זוכה השוטר שנאשם בגרימת מותו ברשלנות של סולומון טקה

ביהמ"ש בחיפה קבע כי הנאשם פעל מתוך הגנה עצמית ולאחר שחש סכנה מוחשית ומיידית לחייו ולחיי בני משפחתו ופעל לנטרלה באמצעות ביצוע הירי
דנה לווינסקי |
סולומון טקה

בית המשפט בחיפה החליט לזכות את השוטר הנאשם מביצוע העבירה המיוחסת לו בכתב האישום, שעניינה גרימת מותו ברשלנות של המנוח סולומון טקה ז"ל.

הכרעת דין זו עניינה גרימת מותו הטראגי של המנוח, כתוצאה מפגיעת חלקי כדור, שנורה ע"י הנאשם, קצין משטרה שהיה בחופשה עם בני ביתו, עת כיוון את אקדחו לעבר אספלט בקרבת המנוח, ירה כדור אחד, וליבת הקליע פגעה בגוף המנוח וגרמה למותו.

האירוע התרחש ביום 30/6/2019 בשעות הערב, עת ביקש הנאשם לברר עם נערים קטינים, חשד לסחיטת אחד מהם ע"י השאר. לפני תחילת האירוע, שתו הנערים בקבוק וודקה, ובדיקת נוזלי גופו של המנוח העלתה, שבגופו נמצאו ריכוזים שונים של אלכוהול וכן החומר הפעיל בקנאביס וחומצת חשיש.

חשש שהאירוע יסלים

הנאשם, שהיה לבוש אזרחי, הזדהה בפני המנוח וחבריו כאיש משטרה, והציג בפניהם את תעודת המינוי המשטרתית שלו, אך המנוח טען בפני הנאשם, שמדובר בתעודה מזויפת.

הנערים, יחד עם המנוח, החלו להקניט את הנאשם, לקלל אותו, ובשל חששו של הנאשם שהאירוע יסלים, הוא החל להתרחק מהם, לכיוון רעייתו וילדיו. המנוח ויתר הנערים לא הרפו מהנאשם, המשיכו ללכת אחריו, להקניטו, לקללו ולאיים לפגוע בו, זאת שעה שהנאשם המשיך להתרחק מהם. בין היתר, הנערים איימו על הנאשם כי יביאו לו אנשים מנצרת לפגוע בו, וכי יזרקו עליו בלוק.

בשלב מסוים, ותוך הליכתם הצמודה אחר הנאשם, החלו המנוח ויתר הנערים לממש את איומיהם, וידו אבנים לעברו. חלק מהאבנים פגעו בנאשם, בחלקי גופו השונים, כולל פגיעה באזור העורף, שהרופאים הגדירו אותה כפגיעה העלולה לסכן את חייו.

במעמד זה שלף הנאשם את אקדחו, דרך אותו, כיוונו לעבר הנערים והמנוח, במטרה להרתיעם, צעק לעברם להתרחק לאחור, ומשלא נענו לבקשתו, ותוך שהמנוח מחזיק בידו אבן ומצמצם מעט את הפער בינו ובין הנאשם, עד כדי מרחק הנע בין 3 ועד 5 מטרים, חש הנאשם שחייו וחיי רעייתו וילדיו נמצאים בסכנה, על כן ירה כדור אחד, לצידו של המנוח, וליבת הכדור ניתזה מהאספלט לעבר גוף המנוח וגרמה למותו.

פעל מהגנה עצמית

בית המשפט הגיע למסקנה, שהנאשם פעל מתוך הגנה עצמית, בכך שבשעת הירי חש סכנה מוחשית ומיידית, לחייו ולחיי בני משפחתו, והדרך היחידה לנטרל סכנה זו הייתה באמצעות ביצוע הירי, על כן הנאשם זוכה מביצוע העבירה שיוחסה לו.

עוד קבע בית המשפט, כי נוהל המשטרה לפתיחה באש, בעת קיומה של סכנה מוחשית ומיידית לחיי אדם ו/או לגופו, הקובע כי שוטר רשאי במקרה זה לבצע ירי לגוף האדם המסכן אותו – נוהל זה לוקה בחסר, על כן בית המשפט המליץ לתקן את הנוהל המשטרתי, בכך שבמקרה של סכנת חיים לשוטר, תתווסף גם הסמכות לירות לצידו של האדם המסכן את חייו, בנוסף לסמכות לירות לגופו, וזאת במטרה למזער את הנזק הצפוי להיגרם לאותו אדם.

בחירת אופן ביצוע הירי, אם לגופו או לצידו, תהא נתונה לשיקול דעתו של השוטר, בהתאם לנסיבות המקרה. עוד המליץ בית המשפט, כי תוקם ועדה מקצועית לקביעת נהלים ברורים בנוגע לאופן ביצוע ירי לצידו של אדם, ובין חבריה יהיו גם אנשי מקצוע, המיומנים בביצוע ירי, וגם משפטנים.

שתף את הכתבה ב:
רוצים להשאר מעודכנים בכל מה שחם בעולם המשפט?
הורידו את אפליקציית אוביטר:

אפליקציית אוביטר לאנדרואיד https://bit.ly/31H6hrk

אפליקצית אוביטר לאייפון https://apple.co/31GhGHV

לדף הפייסבוק שלנו https://bit.ly/32LKr5E

להצטרפות לאחת מקבוצות הוואטסאפ שלנו https://obiter.co.il/ask-lawyer

אתר החדשות המשפטיות obiter.co.il עושה כל מאמץ לאתר זכויות על תמונות וסרטונים המתפרסמים בו. אולם לעיתים התמונות והסרטונים מופצים ברחבי הרשת ולא מתאפשרת הגעה למקור החומר הויזאולי, לכן בהתאם לסעיף 27א' לחוק זכויות היוצרים כל אדם הרואה עצמו נפגע עקב בעלות על זכויות היוצרים של תמונה או סרטון מוזמן לפנות להנהלת האתר office@obiter.co.il

צרו איתנו קשר בנוגע לכתבה:

    נגישות