הבנת טקס הגירושין בבית הדין הרבני

במדינת ישראל, לבית הדין הרבני יש סמכות בלעדית על ענייני נישואין וגירושין של זוגות יהודים. הסדר ייחודי זה עלול להיות מקור לבלבול ואי הבנה, במיוחד בכל הנוגע לטקס הגירושין הרבני, המכונה "גט". במאמר זה, אנו שואפים לספק הבנה מקיפה של הטקס, להפריך מיתוסים נפוצים סביבו ולהציע תובנות לגבי ההיבטים הרגשיים של התהליך. על ידי חקירת טיבו האמיתי של טקס הגירושין בבית הדין הרבני, אנו מקווים להבהיר תפיסות מוטעות ולספק תיאור מדויק יותר של אירוע משמעותי זה בחיים.
בתי הדין הרבניים, ירושלים. צילום: פלאש 90

בית הדין הרבני ממלא תפקיד מכריע בפיקוח על נישואין וגירושין של זוגות יהודים בישראל.

כאשר זוג יהודי נשוי כחוק מחליט להיפרד וליזום הליכי גירושין, עליו לעשות זאת בהתאם להוראות בית הדין הרבני. לאחר הגשת תביעת גירושין ובית המשפט פוסק כי על הבעל לתת גט לאשתו, ניתן להתחיל בהכנות לטקס הסכם הגירושין.

לפני טקס הסכם הגירושין, יש להשלים מספר שלבים. ראשית, על בית המשפט לברר את שמות בני הזוג כדי למנוע טעויות בזיהוי זהותם. תהליך זה כולל אימות של השמות הפרטיים, שמות המשפחה, כינויים ושמות ההורים של שני בני הזוג. לאחר מכן, בית המשפט קובע את התאריך שבו יתקיים הסכם הגירושין. לאחר השלמת שלבים מקדמיים אלה, בני הזוג יכולים להתקדם לטקס הסכם הגירושין.

טקס הסכם הגירושין: שלב אחר שלב טקס הסכם הגירושין הוא סדרה של שלבים מתוזמנים בקפידה שנועדו לסיים באופן רשמי וסמלי את הקשר הנישואין בין בני הזוג. להלן תיאור שלב אחר שלב של הטקס:

 1. הבהרת שמות בני הזוג: הדיינים בודקים את השמות הפרטיים, שמות המשפחה, כינויים ושמות ההורים של שני בני הזוג כדי למנוע טעויות בזיהוי זהות בני הזוג.

 2. קביעת מועד לסידור הגט: בית הדין קובע מועד לקיום הטקס.

 3. הליך ביטול ההודעה: הבעל קורא פסוקים מסוימים מהתנ"ך תוך כדי הצהרה שהוא מבטל כל אמירה שעשויה לפסול את הגט בהמשך. שלב זה נועד לחזק את מחויבותו לגירושין ולמנוע פסילה עתידית של הגט.

 4. כתיבת הגט: שלב זה מתרחש ללא נוכחות האישה, שמחכה עד להשלמת תהליך הכתיבה. הגט נכתב על קלף על ידי סופר סת"ם בנוכחות עדים, ובסיום כתיבתו נדרש הבעל לחתום עליו.

 5. מסירת הגט לאישה: בנוכחות העדים והדיינים, הגט מועבר לאישה. האישה נדרשת להסיר את תכשיטיה כדי למנוע הפרדה בין ידיה לגט עצמו. האישה מושיטה את כפות ידיה והדיין מקבל את הקלף ומעבירו לבעל. הבעל מצהיר בפני האישה שזהו גיטה, ומרגע קבלתו היא משתחררת ממנו ומותרת להינשא לאחר. האישה שמה את הגט מתחת לזרועה, הולכת לקצה החדר וחוזרת למושב שלה.

 6. קריעת הגט: לאחר שהאישה מקבלת את הגט, הדיין קורע את הקלף ומכניס את החתיכות לתיק הגירושין של בני הזוג.

מניעת מיתוסים: טיבו האמיתי של טקס הגירושין הרבני למרות השמועות הרבות והפרשנויות המוטעות סביב טקס הגירושין בבית הדין הרבני, אין בכוונת התהליך להשפיל או לדכא את האישה. הטקס הוא פולחן מסורתי עם מטרה ברורה: להכריז באופן סמלי על סיום הקשר הנישואין בין בני הזוג. אין יחס מועדף לגבר או כוונה להשפיל את האישה. במקום זאת, הטקס פועל לפי סדר פעולות ספציפי שנועד לסדר באופן רשמי את הגירושין ברבנות.

ההשלכות הרגשיות של טקס הגירושין

בעוד שמבנה טקס הסדר הגירושין אינו משפיל במהותו, חשוב לזהות את האתגרים הרגשיים שעומדים בפני בני הזוג לאורך כל התהליך. הרגשות שחווים במהלך הטקס אינם תוצאה של הטקס עצמו אלא המצב הרגשי שהפרידה יוצרת אצל בני הזוג. טבעי ששני בני הזוג יחושו במגוון רגשות, כולל עצב, כעס ואובדן, בתקופה קשה זו.

התמודדות עם העודף הרגשי במהלך הטקס יכולה להיות מאתגרת, אך חיוני שבני הזוג יזכרו שהתהליך הוא צעד הכרחי לסיום נישואיהם ולהתקדמות בחייהם. פנייה לתמיכה מחברים, משפחה או מטפל יכולה לסייע בניהול רגשות אלה ובניווט במורכבויות של תהליך הגירושין הרבני.

טיפים לניהול רגשות במהלך תהליך הגירושין הרבני כוללים:

 1. הכרה ברגשותיכם: חשוב לזהות ולאמת את הרגשות שלכם בתקופה קשה זו. תנו לעצמכם רשות להרגיש עצב, כעס או כל רגש אחר שעולה.

 2. בקשת תמיכה: פנו לחברים, למשפחה או למטפל לקבלת תמיכה רגשית והכוונה במהלך הליך הגירושין.

 3. תרגול טיפול עצמי: הקדישו זמן לפעילויות שמעניקות לכם שמחה והרפיה, כגון פעילות גופנית, מדיטציה או בילוי עם יקיריהם. 4. התמקדות בעתיד: זכרו שטקס הסכם הגירושין הוא שלב הכרחי בדרך לסיום הנישואים שלכם ויצירת חיים חדשים עבור עצמכם.

 

לסיכום, טקס הגירושין בבית הדין הרבני בישראל, המכונה "גט", הוא תהליך מסורתי וסמלי שנועד לסיים באופן רשמי ומכבד את הנישואים. על ידי הפרכת מיתוסים ואי הבנות נפוצים, אנו מקווים לספק הבנה ברורה יותר של טיבו האמיתי של הטקס והשפעתו הרגשית על בני הזוג. הפרדת העובדות מהבדיה חיונית להבנת הליך הגירושין הרבני ולתמיכה באלה שעוברים אירוע מאתגר זה בחייהם. אסור להתעלם מההיבט הרגשי של התהליך, ובני הזוג צריכים לחפש תמיכה ומשאבים מתאימים שיעזרו להם לנווט בתקופה קשה זו.

שתף את הכתבה ב:
רוצים להשאר מעודכנים בכל מה שחם בעולם המשפט?
הורידו את אפליקציית אוביטר:

אפליקציית אוביטר לאנדרואיד https://bit.ly/31H6hrk

אפליקצית אוביטר לאייפון https://apple.co/31GhGHV

לדף הפייסבוק שלנו https://bit.ly/32LKr5E

להצטרפות לאחת מקבוצות הוואטסאפ שלנו https://obiter.co.il/ask-lawyer

אתר החדשות המשפטיות obiter.co.il עושה כל מאמץ לאתר זכויות על תמונות וסרטונים המתפרסמים בו. אולם לעיתים התמונות והסרטונים מופצים ברחבי הרשת ולא מתאפשרת הגעה למקור החומר הויזאולי, לכן בהתאם לסעיף 27א' לחוק זכויות היוצרים כל אדם הרואה עצמו נפגע עקב בעלות על זכויות היוצרים של תמונה או סרטון מוזמן לפנות להנהלת האתר office@obiter.co.il

צרו איתנו קשר בנוגע לכתבה:

  נגישות