התביעה לא מצאה את הראיה – הנאשם זוכה

הפרקליטות טענה כי עצור בבית מעצר תקף סוהר, אך לא הצליחה למצוא את המצלמות שתיעדו. השופט: "מחדל שיוצר חוסר וודאות בנוגע לאופן התרחשות האירוע"
רונן לוי |

בתי הסוהר בישראל נחשבים למקומות המתועדים ביותר על ידי מצלמות אבטחה, לכן מה רבה היתה פליאתו של השופט יריב נבון, כי התביעה לא הצליחה למצוא תיעוד של תקיפת סוהר על ידי אסיר. השופט ובאי כוח הצדדים יצאו לסיור לבדוק במו עיניהם את האזור בו ארעה התקיפה וכאשר הוברר כי אכן היו שם מצלמות התוצאה היתה ברורה – זיכוי האסיר מאשמת תקיפה. "מחדל זה יוצר חוסר וודאות עובדתית בנוגע לאופן התרחשות האירוע", כתב השופט בפסק הדין.

כתב האישום שהוגש נגד האסיר, ייחס לו עבירה שעניינה תקיפת עובד ציבור כאשר נטען בו בכת שהיה עצור בכלא שיטה, בשעות הבוקר עת הוצא הנאשם על ידי צוות סוהרים למרפאה, הבחין הנאשם באחד הסוהרים ואמר לו "יא בן זונה אלי לא מדברים מאחורי הדלת" ובעט בחוזקה ברגלו של הסוהר.

הנאשם, כפר במיוחס לו בכתב האישום, הכחיש כי תקף את הסוהר וטען שהוא זה שהותקף על ידי הסוהרים. הסנגור גם קבל על העובדה שהתביעה לא צירפה את תיעוד המצלמות. מנגד התביעה טענה כי מעדויות עדי התביעה עולה כי האירוע לא תועד בהן. לטענתה, המצלמה שמתעדת את השטח מדלת הברזל, כלל אינה מכסה את כל השטח הרלוונטי והמקרר במקום אף חוסם את שדה הראיה ולכן הוסיפה כי הטענה לפיה אירוע התקיפה לא תועד במצלמות האבטחה הינו סביר.

הסנגור לא ויתר וביקש מבית המשפט לצאת לסיור בשטח מאחר וטוב מראה עיניים. בית המשפט קיבל את הבקשה והצדדים יצאו לטיול בכלא, שם הוברר, כי המצלמות ניצבות באון ובגאון ומתעדות כל דבר.

עם החזרה לבית המשפט, השופט נבון כאמור זיכה את האסיר וציין בהחלטתו כי בהיעדרה של טענה לפיה אירעה תקלה במצלמות האבטחה הממוקמות במקום האירוע, טענה העולה מפעם לפעם בתיקים מסוג זה ובעבירות המתבצעות בין כותלי בית הסוהר, הטענה לפיה האירוע כלל לא תועד או נקלט במצלמות אינה מתקבלת על הדעת בנסיבות העניין בשים לב להתרשמות הישירה והחד משמעית של בית המשפט מן הממצאים שעלו במהלך הביקור במקום.

נזק ראייתי לנאשם

עוד קבע השופט, כי אי הגשת תיעוד ממצלמות האבטחה, על אף שהללו נבדקו ביום האירוע, גרמה נזק ראייתי לנאשם בהתאם לאמות המידה שנקבעו בפסיקה, ומכאן אין מנוס מן המסקנה לפיה לא ניתן לשלול את גרסת הנאשם בנוגע לאופן התרחשות האירוע.

"במקרה זה לא הייתה כל מניעה להשיג את אותו תיעוד ממצלמות האבטחה בזמן אמת ולצרפו לחומר הראיות", נכתב בפסק הדין. "לא ניתן כל הסבר למחדל זה למעט הפנייה למזכר הלקוני והבלתי מספק שערך קצין הטכנולוגיה כלאי בן אבו אשר אין די בו כדי להסיר את הספק".

השופט נבון הוסיף: "מחדלה של המאשימה אשר נמנעה מלהציג כל תיעוד ממצלמות האבטחה, בעיקר לנוכח הממצאים שעלו במהלך הביקור במקום, יוצר ספק סביר בנוגע לאשמת הנאשם בעבירה המיוחסת לו בכתב האישום. מחדל זה של היחידה החוקרת ופועל יוצא מכך אף של המאשימה, אשר אני מניח שלא נעשה בכוונת מכוון אך מחייב בדיקה וביקורת פנימית, מסב ללא ספק נזק ראייתי לנאשם כמשמעותו בפסיקה, בשים לב לכך שנמנעה ממנו כל אפשרות לבסס את טענתו ולהפריך את גרסת המאשימה באמצעות הראיה הטובה ביותר בנסיבות העניין. מחדל זה אף יוצר חוסר וודאות עובדתית בנוגע לאופן התרחשות האירוע עצמו".

_______________________________________

לצפייה ודירוג כבוד השופט יריב נבון

_______________________________________

עו"ד חיים אומסי

שתף את הכתבה ב:
רוצים להשאר מעודכנים בכל מה שחם בעולם המשפט?
הורידו את אפליקציית אוביטר:

אפליקציית אוביטר לאנדרואיד https://bit.ly/31H6hrk

אפליקצית אוביטר לאייפון https://apple.co/31GhGHV

לדף הפייסבוק שלנו https://bit.ly/32LKr5E

להצטרפות לאחת מקבוצות הוואטסאפ שלנו https://obiter.co.il/ask-lawyer

אתר החדשות המשפטיות obiter.co.il עושה כל מאמץ לאתר זכויות על תמונות וסרטונים המתפרסמים בו. אולם לעיתים התמונות והסרטונים מופצים ברחבי הרשת ולא מתאפשרת הגעה למקור החומר הויזאולי, לכן בהתאם לסעיף 27א' לחוק זכויות היוצרים כל אדם הרואה עצמו נפגע עקב בעלות על זכויות היוצרים של תמונה או סרטון מוזמן לפנות להנהלת האתר office@obiter.co.il

צרו איתנו קשר בנוגע לכתבה:

    נגישות