ערעור על עונש הנאשם במעורבות בלינץ' בבת ים: "הסית לאלימות"

בהודעה שהוגשה לעליון טוענת הפרקליטות כי העונש של שנת מאסר שנגזר על להב נגאוקר לא הולם את חומרת מעשיו וכי יש להשית עליו בין 5 ל-10 שנות מאסר בפועל
גילי סיוון-כהן |
הפרות הסדר במהלך מבצע שומר חומות. צילום: יוסי אלוני, פלאש 90

לבית המשפט העליון הוגשה הודעת ערעור, על קולת עונשו של הנאשם להב נאוגקר, שהורשע בביצוע עבירות רבות ממניע גזעני והסתה לאלימות ולגזענות בטיילת בבת ים בעיצומו של מבצע "שומר החומות", ונידון לעונש של שנת מאסר בלבד. לשיטת הפרקליטות יש לגזור על נגאוקר עונש מאסר של בין חמש ל-10 שנים. "המעשים שביצע הנאשם בטיילת בבת-ים – כולם ממניע גזעני-לאומני", כך נכתב בהודעת הערעור, "מהווים מסכת עבריינית חריגה בחומרתה, אשר מחייבת השתת עונש חמור בהרבה מזה שהושת על הנאשם".

הנאשם הודה בעובדות כתב האישום המתוקן, לפיו בחודש מאי, הגיע לטיילת בבת ים בעקבות פרסומים ברשתות החברתיות שעניינם התארגנות לצורך פגיעה באזרחים ערבים, בשל מוצאם, ובעסקים בבעלות אזרחים ערבים. במסגרת האירועים, התאספו הנאשם ופורעים אחרים מול מסעדת "שווארמה סהרה" בטיילת, הנאשם הניף את דגל ישראל, וקרא לכיוון קהל הפורעים המשולהב קריאות חוזרות ונשנות "מוות לערבים", וקהל הפורעים הצטרף לקריאות.

יחד עם אחרים, גנב הנאשם פחיות ובקבוקי שתייה מהמסעדה, חילקו אותם לפורעים ותוך שהם קוראים "מוות לערבים", זרקו אותם לעבר חלונות המסעדה וניפצו אותם. זמן קצר לאחר ההסתה שהשמיע הנאשם, תקפו עשרות פורעים עובר אורח תמים ממוצא ערבי.

מניע גזעני

במקביל לתקיפת המתלונן ולאחריה, כך מפרטת המדינה, הנאשם ואחרים חבלו ברכבו, ניפצו את שמשות הרכב, שברו את המראות וניסו לעקור את דלתות המכונית. בעת שהמתלונן שכב פצוע על הקרקע, ירק עליו הנאשם וגנב חפצים מרכבו. בהמשך הערב, התראיין הנאשם בשידור חי לחדשות, ואמר, בין השאר: "אנחנו יצאנו היום לרחוב כדי לריב עם ערבים, כדי שאנחנו נראה להם שהם לא יכולים לשלוח לפה טילים… אנחנו נרביץ להם, אם צריך גם נהרוג אותם ואם צריך גם נרצח אותם".

הנאשם הודה והורשע במסגרת ההסדר בביצוע עבירות של הסתה לאלימות ולגזענות, התפרעות שסופה נזק ממניע גזעני, וחבלה במזיד ברכב ממניע גזעני ובית המשפט המחוזי בתל אביב הדגיש בגזר דינו את החומרה היתרה של עבירות המבוצעות על רקע אידיאולוגי-לאומני, עמד על תרומתו של הנאשם לשילהוב הרוחות במהלך מבצע "שומר החומות", על הנזקים שגרם, ועל המסרים האלימים והגזעניים שהשמיע – אך גזר עליו עונש של 12 חודשי מאסר בפועל בלבד, מאסר על תנאי ופיצוי בסך 2,000 שקלים לבעל מסעדה.

בערעור, במסגרתו מבקשת הפרקליטות מבית המשפט העליון להחמיר במידה ניכרת בעונשו של הנאשם, שכן, לעמדת הפרקליטות, המעשים שביצע הנאשם בטיילת בבת-ים – כולם ממניע גזעני-לאומני – "מהווים מסכת עבריינית חריגה בחומרתה, אשר מחייבת השתת עונש חמור בהרבה מזה שהושת על הנאשם".

ללבות את השנאה

לעמדת הפרקליטות בהודעת הערעור, מעשיו של הנאשם הינם בעלי חומרה ייחודית ועודפת, נוכח העובדה כי ביצע שורה ארוכה של מעשי אלימות ועבירות רכוש ממניע גזעני, ומשום שההסתה שהשמיע, באופן חוזר ונשנה, היתה בזירת התפרעויות אלימה, כך שהשפיעה על המון מוסת בזמן אמת, תוך שימוש בדגל המדינה. "גם לאחר שהמון הפורעים במקום ביצע לינץ' אכזרי באדם חף מפשע, שכל חטאו היה במוצאו הלאומי-אתני, מצא המשיב לנכון להתראיין בטלוויזיה, בשידור חי, להצדיק את המעשים, ללבות את השנאה ואף להוסיף ולשלהב את הפורעים לבצע מעשים נוספים", צוין בהודעת הערעור.

"אין מדובר בפעולה רגעית, אלא בהתנהלות מתמשכת, שכללה סדרה ארוכה של מעשים מסוגים שונים, אשר מצד אחד כללה מעשים פיזיים מצידו של המשיב, ומצד שני כללה ליבוי שנאה, שילהוב ועידוד אחרים לפעול בעצמם", צוין בהודעת הערעור. "הנאשם שלהב את ההמונים, שוב ושוב, נטל חלק פעיל ביותר במעשי הוונדליזם, ואף 'קינח' בראיון שבו 'דיברר' והצדיק את מעשי הפורעים… נדמה כי קריאת כתב האישום המתוקן אינה מותירה מקום לספק כי באירוע עצמו הוא היה דמות מרכזית ופעילה, שהסיתה אחרים לפעולות אלימות וגזעניות, שאף התרחשו בפועל".

הפרקליטות הדגישה בהודעת הערעור, שהעונשים הקבועים בחוק לצד העבירות שביצע הנאשם הינם בין 10-5 שנות מאסר בפועל. "העונש המקסימלי הקבוע בחוק בגין העבירות שביצע המשיב הינו 35 שנים, וכאשר מביאים בחשבון את התקופה שבה הן בוצעו, ואת המניע הגזעני שנלווה לעבירות – לא ניתן להשלים עם מתחם ענישה ש-"רצפתו" היא "פחות מ-3% מעונש זה", צוין בהודעת הערעור.

____________________________________________________

עו"ד מור עטיה

שתף את הכתבה ב:
רוצים להשאר מעודכנים בכל מה שחם בעולם המשפט?
הורידו את אפליקציית אוביטר:

אפליקציית אוביטר לאנדרואיד https://bit.ly/31H6hrk

אפליקצית אוביטר לאייפון https://apple.co/31GhGHV

לדף הפייסבוק שלנו https://bit.ly/32LKr5E

להצטרפות לאחת מקבוצות הוואטסאפ שלנו https://obiter.co.il/ask-lawyer

אתר החדשות המשפטיות obiter.co.il עושה כל מאמץ לאתר זכויות על תמונות וסרטונים המתפרסמים בו. אולם לעיתים התמונות והסרטונים מופצים ברחבי הרשת ולא מתאפשרת הגעה למקור החומר הויזאולי, לכן בהתאם לסעיף 27א' לחוק זכויות היוצרים כל אדם הרואה עצמו נפגע עקב בעלות על זכויות היוצרים של תמונה או סרטון מוזמן לפנות להנהלת האתר office@obiter.co.il

צרו איתנו קשר בנוגע לכתבה:

    נגישות