גידול של 42 אחוזים בתלונות על שופטי משפחה

הדוח השנתי של נציבות תלונות הציבור על שופטים לשנת 2019 מעלה כי רבע מתוך 965 התלונות שהוגשו במהלך 2019 נמצאו כמוצדקות או ככאלה המחייבות הערה
אייל חן |
אילוסטרציה (למצולמים אין קשר לנאמר)

הדוח השנתי של נציבות תלונות הציבור על שופטים לשנת 2019, הוגש לשר המשפטים, ח"כ אבי ניסנקורן, ולנשיאת בית המשפט העליון, כבוד השופטת אסתר חיות. הדוח מצביע על גידול של 42 אחוזים בתלונות על שופטי משפחה לעומת השנה הקודמת.

הדוח השנה הוגש באיחור מה לעומת השנים הקודמות בשל אילוצים הנובעים ממגפת הקורונה. מהדוח השנתי עולה כי בשנת 2019 הוגשו 965 תלונות על שופטים/דיינים וניתנו החלטות ב-931 תלונות. מתוך 931 החלטות שניתנו בשנת 2019, התבררו לגופן 508 תלונות, שהן 54% מכלל ההחלטות שניתנו.

מסך התלונות שהתבררו לגופן נמצאו 68 תלונות מוצדקות שהן 13% מכלל התלונות הנ"ל, ו-48 תלונות שהן 9% מכלל התלונות שהתבררו לגופן, הסתיימו בהערה לשופט או לדיין.

תלונות מוצדקות או תלונות שהסתיימו בהערה, מהוות 23% מתוך כלל התלונות שבוררו לגופן, היינו נמצא בסיס איתן לכמעט רבע מהתלונות.

בדיקת התפלגות התלונות המוצדקות לפי נושאים מעלה כי 38% מכלל התלונות שנמצאו מוצדקות, היו על רקע התמשכות הליכים ועל עיכוב במתן החלטות ופסקי דין (לעומת 29% בדו"ח הקודם). מדובר בעלייה משמעותית לעומת הדוח בשנת 2018.

בנוסף נמצא כי 26% מכלל התלונות שנמצאו מוצדקות, היו על לקויים בניהול המשפט (בדומה לדוח הקודם). 21% מכלל התלונות שנמצאו מוצדקות היו בעקבות התנהגות בלתי ראויה של שופט (לעומת 29% בדוח הקודם). עוד נמצא כי 15% מכלל התלונות שנמצאו מוצדקות היו על פגיעה בעיקרי הצדק הטבעי (בדומה לדוח הקודם).

מבין כלל הנתונים לשנת 2019, בולט הגידול במספר התלונות על שופטים בבית המשפט לענייני משפחה. בנושא זה חל גידול של 42% במספר התלונות. כלומר, 18 תלונות לעומת 130 תלונות בשנת 2018, תוספת של 54 תלונות. נתון זה מחייב התייחסות של המערכת, מאחר שבפנינו גידול משמעותי של היקף התלונות על שופטי המשפחה.

שתף את הכתבה ב:
רוצים להשאר מעודכנים בכל מה שחם בעולם המשפט?
הורידו את אפליקציית אוביטר:

אפליקציית אוביטר לאנדרואיד https://bit.ly/31H6hrk

אפליקצית אוביטר לאייפון https://apple.co/31GhGHV

לדף הפייסבוק שלנו https://bit.ly/32LKr5E

להצטרפות לאחת מקבוצות הוואטסאפ שלנו https://obiter.co.il/ask-lawyer

אתר החדשות המשפטיות obiter.co.il עושה כל מאמץ לאתר זכויות על תמונות וסרטונים המתפרסמים בו. אולם לעיתים התמונות והסרטונים מופצים ברחבי הרשת ולא מתאפשרת הגעה למקור החומר הויזאולי, לכן בהתאם לסעיף 27א' לחוק זכויות היוצרים כל אדם הרואה עצמו נפגע עקב בעלות על זכויות היוצרים של תמונה או סרטון מוזמן לפנות להנהלת האתר office@obiter.co.il

צרו איתנו קשר בנוגע לכתבה:

    נגישות