יותר יעיל והרבה יותר מקצועי. הבעיה היא שהדו"ח הזה בנוי בצורה מעט אחרת.

הדוח הזה מציין אצל אנשים שיש להם הסדר חוב, את התאריך שבו נסגר ההסדר חוב. כלומר אם היו לי 5 הסדרי חובות מול 5 נושים, יראו אצלי בדוח 5 הערות שליליות כאשר התאריך יהיה התאריך של התשלום האחרון שבו שולם. בדוח, זה נראה הרבה יותר גרוע. הרבה הערות והתאריך של הסיום.

לעומת זאת אצל אנשים שיעברו פשיטת רגל, הדוח מציין רק הערה אחת בלבד שהיא "פשיטת רגל" והתאריך שלה יהיה תאריך קבלת הפטר. העניין הוא שההפטר בדרך כלל מתקבל הרבה יותר מהר מאשר התשלום האחרון של הסדרי החובות.

וכאן למעשה נוצר מצב שבו אדם שקיבל הפטר וכלל לא שילם את חובותיו, יזכה ליחס הרבה יותר טוב בבנקים למשכנתאות מאשר אדם ששילם את כל או מרבית חובותיו. יוצא לי מצבים ממש מגוחכים שאני נלחם מול הבנקים על בסיס יום יומי ואני רואה בעיניים שלי את היחס הפחות טוב שזוכים לו אנשים ששילמו הכול.

מבחינתי ישנה כאן הפליה ברורה ולא הגיונית, כאשר אנשים שהלכו להליך פשיטת רגל מקבלים יחס מועדף על פני אנשים שבחרו לשלם את כל חובותיהם.

מרטין בוקסדורף- 0508116397 או maratbok@gmail.com

 

כתבות נוספות מאת עידו אנגל:

טוב שם משמן טוב – אתיקה של חברי ממשלה על קצה המזלג

שמם הטוב של חברי הממשלה ושל כלל נבחרי הציבור, הינו הגורם המכריע להצלחה במילוי תפקידם והערובה להמשך השירות הציבורי בו בחרו. השם הטוב של נבחרי הציבור תלוי בכך שהציבור נותן את אמונו בנבחריו וסבור כי הם פועלים לטובת האינטרס הציבורי וכי הם אינם מנצלים לרעה את תפקידם לטובתם האישית. אי בהירות הדין הינה מכשול צפוי, ולפיכך לשם עיגון כללים כתובים וברורים בתחום ניגוד העניינים של חברי ממשלה מינתה ממשלת ישראל ה- 18 (ממשלתו הראשונה של מנחם בגין) וועדה בראשות שופט בית המשפט העליון שלמה אשר. המלצות הוועדה עוגנו כהחלטת ממשלה, ונקראו "הכללים למניעת ניגוד עניינים של שרים וסגני שרים". הכרת הכללים ואופן פעילותה של הוועדה למתן היתרים מנעה משרים רבים בראש ובראשונה להיקלע למצב בו הם מפרים את הכללים, והיו גם מקרים בהם זכו שרים להגנה על פרטיותם על אף הכלל שהחלטות הוועדה למתן היתרים הינן פומביות. לפיכך טוב יעשו השרים ונבחרי הציבור שיקפידו על קלה כבחמורה, שכן מלבד חובתם המשפטית להימנע מלהיות במצב של ניגוד עניינים, שמירה על כללים אלה מסייעת להם אף לשמור על מעמדם הציבורי ולאפשר את המשך השליחות הציבורית בה בחרו.

מרטין בוקסדורף

איך לקחת משכנתא אחרי פשיטת רגל?

עברתם פשיטת רגל וקיבלתם הפטר? עבר קצת זמן ואתם רוצים עכשיו לקחת משכנתא לסגירת חובות או משכנתא לקניית דירה? אתם כבר בטח מבינים שזה הולך להיות משימה מאוד קשה, היות והבנקים לא יכולים לסבול אנשים שעברו פשיטת רגל ולא מוכנים להסתכל עליהם בכלל.

הסדרי ניגודי עניינים לבכירים – עלה תאנה?

יועץ משפטי לממשלה שמתבטא בשיחות פרטיות כנגד הכפופים לו בגלל עניין אישי; ראש ממשלה שנדרש להעביר סמכויות לשרים שנתונים למרותו והעתיד הפוליטי שלהם נתון בידיו; משנה לפרקליט מדינה שמאשרת לחקור חבר כנסת בחשד שאיים על הממונה עליה; אלה ועוד רבים הינן תופעות שנגרמות מיצירת הסדרים למניעת ניגוד עניינים שאינם מקיימים את התכלית שלשמם הם נוצרו. הסדרי ניגוד עניינים אינם יכולים להיות עוד עלה תאנה. יש צורך בשינוי מהותי ומשמעותי.

מרטין בוקסדורף

מה זה מחיקת נתוני אשראי שלילי? מרטין בוקסדורף

נעים מאוד, שמי מרטין בוקסדורף אני מטפל במסורבי משכנתא, כלומר משיג משכנתאות לאנשים שלא מצליחים לקבל משכנתא בעצמם. אני מכיר לעומק ולרוחב את הנושא של דוח נתוני אשראי ואני רוצה להרחיב מעט על הדבר הזה.

האם המצווה יכול לשלוט ביורשים מקברו ?

המאמר סוקר את יכולת המצווה לקבוע הוראות בצוואתו המגבילות את יכולת היורשים לפעול ו/או לממש זכותם ביחס לירושה

הגבלת חשבון בגלל חוק איסור הלבנת הון – מותר לבנק ?

המאמר סוקר תופעה חדשה לפיו בנקים גורמים להגבלת חשבון בגלל נימוקים מכח חוק איסור הלבנת הון ולא בגלל חוסר יתרה מספקת. המאמר דן בשאלה האמנם מותר לבנק לחלל שיק ("להחזיר שיק") כשיש יתרת מספקת בחשבון לפירעון השיק,וזאת בטענה הנובעת מחוק איסור הלבנת הון ?

איך נוצרים מסורבי משכנתא בבנקים? עם מרטין בוקסדורף!

הרבה פעמים אני שומע מאנשים משפטים כמו "לא מצליח להבין למה הבנקים לא מאשרים לא משכנתא, בסך הכול חזרו לי כמה צ'קים וכמה הוראות קבע". אז מה בעצם העניין הגדול עם זה? בואו נדבר:

מרטין בוקסדורף

מומחה למשכנתאות אחרי פשיטת רגל? – פונים למרטין

האם פושטי רגל יכולים לקבל משכנתא בבנקים? התשובה היא בהחלט כן. אבל התשובה היא מורכבת יותר וצריך לענות על כמה קריטריונים, עדי להבין לעומק איך באמת עובדת משכנתא של פושטי רגל בבנקים.

מרטין בוקסדורף

משכנתא חוץ בנקאית למוגבלים כאשר אין ברירה!

נכנסתם להגבלה וחייבים לקבל כסף כנגד שיעבוד הבית? לא רוצים ללכת לאיבוד בין כל החברות החוץ בנקאיות ולהגיע למשכנתא טובה באמת? שמי מרטין בוקסדורף, בעשר שנים אחרות אני מתמודד עם המשכנתאות הכי מורכבות ומסובכות- בהצלחה מרשימה.

הלוואות חוץ בנקאיות – שוק אפור : המדריך להתגוננות

מגפת הקורונה יצר בעיית אשראי לפרטיים ולגופים עסקיים כאחד. על אף הדיבורים על הקלות במתן הלוואות ע"י הבנקים, בפועל – הם בוחנים היטב למי הם נותנים, ודורשים בטחונות שלא תמיד ניתן לספק. במצב זה, יש הפונים לשוק האפור, ושם מתברר לעיתים שנגבתה מהם ריבית גזל. לא צריך לוותר. יש כלים משפטיים למניעת עוול זה. יש כלים למנוע תשלום ריבית גזל ו/או לדרוש החזר של תשלום ריבית ביתר.

הטיסה בוטלה עקב פיצוץ בגלגל – הנוסעים יקבלו כ- 15 אלף ש"ח

במהלך המראת טיסה מפרנקפורט חשו הנוסעים פיצוץ עז שאירע בשל תקלה באחד מגלגלי המטוס, שבעקבותיה עוכבו הנוסעים בשדה התעופה כ-16 שעות. בית המשפט קבע, שחברת התעופה לא הוכיחה שהתקלה שהתרחשה במטוס מהווה נסיבות מיוחדות, וחייב את חברת התעופה לשלם לנוסעים פיצוי מכוח חוק טיבי.

תיעוד אירוע תאונתי/ביטוחי

תיעוד אירוע תאונתי הוא הפעולה הראשונית המתבקשת שמתרחש אירוע תאונתי. לא משנה אם מדובר בנזק רכוש או נזק גוף !!! … לא משנה אם יש מקום להגיש תביעה או לא וכן באם אתם אחראים או לא !!!

בית

הבנק מסרב לתת משכנתא למרות אישור עקרוני – מה הדין ?

המאמר בוחן משפטית את המצב בו הבנק נותן אישור עקרוני למשכנתא, אך חוזר בו אח"כ מהאישור: האמנם מותר לו ?

הבנק חייב לך !

המאמר עוסק בחובות הבנק ללקוחותיו, ומתמקד בחובת תום הלב של הבנק בכלל ובהפרת חוב הגילוי בפרט. המאמר סוקר פסיקה, מפרט מקרים לביטול ערבות ו/או משכנתא מחמת הפרת חובת הגילוי, ונותן המלצות לחייבים לבנק: ערבים וממשכנים

תאונות בעבודה בימי קורונה

פגיעות בעבודה בימי קורונה

מקווה שיש לך עורכי דין טובים לקראת וועדת החקירה.

עורך הדין בני כץ בפניה ישירה למנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן-טוב

אל תיתנו לוירוס הקורונה לבלבל אותכם.

קצת על חשיבות הזכות להיוועץ בעורך דין לפני כל חקירת משטרה – ומה דעתי על 'ערכו' של ייעוץ טלפוני לחשוד בפלילים לפני חקירה באזהרה בתחנת המשטרה – בפוסט לפניכם. נכתב ע"י עו"ד יניב פרץ, שותף מייסד במשרד עוה"ד איתן כבריאן, יניב פרץ ושות' – משפט פלילי, מנהלי וזכויות אדם.

"משפחה זה הכל"

רבים מאיתנו משפחות לניצולי שואה. רבים מאיתנו דור שני/שלישי. ויש כאלו שמתביישים בכך. אבל אני לא. היום אנו מציינים את יום השואה. ואני גאה- אפילו גאה מאוד להיות הנכדה שלך למרות שאתה לא כאן כדי לראות אותי. כבר הרבה שנים. 20 שנה בדיוק. מטורף. סבא. שנים שניסיתי להדחיק את הכאב ודווקא השנה, אולי בעקבות המצב והעובדה שיש לנו זמן רב לחשוב כשכולנו בבית הכאב עוצמתי והדמעות לא מפסיקות לזלוג.

מגיפת הקורונה – איך להתמודד עם החובות ?​

המאמר סוקר דרכי התמודדות עם הבנק ועם החובות, תוך כדי מתן המלצות פרקטיות להתמודדות עם המשבר הכלכלי עקב משבר הקורונה

נגישות