הוחמר האישום נגד הלוחם שירה והרג את חברו

במחלקה לחקירות שוטרים החליטו לתקן את כתב האישום נגד אפיק טויבי וכעת מייחסים לו עבירה של רצח באדישות במקום המתה בקלות דעת
רונן לוי |
במגזר הערבי
תפיסת נשק. צילום ארכיון: משטרת ישראל

המחלקה לחקירות שוטרים בפרקליטות המדינה הגישה לפני זמן קצר לבית המשפט המחוזי בחיפה, בקשה לתיקון כתב האישום שהוגש נגד אפיק טויבי, שמייחס לו, בין היתר, את גרימת מותו של שוטר מג"ב, סמ"ר נעים מאדי המנוח, כך שתיוחס לו עבירה חמורה יותר של רצח באדישות, במקום המתה בקלות דעת.

נגד טויבי הוגש במרץ השנה כתב אישום המייחס לו עבירות של המתה בקלות דעת ושיבוש מהלכי משפט בכל הנוגע לאירוע שגרם למותו של מאדי המנוח, וכן תשעה אישומים נוספים שעיקרם עבירות איומים ומעשי פזיזות ורשלנות בנשק. בשניים מהאישומים הללו יוחסו לנאשם גם עבירות תקיפה ומעשה מגונה כלפי שוטרים בפלוגה.

בעקבות בג"ץ

ההחלטה לבקש את תיקון כתב האישום התקבלה לאחר שבג"ץ קבע לפני כחודש, במסגרת דיון בעתירה שהגישו הוריו של המנוח, כי פרקליט המדינה או גורם בכיר אחר ישקול בשנית את עמדת הפרקליטות באשר לסעיף האישום שיוחס לנאשם. בעקבות זאת, פרקליט המדינה איפשר לבאי-כוחם של הורי המנוח וכן לבאי-כוחו של הנאשם להציג את טיעוניהם בפניו בכתב, בטרם יכריע בעניין.

בתום בחינה יסודית של חומר החקירה הרלוונטי, בחינת טענותיהם של באי-כוח הנאשם והורי המנוח, ולאחר קיום דיונים מקיפים ומעמיקים בהשתתפות דרגים בכירים בפרקליטות ומח"ש, אימץ פרקליט המדינה, עמית איסמן, את עמדת הגורמים אשר המליצו על הגשת בקשה לתיקון כתב האישום.

זאת, לאחר שמצא כי חומר הראיות כולו מבסס סיכוי סביר להרשעת הנאשם בעבירת רצח באדישות, וכי ראוי לייחס לנאשם עבירה זו בשים לב למכלול נסיבות העניין. כן ניתן משקל לעובדה ששמיעת הראיות בתיק טרם החלה וקו ההגנה של הנאשם, כפי שהוצג עד כה, לא נפגע.

כתב אישום חמור

במרץ השנה הוגש לבית המשפט המחוזי בחיפה כתב האישום נגד טויבי, בן 20, המייחס לו עשרה אישומים בגין ביצוע עבירות של המתה בקלות דעת של נעים מאדי, וכן עבירות נוספות של שיבוש מהלכי משפט, איומים, מעשה מגונה ועוד. על פי כתב האישום, באירוע בו מצא מאדי את מותו, שיחק טויבי בנשקו, פלט כדור שפגע בחברו ולאחר מכן "סידר" את הזירה כאילו לכאורה מדובר במקרה התאבדות.

על פי אישומים נוספים, נהג הנאשם, "כבדרך קבע, במועדים שונים ובהזדמנויות רבות, לשחק עם האקדח המשטרתי שברשותו, תוך סיכון ממשי לחיי אדם. במסגרת המשחק בנשק, נהג הנאשם לשלוף את אקדחו, ללא סיבה ואז לעיתים נהג לכוון את אקדחו היישר לעבר אחרים, מטווח קצר, לרבות אל עבר המנוח, לעיתים תוך שבאקדח ישנה מחסנית מלאה בכדורים".

בחלק מהפעמים בהם שלף הנאשם את אקדחו, כך נטען, נהג הנאשם אף לאיים עליהם באומרו, בין היתר, "אני אירה בך", "אני אשחט אותך". בחלק מהמקרים האמורים בהם שלף הנאשם את האקדח ואיים באמצעותו, הוא אף דרך את האקדח ובחלקם – אף נהג ללחוץ על הדק האקדח ולבצע נקירה.

גם המפקד הועמד לדין

במסגרת הפרשה הועמד לדין גם קצין מג"ב ג'ריס ג'ריס, בן 48, מפקדו של אפיק טויבי, שוטר מג"ב שנאשם בהמתה בקלות דעת של חברו ליחידה נעים מאדי. ג'ריס הואשם במרמה, הפרת אמונים ושיבוש מהלכי משפט. על פי המתואר בכתב האישום, ג'ריס ידע על מעשיו של טויבי בפלוגה אך נמנע מלדווח על האירוע לגורמים הרלוונטיים, כפי שמחויב לעשות.

ג'ריס הודח מתפקידו בעקבות מסקנות של ועדת הבדיקה במשמר הגבול לאחר שזו חקרה את האירועים שהובילו למותו של מאדי ז"ל וביניהם הכמות הבלתי נתפסת של מקרים בהם שיחק טויבי בנשק, איים בו על חבריו.

_________________________________________________________________

עו”ד דנה נוף‏

שתף את הכתבה ב:
רוצים להשאר מעודכנים בכל מה שחם בעולם המשפט?
הורידו את אפליקציית אוביטר:

אפליקציית אוביטר לאנדרואיד https://bit.ly/31H6hrk

אפליקצית אוביטר לאייפון https://apple.co/31GhGHV

לדף הפייסבוק שלנו https://bit.ly/32LKr5E

להצטרפות לאחת מקבוצות הוואטסאפ שלנו https://obiter.co.il/ask-lawyer

אתר החדשות המשפטיות obiter.co.il עושה כל מאמץ לאתר זכויות על תמונות וסרטונים המתפרסמים בו. אולם לעיתים התמונות והסרטונים מופצים ברחבי הרשת ולא מתאפשרת הגעה למקור החומר הויזאולי, לכן בהתאם לסעיף 27א' לחוק זכויות היוצרים כל אדם הרואה עצמו נפגע עקב בעלות על זכויות היוצרים של תמונה או סרטון מוזמן לפנות להנהלת האתר office@obiter.co.il

צרו איתנו קשר בנוגע לכתבה:

    נגישות