איך נוצרים מסורבי משכנתא בבנקים? עם מרטין בוקסדורף!

הרבה פעמים אני שומע מאנשים משפטים כמו "לא מצליח להבין למה הבנקים לא מאשרים לא משכנתא, בסך הכול חזרו לי כמה צ'קים וכמה הוראות קבע". אז מה בעצם העניין הגדול עם זה? בואו נדבר:

הרבה פעמים אני שומע מאנשים משפטים כמו "לא מצליח להבין למה הבנקים לא מאשרים לא משכנתא, בסך הכול חזרו לי כמה צ'קים וכמה הוראות קבע". אז מה בעצם העניין הגדול עם זה? בואו נדבר:

כל הבעיות האלו יורדות לשורש של דבר שנקרא "התנהלות". הדבר הזה הוא קדוש בעיני הבנקים ומבחינתם הוא זה שקובע הכול בחיים הפיננסיים.

מה זה אומר התנהלות: בעיני הבנקים, האדם הסביר הוא אדם שלעולם לא ירשה למשהו לחזור אצלו בחשבון. למקרה שאתם תוהים לעצמכם עכשיו, אז תדעו שהאדם הסביר- לעולם לא חזרה לו הוראת קבע, לעולם לא חרד מהמסגרת אשראי ומעולם לא חזר לו צ'ק. כמובן שמעולם לא היה לו תיק בהוצאה לפועל.

אם זה מפליא אתכם שכך המצב, זה כנראה אומר שאתם חורגים מהסטנדרט. אני מבטיח לכם, האדם הסביר מעולם לא חזר לו כלום בחשבון.

מה הבנקים רוצים מהלקוחות שלהם?

הבנקים רוצים בסך הכול דבר אחד: הם רוצים לקבל את הכסף שלהם חזרה עם ריבית. מבחינת הבנקים, הם יהיו מוכנים לוותר על עשרים לקוחות רק כדי לא ליפול עם לקוח אחד שעלול לא לשלם לבנק.

לכן הבנקים כל כך בקלות הופכים אנשים להיות מסורבי משכנתא, כי הם חוששים מאותו לקוח אחד שלא יעמוד בתשלומים. רק שתבינו, מבחינת הבנקים כל אדם שחזר לו צ'ק אחד הוא מסוכן ולא כדאי לקחת איתו שום סיכון ולתת לו הלוואות או משכנתאות.

מיהו האדם הסביר:

רק שתבינו: האדם הסביר הוא לא אדם שמרוויח הרבה כסף דווקא, כי ראיתי אנשים שמרוויחים מאות אלפים ולא מצליחים לסגור את החודש, יש להם הגבלות והגיעו לפשיטות רגל. אז גובה הכנסה, זה לא שיקול כאן.

האדם הסביר הוא אותו אדם, שלעולם אבל לעולם לא ייתן למשהו לחזור אצלו בחשבון. אם אתם לא מאמינים, אז רוב המדינה הם כאלו שמעולם לא היה להם צ'ק שחזר ולא הוראת קבע שחזרה.

אז מה זה אומר לגבי אדם שהיו לו בעיות בחשבון?

המטרה שלי בתור יועץ משכנתאות למסורבים היא לבנות פרופיל שאומר ככל שניתן שהבעיה הייתה חד פעמית. מאז לא היה כלום ולא יהיה יותר שום בעיות.

דוגמה: נניח שאדם הייתה לו הגבלה בחשבון ועבר כבר שנה מאז שנגמרה ההגבלה. המטרה שלי היא קודם כל להסביר למה בכלל הייתה הגבלה. נכון שבדרך כלל זה לא באמת משנה, אבל אני רוצה לשים על השולחן את הסיבה שגרמה לזה שתהיה הגבלה.

הכוונה היא נניח: שהייתה תאונת עבודה והאדם לא עבד תקופה של כמה חודשים עד שנכנס כסף מביטוח לאומי, הדבר הזה גרם לו למינוסים אדירים, אבדן הכנסה, הוא התדרדר ונכנס להגבלה.

להוכיח שלא היו דברים אחרים מעולם:

בסדר, הייתה הגבלה. אבל המטרה שלי היא להוכיח שמעולם לא היו בעיות אחרות, מעבר להגבלה. ההגיון אומר שאם היית מוגבל פעם אחת ומעבר לזה מעולם לא היו שום בעיות, זה נראה הרבה יותר טוב מאשר אם היית מוגבל והיו בעיות נוספות כמו צ'קים שחזרו מעבר לזה בתקופות אחרות.

השאיפה שלי תמיד היא לא להגיע לבנק ולתת לו לגלות שהיו בעיות במהלך הדרך. הרי אם מגלים שהיו בעיות ולא התקבל שום הסבר לדברים, זה הרבה יותר גרוע. השאיפה שלי היא תמיד להגיע כמה שיותר מוכן, להציג קודם כל את הדברים הטובים, להראות את כל הבעיות שהיו, להציג הסברים מתאימים.

אני אוהב להיות מוכן מראש לכל שאלה שעלולה לצוץ בנוגע לאדם וההיסטוריה הפיננסית שלו. ברגע שמציגים את הדברים בצורה מסודרת ומציגים הסברים מתאימים לכל דבר, זה משפר משמעותית את הסיכוי להתגבר על הבעיה.

מרטין בוקסדורף- מומחה למשכנתאות מורכבות. 0508116397 או maratbok@gmail.com

כתבות נוספות מאת עידו אנגל:

טוב שם משמן טוב – אתיקה של חברי ממשלה על קצה המזלג

שמם הטוב של חברי הממשלה ושל כלל נבחרי הציבור, הינו הגורם המכריע להצלחה במילוי תפקידם והערובה להמשך השירות הציבורי בו בחרו. השם הטוב של נבחרי הציבור תלוי בכך שהציבור נותן את אמונו בנבחריו וסבור כי הם פועלים לטובת האינטרס הציבורי וכי הם אינם מנצלים לרעה את תפקידם לטובתם האישית. אי בהירות הדין הינה מכשול צפוי, ולפיכך לשם עיגון כללים כתובים וברורים בתחום ניגוד העניינים של חברי ממשלה מינתה ממשלת ישראל ה- 18 (ממשלתו הראשונה של מנחם בגין) וועדה בראשות שופט בית המשפט העליון שלמה אשר. המלצות הוועדה עוגנו כהחלטת ממשלה, ונקראו "הכללים למניעת ניגוד עניינים של שרים וסגני שרים". הכרת הכללים ואופן פעילותה של הוועדה למתן היתרים מנעה משרים רבים בראש ובראשונה להיקלע למצב בו הם מפרים את הכללים, והיו גם מקרים בהם זכו שרים להגנה על פרטיותם על אף הכלל שהחלטות הוועדה למתן היתרים הינן פומביות. לפיכך טוב יעשו השרים ונבחרי הציבור שיקפידו על קלה כבחמורה, שכן מלבד חובתם המשפטית להימנע מלהיות במצב של ניגוד עניינים, שמירה על כללים אלה מסייעת להם אף לשמור על מעמדם הציבורי ולאפשר את המשך השליחות הציבורית בה בחרו.

מרטין בוקסדורף

איך לקחת משכנתא אחרי פשיטת רגל?

עברתם פשיטת רגל וקיבלתם הפטר? עבר קצת זמן ואתם רוצים עכשיו לקחת משכנתא לסגירת חובות או משכנתא לקניית דירה? אתם כבר בטח מבינים שזה הולך להיות משימה מאוד קשה, היות והבנקים לא יכולים לסבול אנשים שעברו פשיטת רגל ולא מוכנים להסתכל עליהם בכלל.

הסדרי ניגודי עניינים לבכירים – עלה תאנה?

יועץ משפטי לממשלה שמתבטא בשיחות פרטיות כנגד הכפופים לו בגלל עניין אישי; ראש ממשלה שנדרש להעביר סמכויות לשרים שנתונים למרותו והעתיד הפוליטי שלהם נתון בידיו; משנה לפרקליט מדינה שמאשרת לחקור חבר כנסת בחשד שאיים על הממונה עליה; אלה ועוד רבים הינן תופעות שנגרמות מיצירת הסדרים למניעת ניגוד עניינים שאינם מקיימים את התכלית שלשמם הם נוצרו. הסדרי ניגוד עניינים אינם יכולים להיות עוד עלה תאנה. יש צורך בשינוי מהותי ומשמעותי.

מרטין בוקסדורף

מה זה מחיקת נתוני אשראי שלילי? מרטין בוקסדורף

נעים מאוד, שמי מרטין בוקסדורף אני מטפל במסורבי משכנתא, כלומר משיג משכנתאות לאנשים שלא מצליחים לקבל משכנתא בעצמם. אני מכיר לעומק ולרוחב את הנושא של דוח נתוני אשראי ואני רוצה להרחיב מעט על הדבר הזה.

האם המצווה יכול לשלוט ביורשים מקברו ?

המאמר סוקר את יכולת המצווה לקבוע הוראות בצוואתו המגבילות את יכולת היורשים לפעול ו/או לממש זכותם ביחס לירושה

הגבלת חשבון בגלל חוק איסור הלבנת הון – מותר לבנק ?

המאמר סוקר תופעה חדשה לפיו בנקים גורמים להגבלת חשבון בגלל נימוקים מכח חוק איסור הלבנת הון ולא בגלל חוסר יתרה מספקת. המאמר דן בשאלה האמנם מותר לבנק לחלל שיק ("להחזיר שיק") כשיש יתרת מספקת בחשבון לפירעון השיק,וזאת בטענה הנובעת מחוק איסור הלבנת הון ?

מרטין בוקסדורף

מומחה למשכנתאות אחרי פשיטת רגל? – פונים למרטין

האם פושטי רגל יכולים לקבל משכנתא בבנקים? התשובה היא בהחלט כן. אבל התשובה היא מורכבת יותר וצריך לענות על כמה קריטריונים, עדי להבין לעומק איך באמת עובדת משכנתא של פושטי רגל בבנקים.

מרטין בוקסדורף

משכנתא חוץ בנקאית למוגבלים כאשר אין ברירה!

נכנסתם להגבלה וחייבים לקבל כסף כנגד שיעבוד הבית? לא רוצים ללכת לאיבוד בין כל החברות החוץ בנקאיות ולהגיע למשכנתא טובה באמת? שמי מרטין בוקסדורף, בעשר שנים אחרות אני מתמודד עם המשכנתאות הכי מורכבות ומסובכות- בהצלחה מרשימה.

הלוואות חוץ בנקאיות – שוק אפור : המדריך להתגוננות

מגפת הקורונה יצר בעיית אשראי לפרטיים ולגופים עסקיים כאחד. על אף הדיבורים על הקלות במתן הלוואות ע"י הבנקים, בפועל – הם בוחנים היטב למי הם נותנים, ודורשים בטחונות שלא תמיד ניתן לספק. במצב זה, יש הפונים לשוק האפור, ושם מתברר לעיתים שנגבתה מהם ריבית גזל. לא צריך לוותר. יש כלים משפטיים למניעת עוול זה. יש כלים למנוע תשלום ריבית גזל ו/או לדרוש החזר של תשלום ריבית ביתר.

מרטין בוקסדורף

הפלייה במשכנתא בין מקבלי הפטר לבין הסדרי חוב

נניח אדם כל שהוא שהבין שהוא כבר מסובך בחובות, בשנת 2016 הוא הגיע למסקנה שהוא הולך לפשיטת רגל ומוחק את כל החובות שלו. הוא לוקח עורך דין ומתחיל הליך פשיטת רגל ובשנת 2018 מסיים בהפטר ומקבל פטור מכל חובותיו.

הטיסה בוטלה עקב פיצוץ בגלגל – הנוסעים יקבלו כ- 15 אלף ש"ח

במהלך המראת טיסה מפרנקפורט חשו הנוסעים פיצוץ עז שאירע בשל תקלה באחד מגלגלי המטוס, שבעקבותיה עוכבו הנוסעים בשדה התעופה כ-16 שעות. בית המשפט קבע, שחברת התעופה לא הוכיחה שהתקלה שהתרחשה במטוס מהווה נסיבות מיוחדות, וחייב את חברת התעופה לשלם לנוסעים פיצוי מכוח חוק טיבי.

תיעוד אירוע תאונתי/ביטוחי

תיעוד אירוע תאונתי הוא הפעולה הראשונית המתבקשת שמתרחש אירוע תאונתי. לא משנה אם מדובר בנזק רכוש או נזק גוף !!! … לא משנה אם יש מקום להגיש תביעה או לא וכן באם אתם אחראים או לא !!!

בית

הבנק מסרב לתת משכנתא למרות אישור עקרוני – מה הדין ?

המאמר בוחן משפטית את המצב בו הבנק נותן אישור עקרוני למשכנתא, אך חוזר בו אח"כ מהאישור: האמנם מותר לו ?

הבנק חייב לך !

המאמר עוסק בחובות הבנק ללקוחותיו, ומתמקד בחובת תום הלב של הבנק בכלל ובהפרת חוב הגילוי בפרט. המאמר סוקר פסיקה, מפרט מקרים לביטול ערבות ו/או משכנתא מחמת הפרת חובת הגילוי, ונותן המלצות לחייבים לבנק: ערבים וממשכנים

תאונות בעבודה בימי קורונה

פגיעות בעבודה בימי קורונה

מקווה שיש לך עורכי דין טובים לקראת וועדת החקירה.

עורך הדין בני כץ בפניה ישירה למנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן-טוב

אל תיתנו לוירוס הקורונה לבלבל אותכם.

קצת על חשיבות הזכות להיוועץ בעורך דין לפני כל חקירת משטרה – ומה דעתי על 'ערכו' של ייעוץ טלפוני לחשוד בפלילים לפני חקירה באזהרה בתחנת המשטרה – בפוסט לפניכם. נכתב ע"י עו"ד יניב פרץ, שותף מייסד במשרד עוה"ד איתן כבריאן, יניב פרץ ושות' – משפט פלילי, מנהלי וזכויות אדם.

"משפחה זה הכל"

רבים מאיתנו משפחות לניצולי שואה. רבים מאיתנו דור שני/שלישי. ויש כאלו שמתביישים בכך. אבל אני לא. היום אנו מציינים את יום השואה. ואני גאה- אפילו גאה מאוד להיות הנכדה שלך למרות שאתה לא כאן כדי לראות אותי. כבר הרבה שנים. 20 שנה בדיוק. מטורף. סבא. שנים שניסיתי להדחיק את הכאב ודווקא השנה, אולי בעקבות המצב והעובדה שיש לנו זמן רב לחשוב כשכולנו בבית הכאב עוצמתי והדמעות לא מפסיקות לזלוג.

מגיפת הקורונה – איך להתמודד עם החובות ?​

המאמר סוקר דרכי התמודדות עם הבנק ועם החובות, תוך כדי מתן המלצות פרקטיות להתמודדות עם המשבר הכלכלי עקב משבר הקורונה

נגישות