אל תיתנו לוירוס הקורונה לבלבל אותכם.

קצת על חשיבות הזכות להיוועץ בעורך דין לפני כל חקירת משטרה - ומה דעתי על 'ערכו' של ייעוץ טלפוני לחשוד בפלילים לפני חקירה באזהרה בתחנת המשטרה - בפוסט לפניכם. נכתב ע"י עו"ד יניב פרץ, שותף מייסד במשרד עוה"ד איתן כבריאן, יניב פרץ ושות' - משפט פלילי, מנהלי וזכויות אדם.

זכות ההיוועצות / ההתייעצות בעורך דין פלילי לפני כל חקירת משטרה היא קודש הקודשים ומאז ומעולם ביקשה המשטרה, שיודעת את ערכו של ייעוץ משפטי איכותי הבאים כדי ביטוי בשלל תיקי משטרה סגורים מאובקים על מדפיהם "בהיעדר אשמה" או היעדר ראיות", לחבל בזכות הזאת ולנסות לכרסם בה.

בתי המשפט, לזכותם יכתב, הדפו כל ניסיון לפגוע בזכות זו והיא קיבלה מעמד חוקתי של ממש בשורת פסקי דין. מעליון ועד שלום.

למרות זאת המשטרה / החוקר לעולם ימצאו דרכים יצירתיות, חלקן יותר חלקן פחות, לנסות לכרסם בזכות או קל מכך: לשכנע אתכם לוותר עליה.

וככה 'תלכו מהר מהביתה' או- 'אז אני צריך לעצור אותך עד שיבוא העו"ד'.. ומשם? הדרך להרשעה בהיעדר הגנה – פרוסה באופן חוקי למדי בפני החוקר.

לאחרונה אני מבין שהגיעה זה תורו של וירוס הקורונה להוות התירוץ התורן לקיפוח זכות ההתייעצות.

מגיעות לאוזני ידיעות וסיפורים שיותר ויותר חשודים מסכימים, לפעמים מפזיזות, קלות דעת או סתם כתוצאה מתחבולה משטרתית כאמור לעיל, לוותר על זכות הייעוץ כלל או גרוע מכך בעיני, מסכימים לקבל ייעוץ משפטי טלפוני מעורך הדין. ושם, לצערי, בייעוץ הטלפוני, מתחיל קן צרעות שעלול ללוות אותם זמן רב יותר מכל לילה במעצר.

מהי הסיבה שליבי חס יותר על אותם עצורים שהסכימו לקבל ייעוץ משפטי בטלפון מאשר על אלו שבחרו שלא לקבלו כלל? מספר סיבות:

א. מדובר שאנשים שמראש רכשו כבוד לזכותם להיוועץ בעורך דין – וכעת הולכו שולל לגבי טיב הייעוץ אותו הם מקבלים בטלפון.

ב. הרבה פעמים החשודים שבחרו בייעוץ הטלפוני גם משלמים כסף דומה על הייעוץ הטלפוני לזה שהיו משלמים עליו כולל הגעה לתחנה – הדבר נפוץ בעיקר שמשלמים לעוה"ד לפני שהגיעו פיזית לתחנה… או לפני שהבטיחו שיגיעו לתחנה…

ג. אותו חשוד סומך על הייעוץ שקיבל – ולא נזהר בדומה למי שהיה נחקר בהיעדר עצת עו"ד.

ד. מי שכבר ביקש ייעוץ עו"ד לרוב קיימת סיבה לכך וככל הנראה זקוק לבהירות ביחס לעמדת החוק ובנקיטת הליכים מדוייקים להסברת חפותו – ודווקא כאן נדיר בעיני לא למצוא כשל בייעוץ הטלפוני.

ה. והכי חשוב – השיחה בניהם בטלפון לא חוסה תחת חיסיון החל על שיחת עו"ד-לקוח, במקרים מסויימים יכולה לא להיחשב להאזנת סתר ויכולה ביום מן הימים לשמש כנגד החשוד.
————————
קראו לכם לחקירה במשטרה – אז מה עושים? בקצרה⬇️

1️⃣ לעולם אל תוותרו על זכותכם לעו"ד לפני חקירה! בכל זאת יש סיבה שאתם בסטטוס 'חשוד' ואין לכם לעולם לדעת גדולתה של עיצה נבונה ושנים של ניסיון.

2️⃣ אל תסכימו לקבל ייעוץ טלפוני! אל תתפשרו ואל תסכימו לפחות מפגישת ייעוץ עם עו"ד המגיעה לכם לפי חוק לפני כל חקירה באזהרה במשטרה! ועשו כן באופן אישי ודיסקטי ב- 4 עיניים עם עורך הדין כאשר הוא נוכח פיזית לצידכם בעת הייעוץ ולפני שהתחילה החקירה.

3️⃣ אל תחתמו לעולם על ויתור על זכויות ההתייעצות בעורך הדין ועל אף זכות אחרת! ©️

אי קבלת ייעוץ הוא דבר חמור אחד, אך הסכמה לקבל ייעוץ טלפוני מעו"ד לדעתי חמורה שבעתיים! ולרוב עתידה להוליד כישלון חרוץ, ידוע מראש ולפעמים גרוע עד כדי כך עדיף אילו לא היה ניתן ייעוץ כלל.

ייעוץ טלפוני לפני חקירה הוא מכשול ענק המכשיל את הנעזר בו באופן כפול ומכופל. מחד החשוד נחשב כמי שקיבל ייעוץ משפטי, ומנגד אותו חשוד סומך על ייעוץ רשלני.

לסיכום ייעוץ משפטי טלפוני משרת את נוחות כח הגורמים – למעט הנחקר.

ונכון – במדינת ישראל הייעוץ נעשה לפני חקירה ולא במהלכה (כמו בארה"ב לדוגמה) אך ייעוץ משפטי אמיתי ערכו לא יסולה בפז. ולא משנה מה טיב העבירה, קטנה כגדולה. וייעוץ נמדד, כמו עורך הדין לדעתי, במידת הבטחון אותה מקבל הלקוח ממנו בשעתו הקשה מכל.

וכאשר יורדת לטימיון היכולת "לחוש" את הלקוח, להרגיע אותו, להביט בעיניו ולומר שיהיה בסדר.
כאשר אבדה היכולת להרגיש את היחידה החוקרת, ואבדה היכולת להרגיע ובאמת להקשיב ולייעץ עד שראיתי בעיניים שלי שהלקוח נכנס לחקירה – רגוע – אז מה שווה יעוץ שכזה?! וייעוץ כזה לא יכול להימסר בטלפון.

זכרו זאת – כי וירוס הקורונה איננו סיבה לותר על ייעוץ איכותי! שהרי הוירוס יעלם ב"ה מתישהו.. אך הרשעה בפלילים צפויה להימשך זמן ארוך וללוות אתכם בכאב ממושך מכך.

שמרו על הבריאות ועל ההנחיות – ופנו לעו"ד (רציני) כשצריך.

המידע באדיבות:

עו"ד איתן כבריאן
0543986802

עו"ד יניב פרץ – משפט פלילי, משפט מנהלי, זכויות אדם
0526455556

כתבות נוספות מאת עידו אנגל:

טוב שם משמן טוב – אתיקה של חברי ממשלה על קצה המזלג

שמם הטוב של חברי הממשלה ושל כלל נבחרי הציבור, הינו הגורם המכריע להצלחה במילוי תפקידם והערובה להמשך השירות הציבורי בו בחרו. השם הטוב של נבחרי הציבור תלוי בכך שהציבור נותן את אמונו בנבחריו וסבור כי הם פועלים לטובת האינטרס הציבורי וכי הם אינם מנצלים לרעה את תפקידם לטובתם האישית. אי בהירות הדין הינה מכשול צפוי, ולפיכך לשם עיגון כללים כתובים וברורים בתחום ניגוד העניינים של חברי ממשלה מינתה ממשלת ישראל ה- 18 (ממשלתו הראשונה של מנחם בגין) וועדה בראשות שופט בית המשפט העליון שלמה אשר. המלצות הוועדה עוגנו כהחלטת ממשלה, ונקראו "הכללים למניעת ניגוד עניינים של שרים וסגני שרים". הכרת הכללים ואופן פעילותה של הוועדה למתן היתרים מנעה משרים רבים בראש ובראשונה להיקלע למצב בו הם מפרים את הכללים, והיו גם מקרים בהם זכו שרים להגנה על פרטיותם על אף הכלל שהחלטות הוועדה למתן היתרים הינן פומביות. לפיכך טוב יעשו השרים ונבחרי הציבור שיקפידו על קלה כבחמורה, שכן מלבד חובתם המשפטית להימנע מלהיות במצב של ניגוד עניינים, שמירה על כללים אלה מסייעת להם אף לשמור על מעמדם הציבורי ולאפשר את המשך השליחות הציבורית בה בחרו.

מרטין בוקסדורף

איך לקחת משכנתא אחרי פשיטת רגל?

עברתם פשיטת רגל וקיבלתם הפטר? עבר קצת זמן ואתם רוצים עכשיו לקחת משכנתא לסגירת חובות או משכנתא לקניית דירה? אתם כבר בטח מבינים שזה הולך להיות משימה מאוד קשה, היות והבנקים לא יכולים לסבול אנשים שעברו פשיטת רגל ולא מוכנים להסתכל עליהם בכלל.

הסדרי ניגודי עניינים לבכירים – עלה תאנה?

יועץ משפטי לממשלה שמתבטא בשיחות פרטיות כנגד הכפופים לו בגלל עניין אישי; ראש ממשלה שנדרש להעביר סמכויות לשרים שנתונים למרותו והעתיד הפוליטי שלהם נתון בידיו; משנה לפרקליט מדינה שמאשרת לחקור חבר כנסת בחשד שאיים על הממונה עליה; אלה ועוד רבים הינן תופעות שנגרמות מיצירת הסדרים למניעת ניגוד עניינים שאינם מקיימים את התכלית שלשמם הם נוצרו. הסדרי ניגוד עניינים אינם יכולים להיות עוד עלה תאנה. יש צורך בשינוי מהותי ומשמעותי.

מרטין בוקסדורף

מה זה מחיקת נתוני אשראי שלילי? מרטין בוקסדורף

נעים מאוד, שמי מרטין בוקסדורף אני מטפל במסורבי משכנתא, כלומר משיג משכנתאות לאנשים שלא מצליחים לקבל משכנתא בעצמם. אני מכיר לעומק ולרוחב את הנושא של דוח נתוני אשראי ואני רוצה להרחיב מעט על הדבר הזה.

האם המצווה יכול לשלוט ביורשים מקברו ?

המאמר סוקר את יכולת המצווה לקבוע הוראות בצוואתו המגבילות את יכולת היורשים לפעול ו/או לממש זכותם ביחס לירושה

הגבלת חשבון בגלל חוק איסור הלבנת הון – מותר לבנק ?

המאמר סוקר תופעה חדשה לפיו בנקים גורמים להגבלת חשבון בגלל נימוקים מכח חוק איסור הלבנת הון ולא בגלל חוסר יתרה מספקת. המאמר דן בשאלה האמנם מותר לבנק לחלל שיק ("להחזיר שיק") כשיש יתרת מספקת בחשבון לפירעון השיק,וזאת בטענה הנובעת מחוק איסור הלבנת הון ?

איך נוצרים מסורבי משכנתא בבנקים? עם מרטין בוקסדורף!

הרבה פעמים אני שומע מאנשים משפטים כמו "לא מצליח להבין למה הבנקים לא מאשרים לא משכנתא, בסך הכול חזרו לי כמה צ'קים וכמה הוראות קבע". אז מה בעצם העניין הגדול עם זה? בואו נדבר:

מרטין בוקסדורף

מומחה למשכנתאות אחרי פשיטת רגל? – פונים למרטין

האם פושטי רגל יכולים לקבל משכנתא בבנקים? התשובה היא בהחלט כן. אבל התשובה היא מורכבת יותר וצריך לענות על כמה קריטריונים, עדי להבין לעומק איך באמת עובדת משכנתא של פושטי רגל בבנקים.

מרטין בוקסדורף

משכנתא חוץ בנקאית למוגבלים כאשר אין ברירה!

נכנסתם להגבלה וחייבים לקבל כסף כנגד שיעבוד הבית? לא רוצים ללכת לאיבוד בין כל החברות החוץ בנקאיות ולהגיע למשכנתא טובה באמת? שמי מרטין בוקסדורף, בעשר שנים אחרות אני מתמודד עם המשכנתאות הכי מורכבות ומסובכות- בהצלחה מרשימה.

הלוואות חוץ בנקאיות – שוק אפור : המדריך להתגוננות

מגפת הקורונה יצר בעיית אשראי לפרטיים ולגופים עסקיים כאחד. על אף הדיבורים על הקלות במתן הלוואות ע"י הבנקים, בפועל – הם בוחנים היטב למי הם נותנים, ודורשים בטחונות שלא תמיד ניתן לספק. במצב זה, יש הפונים לשוק האפור, ושם מתברר לעיתים שנגבתה מהם ריבית גזל. לא צריך לוותר. יש כלים משפטיים למניעת עוול זה. יש כלים למנוע תשלום ריבית גזל ו/או לדרוש החזר של תשלום ריבית ביתר.

מרטין בוקסדורף

הפלייה במשכנתא בין מקבלי הפטר לבין הסדרי חוב

נניח אדם כל שהוא שהבין שהוא כבר מסובך בחובות, בשנת 2016 הוא הגיע למסקנה שהוא הולך לפשיטת רגל ומוחק את כל החובות שלו. הוא לוקח עורך דין ומתחיל הליך פשיטת רגל ובשנת 2018 מסיים בהפטר ומקבל פטור מכל חובותיו.

הטיסה בוטלה עקב פיצוץ בגלגל – הנוסעים יקבלו כ- 15 אלף ש"ח

במהלך המראת טיסה מפרנקפורט חשו הנוסעים פיצוץ עז שאירע בשל תקלה באחד מגלגלי המטוס, שבעקבותיה עוכבו הנוסעים בשדה התעופה כ-16 שעות. בית המשפט קבע, שחברת התעופה לא הוכיחה שהתקלה שהתרחשה במטוס מהווה נסיבות מיוחדות, וחייב את חברת התעופה לשלם לנוסעים פיצוי מכוח חוק טיבי.

תיעוד אירוע תאונתי/ביטוחי

תיעוד אירוע תאונתי הוא הפעולה הראשונית המתבקשת שמתרחש אירוע תאונתי. לא משנה אם מדובר בנזק רכוש או נזק גוף !!! … לא משנה אם יש מקום להגיש תביעה או לא וכן באם אתם אחראים או לא !!!

בית

הבנק מסרב לתת משכנתא למרות אישור עקרוני – מה הדין ?

המאמר בוחן משפטית את המצב בו הבנק נותן אישור עקרוני למשכנתא, אך חוזר בו אח"כ מהאישור: האמנם מותר לו ?

הבנק חייב לך !

המאמר עוסק בחובות הבנק ללקוחותיו, ומתמקד בחובת תום הלב של הבנק בכלל ובהפרת חוב הגילוי בפרט. המאמר סוקר פסיקה, מפרט מקרים לביטול ערבות ו/או משכנתא מחמת הפרת חובת הגילוי, ונותן המלצות לחייבים לבנק: ערבים וממשכנים

תאונות בעבודה בימי קורונה

פגיעות בעבודה בימי קורונה

מקווה שיש לך עורכי דין טובים לקראת וועדת החקירה.

עורך הדין בני כץ בפניה ישירה למנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן-טוב

"משפחה זה הכל"

רבים מאיתנו משפחות לניצולי שואה. רבים מאיתנו דור שני/שלישי. ויש כאלו שמתביישים בכך. אבל אני לא. היום אנו מציינים את יום השואה. ואני גאה- אפילו גאה מאוד להיות הנכדה שלך למרות שאתה לא כאן כדי לראות אותי. כבר הרבה שנים. 20 שנה בדיוק. מטורף. סבא. שנים שניסיתי להדחיק את הכאב ודווקא השנה, אולי בעקבות המצב והעובדה שיש לנו זמן רב לחשוב כשכולנו בבית הכאב עוצמתי והדמעות לא מפסיקות לזלוג.

מגיפת הקורונה – איך להתמודד עם החובות ?​

המאמר סוקר דרכי התמודדות עם הבנק ועם החובות, תוך כדי מתן המלצות פרקטיות להתמודדות עם המשבר הכלכלי עקב משבר הקורונה

נגישות