בוטלו נישואי ההקטינה

המשטרה פשטה באמצע טקס הקידושין ובית הדין הרבני האזורי בירושלים קבע כי נער ונערה מ"כת השאלים" שהתחתנו בניגוד לחוק אינם נחשבים כנשואים, מה שיאפשר בעתיד ל״ כלה" להתחתן עם אדם אחר ללא צורך בגירושין.
נעמה כהן |
חתונה

הדיינים נימקו את החלטתם בכך שהמשטרה פרצה למקום שבו נערך טקס החופה והקידושין וקטעה אותו לפני שהושלם בשלב שבו עדיין לא נמצאה טבעת הנישואים על אצבע הקטינה.
מדובר בבני זוג הנער בן 17 והכלה רק בת 13 טקס החופה והקידושין התקיים לפני כשנה בנוכחות אורחים מקהילתם על גג בניין באחת השכונות החרדיות בירושלים, הילדה היתה לבושה בשמלת כלה לבנה. כאשר הופיעה המשטרה, אז החלו המשתתפים להימלט מהמקום, אך הנערה עצמה ועוד כמה נשים נתפסו ונלקחו לחקירה. אביה, שהתנגד לחתונה והופתע לגלות כי היא נערכה בלא ידיעתו, פנה בדיעבד לבית הדין בבקשה לברר את מעמדה האישי של בתו.
הדיינים – הרב מרדכי רלב"ג, הרב יקותיאל כהן והרב חיים וידאל – חקרו את הכלה ומעורבים נוספים, בהם עדי ראיה וכן את השוטרים והשתכנעו כי לא בוצעו קידושין טרם הגעת השוטרים. זאת ועוד: לדבריה, הנער שלצדו עמדה תחת החופה לא דיבר איתה מעולם – לא על חתונה ולא בעניינים אחרים. בהתאם לכך, ולאחר התייעצות עם פוסקי הלכה בכירים, קבעו הדיינים בחודש שעבר כי היא פנויה ומותרת להינשא – גם ללא גט.

בית הדין נימק: "אין לנו אלא ספק האם האישה התקדשה או לא… רק ידוע שהייתה חופה, ומעבר לכך לא ידוע על מעשה קידושין כלשהו". בהתאם לכך הכריעו הדיינים כי "יש להעמיד את האישה בחזקת פנויה" – כלומר, במעמד האישי שבו הייתה מוכרת לפני האירוע. הם הדגישו כי במקרה זה אין צורך לאתר את האנשים שהיו אמורים לשמש עדים בטקס על מנת לאשש את גרסת הכלה. דיון נוסף היה בעניין ה"קול" – שמועה שתצא על היותה "אשת איש" – שהוא עילה בפני עצמה לחיוב גט, מחשש לטענה עתידית שילדיה ממזרים. הדיינים ציינו כי "נשאו ונתנו הבריות במעשה זה בשטיבלך מאה שערים" – כלומר, הייתה זו שיחת היום בבית הכנסת השכונתי – אך דייקו שהנושא היה פשיטת המשטרה ולא קידושי הנערה, ולכן במקרה זה אין צורך בגירושין.

פרקליטה של הילדה עו"ד גלעד קורינאלדי, מומחה לדיני משפחה, אמר בעקבות ההחלטה: "אין שמחה כהתרת הספקות. יש לברך את בית הדין על הפעלת אומץ הלכתי ודאגה לטובת הקטינה, צופה פני עתיד, כך שתוכל בעתיד להתקדש ככל בנות ישראל ללא כל ספק קידושין". קורינאלדי ציין לשבח את הדיינים שהסתמכו, בין היתר, על דעתם של "גדולי דור" – פוסקי הלכה מחוץ לבית הדין.

שתף את הכתבה ב:
רוצים להשאר מעודכנים בכל מה שחם בעולם המשפט?
הורידו את אפליקציית אוביטר:

אפליקציית אוביטר לאנדרואיד https://bit.ly/31H6hrk

אפליקצית אוביטר לאייפון https://apple.co/31GhGHV

לדף הפייסבוק שלנו https://bit.ly/32LKr5E

להצטרפות לאחת מקבוצות הוואטסאפ שלנו https://obiter.co.il/ask-lawyer

אתר החדשות המשפטיות obiter.co.il עושה כל מאמץ לאתר זכויות על תמונות וסרטונים המתפרסמים בו. אולם לעיתים התמונות והסרטונים מופצים ברחבי הרשת ולא מתאפשרת הגעה למקור החומר הויזאולי, לכן בהתאם לסעיף 27א' לחוק זכויות היוצרים כל אדם הרואה עצמו נפגע עקב בעלות על זכויות היוצרים של תמונה או סרטון מוזמן לפנות להנהלת האתר office@obiter.co.il

צרו איתנו קשר בנוגע לכתבה:

    נגישות