מדוע התנגד היועמ"ש לשנות את גילה של אישה בתעודת הזהות?

תאריך הולדתה של האישה, שעלתה לישראל כתינוקת בשנות ה-50, נרשם ללא יום מדויק והיא ביקשה לתקנו, אך המדינה סירבה. השופט: "כל אדם נולד בתאריך ספציפי"
מעיין לביא |
תעודת זהות. צילום: תומר נויברג, פלאש 90

יש נשים שאוהבות להציג את עצמן בגיל צעיר יותר, אישה מאזור הדרום דווקא שינתה את גילה לגיל מבוגר יותר, כאשר שופט בית משפט לענייני משפחה בבאר שבע, בן שלו, קיבל את בקשתה לתיקון גילה בתעודת הזהות לגיל מבוגר יותר מהגיל המופיע במרשם. השופט גם הורה לחייב את היועמ"ש שהתנגד לבקשה בהוצאות משפט בסך 5,000 שקלים. "במילים אחרות, כל אדם נולד בתאריך ספציפי; כל אדם מבקש לחגוג את יום הולדתו בתאריך ספציפי וחזקה שגם בני משפחה קרובים חפצים לעשות כן עבורו", כתב השופט בהחלטתו.

המבקשת עתרה לתקן את גילה בפער של כחודש לכל היותר, כך שחלף הרשום עתה, 00.12.53 (רישום חסר ללא יום מדויק), יוצהר שתאריך לידתה הוא 4.11.1953. בבסיס הבקשה טענת המבקשת, שעלתה ארצה בהיותה תינוקת עם בני משפחתה ללא תיעוד קונקרטי באשר לפרטי לידתה, שבשלב מסוים במהלך שנותיה הראשונות כבגירה, בדקה באמצעות לוח בעזרת בני משפחתה המאמצת בקיבוץ וגילתה, כי למעשה מועד הלידה שלה הוא המועד המבוקש עתה, באופן שתואם את שסופר לה במהלך השנים, קרי שלידתה היתה בזיקה לחג החנוכה.

אין עניין כלכלי מאחורי הבקשה

בין היתר, התנגד בא כוח היועמ"ש לבקשה בהסתמך על נתוני המרשם ובהסתמך על כך שבעבר, בהליך משנת 1973 תוקן גילה משנת 1952 ונרשם כפי הרישום הנהוג עתה. בא כוח היועמ"ש עמד על שמיעת הראיות שעה שקרן הפנסיה והמל"ל לא גילו עניין בהליך, מאחר ומדובר במבקשת לאחר גיל הפרישה ולא היתה מחלוקת שאין עניין כלכלי העומד מאחורי הבקשה.

השופט שלו שקיבל את הבקשה, ציין כי לא מצא בעמדת בא כוח היועמ"ש הבהרה מהותית מדוע יש לסרב לבקשה לתיקון גיל, קרי לדיוקו של תאריך הלידה, כך שישקף תאריך לידה ספציפי מקום בו המבוקש איננו למעשה משנה מהותית את גילו של המבקש ומקום בו על פני הדברים אין מחלוקת כי אין נפקות כלכלית של ממש לתיקון המבוקש.

רצתה יום הולדת

"במקרה שלפניי הדברים מעלים תמיהה", כתב השופט בהחלטתו, "במיוחד לאור העובדה שהרישום במרשם האוכלוסין מלכתחילה איננו תקין מהותית. לא זו בלבד, אלא שחזקה, שתאריך לידתו של אדם הוא גם בבחינת חלק מזהותו ואני מתקשה להבין מדוע אין מביאים שיקול זה בחשבון בעת מתן תגובה".

השופט הוסיף: "במילים אחרות, כל אדם נולד בתאריך ספציפי; כל אדם מבקש לחגוג את יום הולדתו בתאריך ספציפי וחזקה שגם בני משפחה קרובים חפצים לעשות כן עבורו. במקרה של תיקון כה מינורי אשר גם בפועל מאפשר לאדם לממש את האספקטים הללו בזהותו ואשר אין להם כל השפעה מהותית על גילו או על תשומות כלכליות שצדדי ג' יאלצו לשאת בהן, אינני מוצא הסבר סביר לכך שהליך שלפניי מסתיים לאחר שמיעת ראיות".

_____________________________________________________________________

עו"ד שירה צור

שתף את הכתבה ב:
רוצים להשאר מעודכנים בכל מה שחם בעולם המשפט?
הורידו את אפליקציית אוביטר:

אפליקציית אוביטר לאנדרואיד https://bit.ly/31H6hrk

אפליקצית אוביטר לאייפון https://apple.co/31GhGHV

לדף הפייסבוק שלנו https://bit.ly/32LKr5E

להצטרפות לאחת מקבוצות הוואטסאפ שלנו https://obiter.co.il/ask-lawyer

אתר החדשות המשפטיות obiter.co.il עושה כל מאמץ לאתר זכויות על תמונות וסרטונים המתפרסמים בו. אולם לעיתים התמונות והסרטונים מופצים ברחבי הרשת ולא מתאפשרת הגעה למקור החומר הויזאולי, לכן בהתאם לסעיף 27א' לחוק זכויות היוצרים כל אדם הרואה עצמו נפגע עקב בעלות על זכויות היוצרים של תמונה או סרטון מוזמן לפנות להנהלת האתר office@obiter.co.il

צרו איתנו קשר בנוגע לכתבה:

    נגישות