הסדר טיעון לחברה בת של שיכון ובינוי: תשלם קנס של 10 מיליון שקל

במסגרת הסדר הטיעון שהוגש לביהמ"ש המחוזי בת"א במקביל להגשת כתב האישום, תודה חברת שיכון ובינוי – אס.בי.איי תשתיות בע"מ בעבירות על פי חוקי ני"ע
רונן לוי |
אילוסטרציה envato

לבית המשפט המחוזי בת"א הוגש כתב אישום, במסגרת הסדר טיעון, נגד חברת שיכון ובינוי – אס.בי.איי תשתיות בע"מ, חברה-בת של שיכון ובינוי בע"מ, בגין עבירת קשירת קשר לביצוע פשע ועבירה על חוק ניירות ערך. במסגרת ההסדר, החברה תודה בביצוע העבירות והצדדים יעתרו להטיל על החברה קנס בגובה 10 מיליון שקלים. בנוסף, הוגשה בקשה מוסכמת לחילוט אזרחי בסך כ-250 מיליון שקל מחברת SBI International Holdings AG, חברה-בת שוויצרית של אס.בי.איי תשתיות.

כזכור, עניינה של הפרשה באירועים שהתרחשו במסגרת פעילותה הבינלאומית של קבוצת שיכון ובינוי, לאחר כניסתו לתוקף של תיקון 99 לחוק העונשין ביולי 2008. על פי כתב האישום שהגישה פרקליטות מיסוי וכלכלה, עוד טרם כניסתו לתוקף של התיקון, נהגו חלק מהחברות בקבוצה לבצע תשלומים לגורמים שונים בארצות בהן פעלו, ללא קבלות, שחלקם היו בלתי נאותים. תשלומים שלא כדין אלו, והרווחים שנבעו מהם, נכללו והוטמעו בספרי הנהלת החשבונות של הקבוצה.

נוכח תיקון 99 לחוק העונשין וכמתחייב, בין היתר, מדרישות הגופים המממנים ורואי החשבון המבקרים, פעלו אורגנים בקבוצה לאימוץ קוד אתי ותוכנית אכיפה ולהטמיעם בארצות הפעילות. לצד זאת, באותה עת ובעיקר עד שנת 2012, קשרה חברת אס.בי.איי תשתיות קשר עם אורגנים שונים בחברות שלא להפסיק את מתן התשלומים. התשלומים השיאו לחברות תועלת.

בקשה לחילוט אזרחי

נוכח מבנה הקבוצה, איחדה שיכון ובינוי לדו"חותיה הכספיים אשר פורסמו לציבור, את דו"חות אס.בי.איי תשתיות, אשר איחדה את דו"חות חברת SBI שוויץ שבבעלותה, וכללה בהם את התשלומים שלא כדין ששולמו ללא קבלות או מסמכים, וציינה בהם כי "להערכת ההנהלה, תשלום ההוצאות במתכונת הנ"ל אינו מהווה חשיפה מהותית לחברות הקבוצה". הצהרות אלה ניתנו על אף שאס.בי.איי תשתיות הייתה מודעת להשלכות האפשריות של התשלומים שלא כדין על עסקיה, וכי דו"חותיה הכספיים יאוחדו בדו"חות שיכון ובינוי. בכך, לא קיימה שיכון ובינוי אס.בי.איי תשתיות בע"מ את הוראות חובות הדיווח של תאגידים.

לשיכון ובינוי אס.בי.איי תשתיות בע"מ יוחסו עבירות קשירת קשר לביצוע פשע ואי קיום הוראת סעיף 36 בדו"ח שנמסר לרשות ולבורסה, עבירה על פי סעיף 53(ב)(5א) לחוק ניירות ערך. במסגרת החקירה, נחקרו גם חשדות בנוגע לחברה-הבת שוויצרית של אס.בי.איי תשתיות. במקביל להסדר הטיעון שנחתם, הגישה הפרקליטות בקשה מוסכמת לחילוט רכוש בהליך אזרחי נגד החברה השוויצרית בהיקף של 250 מיליון שקלים והתיק נגד חברת שיכון ובינוי בע"מ הנסחרת בבורסה ייסגר.

שתף את הכתבה ב:
רוצים להשאר מעודכנים בכל מה שחם בעולם המשפט?
הורידו את אפליקציית אוביטר:

אפליקציית אוביטר לאנדרואיד https://bit.ly/31H6hrk

אפליקצית אוביטר לאייפון https://apple.co/31GhGHV

לדף הפייסבוק שלנו https://bit.ly/32LKr5E

להצטרפות לאחת מקבוצות הוואטסאפ שלנו https://obiter.co.il/ask-lawyer

אתר החדשות המשפטיות obiter.co.il עושה כל מאמץ לאתר זכויות על תמונות וסרטונים המתפרסמים בו. אולם לעיתים התמונות והסרטונים מופצים ברחבי הרשת ולא מתאפשרת הגעה למקור החומר הויזאולי, לכן בהתאם לסעיף 27א' לחוק זכויות היוצרים כל אדם הרואה עצמו נפגע עקב בעלות על זכויות היוצרים של תמונה או סרטון מוזמן לפנות להנהלת האתר office@obiter.co.il

צרו איתנו קשר בנוגע לכתבה:

    נגישות