מי זכאי לקבל אזרחות פולנית?

ישראלים רבים מבקשים להוציא אזרחות פולנית כי היא מקנה שלל הטבות בפולין ובכל אירופה. מי זכאי לאזרחות הפולנית ואיך תקבלו אותה? על כך במדריך שלנו
עו"ד אדי סוברי |
אילוסטרציה envato

רבים מהישראלים מבקשים להוציא אזרחות פולנית בשל העובדה כי האזרחות מקנה שלל הטבות בפולין ובכל רחבי אירופה.

חוק האזרחות הפולני קובע מיהם הזכאים לקבלת אזרחות פולנית והעקרון הבסיסי העומד בחוק הוא הוכחת קשר דם לאזרח פולין. כמו כן, החוק קובע גם כמה מגבלות לקבלת אזרחות. על ידי המאמר שלפניכם, תוכלו לדעת האם גם אתם זכאים לאזרחות פולנית.

מהם התנאים לקבלת אזרחות פולנית?

כפי שצויין קודם, על מנת להיות זכאים לקבלת אזרחות פולנית ישנה דרישה להוכיח קשר דם לאזרח פולין שלא איבד את זכאותו לאזרחות.

יש לשים לב, כי זכאות לאזרחות פולנית על בסיס קשר דם מוגבלת בתנאים מסויימים המבדילים בין שתי תקופות זמן:

1. אלו הנולדו לפני 1951 – אנשים שנולדו לפני 1951 יהיו זכאים לאזרחות פולנית רק אם אביהם היה אזרח פולין.

2. אלו הנולדו לאחר 1951 – כאשר אלו יהיו זכאים לאזרחות פולנית גם בידה ורק אימם הייתה אזרחית פולין.

עוד נקודה חשובה המסדירה זכאות, מתייחסת לעניין כי צאציהם של גברים שעלו ארצה לפני 1951 ושירתו בצה"ל, או צאציהם של נשים שעלו ארצה לפני 1951 ולא שירתו כבנות שירות בצבא הפולני, לא יהיו זכאים לאזרחות פולנית.

זאת ועוד, קיימת אפשרות לקבלת אזרחות פולנית גם אם הדור הקודם לא מימש את זכאותו לאזרחות. כלומר, במידה וילדיו של בעל האזרחות המקורית לא מימשו את זכאותם לאזרחות, באפשרותם של נכדי בעל האזרחות המקורית לממש את זכותם לזכאות תוך הוכחה שגם הוריהם זכאים לאזרחות.

כיצד ניתן להוכיח קשר לאזרח פולין?

מצויים מספר מסמכים העשויים להוכיח קשר לאזרח פולין. מסמכים אלו מתחלקים לשניים שכן צריך להוכיח את זכאותו של בעל האזרחות המקורי, ואת הקשר המשפחתי של האדם המבקש להוציא אזרחות לבעל האזרחות המקורי. במידה וקיים מסמך שלא נמצא, קיימת אפשרות לפנות למשרד הפנים הפולני על מנת לשחזר את מסמך זה.

• מסמכים והוכחות של בעל הזכאות המקורי:
– תעודת לידה.
– תעודת זהות נוכחית (תעודת זהות/דרכון).
– הוכחה להחזקה קודמת של אזרחות פולנית. ניתן להוכיח זאת על ידי תעודות זהות פולניות ישנות או דרכונים ישנים.

• מסמכים והוכחות כי אכן מדובר בצאצא לבעל הזכאות המקורי:
– תעודת לידה.
– תעודת זהות נוכחית (תעודת זהות או דרכון).
– מסמכי מצב אזרחי אחרים כגון תעודות לידה או נישואין.

כיצד מקבלים אזרחות פולנית?

תהליך קבלת האזרחות הפולנית בנוי מכמה שלבים. תחילה, יש לאסוף תיק מסמכים המוכיח זכאות לאזרחות פולנית כפי שצויין קודם. לאחר המצאת המסמכים הרלוונטיים ישנה דרישה לתרגום המסמכים וחתימת נוטריון. כדאי לפנות לקבלת ליווי משפטי על מנת שהתהליך יהפוך למהיר וקל יותר. לתיק המסמכים יש לצרף גם את הטפסים הרלוונטיים מטעם שגרירות פולין, ולאחר מכן התיק מוגש למוסדות בפולין על מנת לפתוח בקשה לאזרחות פולנית.

זמן תהליך קבלת האזרחות יכול להמשך בין כמה חודשים בודדים ועד למעלה משנתיים.

האם בן/בת זוג של אזרח פולין זכאי באופן אוטומטי לאזרחות פולנית?

בן/בת הזוג של אזרח פולני אינו זכאי באופן אוטומטי לאזרחות פולנית. בן/בת זוג של אזרח פולין יהיה זכאי לאזרחות פולנית רק בתנאי שגר מגורים משותפים בפולין לתקופה של 3 שנים.

אילו הטבות מקנה האזרחות הפולנית?

החזקה באזרחות פולנית מבוקשת מאוד בקרב ישראלים, שכן טומנת בחובה מגוון הטבות בתחומים שונים:

1. מעבר חופשי בין מדינות– החזקה באזרחות פולנית מעניקה זכאות להחזיק בדרכון אירופי. הדרכון האירופי, מאפשר לנוע בחופשיות ובקלות בין רוב מדינות אירופה ללא צורך בהסדרת אישורים מיוחדים ותוך קיצור תהליך הבידוק הבטחוני וזמן ההמתנה.

2. מוסדות השכלה גבוהה– לאלו המחזיקים באזרחות פולנית, נפתחת האפשרות ללימודי השכלה גבוהה באחת ממוסדות האקדמיים הטובים בעולם. זאת ועוד, במדינות מסוימות הלימודים מסובסדים באופן חלקי או באופן מלא.

3. הטבות בתחום התעסוקה– המחזיקים באזרחות פולנית זכאים לעבודה במקצועות השונים במדינות ברחבי אירוםה ומחוצה לה. כמו כן, בתנאים מסויימים ניתן להינות מהטבות סוציאליות שונות. כמו כן, נפתחת גם אפשרות להשקעות ופתיחת עסק עצמאי.

לסיכום, קבלת זכאות פולנית כרוכה בהמצאת מסמכים, הגשתם והמתנה ארוכה. אך למרות זאת, ניתן לומר כי כדאי להשקיע זמן ומאמץ לנוכח שלל ההטבות שמקנה האזרחות פולנית. לכן, במידה והנכם זכאים לאזרחות פולנית, כדאי לממש אותה.

שתף את הכתבה ב:
רוצים להשאר מעודכנים בכל מה שחם בעולם המשפט?
הורידו את אפליקציית אוביטר:

אפליקציית אוביטר לאנדרואיד https://bit.ly/31H6hrk

אפליקצית אוביטר לאייפון https://apple.co/31GhGHV

לדף הפייסבוק שלנו https://bit.ly/32LKr5E

להצטרפות לאחת מקבוצות הוואטסאפ שלנו https://obiter.co.il/ask-lawyer

אתר החדשות המשפטיות obiter.co.il עושה כל מאמץ לאתר זכויות על תמונות וסרטונים המתפרסמים בו. אולם לעיתים התמונות והסרטונים מופצים ברחבי הרשת ולא מתאפשרת הגעה למקור החומר הויזאולי, לכן בהתאם לסעיף 27א' לחוק זכויות היוצרים כל אדם הרואה עצמו נפגע עקב בעלות על זכויות היוצרים של תמונה או סרטון מוזמן לפנות להנהלת האתר office@obiter.co.il

צרו איתנו קשר בנוגע לכתבה:

    נגישות