ביהמ"ש: "מצלמות המהירות של מערכת א'3 – אמינות"

שופטי השלום בב"ש הרשיעו על סמך קביעה זו נהג שנתפס נוסע במהירות מופרזת: "המדינה הוכיחה מעבר לכל ספק סביר כי המערכת מספקת מדידה מדויקת"
גילי סיוון-כהן |
נהיגה במהירות מופרזת - ייצוג משפטי משרד עו"ד רוני ברוש
envato

הרכב שופטי בית המשפט השלום בבאר שבע, בראשות אב"ד אלון גביזון, קבע פה אחד כי המדינה "הוכיחה מעבר לכל ספק סביר כי מערכת א3, מספקת מדידות מהירות מדויקות, שניתן להסתמך עליהן לצורך הרשעה בהליך פלילי". על סמך קביעה זו, הרשיעו השופטים נהג שנתפס נוסע מעל המהירות המותרת בשלושה מקרים שונים.

כנגד הנאשם הוגשו 3 כתבי אישום בעבירות של נהיגה במהירות העולה על המותר. המהירות שיוחסה לנאשם בכל אחד מכתבי האישום נמדדה ותועדה על ידי מערכת מצלמות המהירות בהן משתמשת משטרת ישראל, מערכת המכונה א'3. הנאשם כפר במיוחס לו. כפירתו התמקדה בעיקר בשאלת אמינות מערכת מצלמות א'3. בשל חשיבותה הרבה של הסוגייה הוקם לצורך הדיון הרכב תלתא.

לצורך הוכחת אמינות המערכת הצטיידה המאשימה בחוות דעת של מומחים רבים מהארץ ומחו"ל, לרבות חוות דעת של נציג היצרן, אשר מתגורר בהולנד, חוות דעת של ראש המעבדה להנדסת רכב בטכניון, חוות דעת של ראש ענף תאימות ואלקטרו-מגנטיקה במכון התקנים וחוות דעת נוספות של מהנדסים ואנשי מחשוב. נציג יצרן המערכת הגיע מהולנד בשיאה של מגפת הקורונה, כדי למסור עדות בישראל.

60 שעות עדויות

התנהלו 19 דיוני הוכחות, בית המשפט שמע מעל 60 שעות של עדויות. בנוסף ביקר בית המשפט באתר בו מותקנת מערכת א3' וכן במרכז השליטה והבקרה של יחידת א3' של משטרת ישראל, לשם מתנקזים נתוני המערכת לצורך הפקת דוחות התנועה. הוגשו לעיון בית המשפט קלסרים רבים, עבי כרס, הכוללים אלפי דפי מוצגים, חלקם בשפת המקור שחייבה תרגום מקצועי.

שאלת אמינות מערכת א'3 לא הוכרעה על סמך הסבריו של נציג היצרן באשר לאופן פעולת המכשיר, אף לא על סמך המוניטין שנצבר כתוצאה מהיקף השימוש במערכת א3 ברחבי העולם, ואף לא על סמך הבדיקות הרבות שנערכו למערכת א3 במעבדות מוכרות ובעלות שם בעולם(בדיקות אלה לא הוכחו בפנינו). שאלת אמינות מערכת א3 הוכרעה לאחר שנבחנו בניסוי עצמאי איכות המערכת, אופן הפעולה שלה ודיוק המדידות שהיא מבצעת.

מערכת א3 פועלת בהתאם לעיקרון בו רכב חולף על פני קטע דרך שאורכו ידוע ומדוד מראש, כאשר בכניסתו לקטע דרך זה מתחילה מדידת זמן, וביציאתו של הרכב מקטע הדרך הנתון, נעצרת מדידת הזמן. מערכת א3 מחשבת את מהירות הרכב על ידי חלוקת אורך הדרך בזמן שנמדד. הפעלת ה"סטופר" מבוססת על ידי שימוש בשני גלאים המזהים הפרעות שמייצר הרכב בשדה האלקטרומגנטי המיוצר על ידי לולאות הטמונות בכביש. השעון שמודד את הזמן ("סטופר") מבוסס על גביש קוורץ קריסטלי, ומנותר כל העת על ידי שעון נוסף הפועל בתדר שונה וזאת להבטחת דיוק מרבי במדידת הזמן.

דיוק המדידות שמבצעת המערכת, הוכח מעבר לכל ספק סביר באמצעות חוות דעת שהגיש מומחה מהמעבדה להנדסת רכב בטכניון. המומחה ערך "מבחני שטח" במסגרתם נמדדה מהירות כלי הרכב בו זמנית, הן באמצעות מערכת א3 והן באמצעות מכשירים אחרים: מכשירי ויבוקס ווידיאו-בוקס אשר פועלים בשיטת מדידה שונה לחלוטין, מכשירים אשר קובעים את הזמן ואת הדרך על בסיס לפחות 7 לוויינים ורמת הדיוק שלהם גבוהה מאוד.

רמת דיוק גבוהה

תוצאות מבחני השטח שהציג מומחה הטכניון על פני למעלה מ- 700 מדידות מהירות היו חד משמעיות: המהירות שנמדדה באמצעות מכשירי הויבוקס והוידאו-בוקס זהה כמעט לחלוטין למהירות שהציגה מערכת א3. לאחר שתוצאות הניסוי נבחנו בצורה מעמיקה על ידי בית המשפט, הגיע בית המשפט למסקנה כי מערכת א3 מספקת תוצאות מדידת מהירות אמינות של כלי רכב, ברמת דיוק גבוהה מאד, תוך עמידה בדרישות שנקבעו בתקן הישראלי הרלוונטי.

במהלך הדיונים העידו בפני בית המשפט עדים הקשורים להקמת המערכת, תחזוקתה, ודרך הפעלתה. ב"כ הנאשם חקר כל עד חקירות נגדיות מורכבות, אך בסופו של יום, לא עלה בידו להטיל ספק באשר לאמינות תוצאות מדידות המהירות שמספקת מערכת א'3. הכרעת הדין כללה רשימה של הערות לשיפור והמלצות של בית המשפט למשטרת ישראל ביחס לשלב הקמת המערכת, הפעלתה ותחזוקתה.

"אין בהערות ובהמלצות אלה", ציינו השופטים, "כדי להטיל ספק באשר לאמינות המערכת כפי שהוכחה בפני בית המשפט". לפיכך, הרשיע בית המשפט את הנאשם בעבירות המהירות שיוחסו לו, שנאכפו באמצעות מערכת א'3.

___________________________________

לצפייה ודירוג כבוד השופט אלון גביזון

___________________________________

עו"ד נתנאל מויאל

שתף את הכתבה ב:
רוצים להשאר מעודכנים בכל מה שחם בעולם המשפט?
הורידו את אפליקציית אוביטר:

אפליקציית אוביטר לאנדרואיד https://bit.ly/31H6hrk

אפליקצית אוביטר לאייפון https://apple.co/31GhGHV

לדף הפייסבוק שלנו https://bit.ly/32LKr5E

להצטרפות לאחת מקבוצות הוואטסאפ שלנו https://obiter.co.il/ask-lawyer

אתר החדשות המשפטיות obiter.co.il עושה כל מאמץ לאתר זכויות על תמונות וסרטונים המתפרסמים בו. אולם לעיתים התמונות והסרטונים מופצים ברחבי הרשת ולא מתאפשרת הגעה למקור החומר הויזאולי, לכן בהתאם לסעיף 27א' לחוק זכויות היוצרים כל אדם הרואה עצמו נפגע עקב בעלות על זכויות היוצרים של תמונה או סרטון מוזמן לפנות להנהלת האתר office@obiter.co.il

צרו איתנו קשר בנוגע לכתבה:

    נגישות