רצתה כלבת פודל טוי – קיבלה פודל "דמוי טוי"

בעלת הכלב טענה בתביעה שהוגשה לביהמ"ש כי רומתה וכי חיית המחמד שלה גדלה לממדים גדולים מהגזע המדובר ובדיקה גנטית העלתה כי הוא מעורב. מה קבע השופט?
נעמה כהן |
בית הדין לעבודה מחק תביעת מנכ"ל שעבד בסין ותבע את מעסיקיו בארץ
אילוסטרציה: shutterstock

כלב מגזע פודל טוי, הפך להיות בשנים האחרונות סטטוס חברתי. אנשים מוכנים לשלם כסף רב על מנת להראות עימו ברחוב. אישה שרכשה כלב שכזה, גילתה אחרי זמן מה שהוא גדל לממדים שאינם מתאימים לפודל טוי תבעה את המוכרים ואז התברר כי אלה מכרו לה פודל "דמוי טוי". בית המשפט הורה בימים האחרונים למוכרים לשלם לתובעת 9,500 אלף שקלים כולל הוצאות ושכ"ט עו"ד.

מהתביעה עלה שהתובעת החליטה לקנות כלב מסוג פודל טוי הואיל וידעה כי מדובר בכלב בעל ממדים קטנים מאוד וזה היה רצונה. התובעת ראתה מודעה באינטרנט שפרסמו הנתבעים, יצרה עימם קשר, שילמה להם סך של 9,500 שקלים וקיבלה כלבה וציוד.

לדברי התובעת, בכל ההודעות בינה לבין הנתבעים היא הבינה כי מדובר בכלב מגזע פודל טוי. עוד לטענת התובעת, הנתבעים הציגו את הכלבה ככלבה גזעית בלי תעודות והבטיחו לשלוח תעודות של הוריה של הכלבה על מנת להעיד על מוצאה וששני הוריה גזעיים.

כעבור זמן מה משהבחינה התובעת כי הכלבה החלה לגדול לממדים גדולים בשונה מהגודל של הגזע של פודל טוי, החלה לחשוש כי הכלבה שרכשה איננה מגזע פודל טוי כפי שהוצג בפניה ולכן פנתה אל הנתבעים ולאחר בקשות חוזרות של התובעת, העבירו הנתבעים את התעודה של אב הכלבה ורק לכתב ההגנה צירפו את תעודה של האם. כמו כן, באותו המועד צירפו הנתבעים גם את חשבונית המס עבור העסקה ובה צוין "כלב דמוי פודל טוי".

לא צעצוע

התובעת טענה שכעבור מספר חודשים החליטה לערוך בדיקה גנטית לכלבה ובדיקה זו גילתה, לטענתה, כי לא נמכרה לה כלבה מגזע פודל טוי אלא פודל מעורב. לדבריה, מדובר כאן בהטעיה מצד הנתבעים שכן היא ביקשה לרכוש פודל טוי ולא גזע אחר של כלב.

על פי הנטען בכתב ההגנה, הנתבעים התחייבו בפני התובעת במסגרת התקשרותם לספק לה כלב מגזע פודל טוי בלבד ולא כלב גזעי. לטענתם, במידה והתובעת רצתה לקנות כלב פודל טוי גזעי, היא הייתה משלמת אלפי שקלים יותר ממה ששילמה בפועל. באשר לבדיקה הגנטית שצירפה התובעת לכתב תביעתה, נטען שהיא איננה עומדת בתנאים הנדרשים הקבועים בתקנות סדר הדין האזרחי הואיל ולא מפורט מועד הדגימה, אופן לקיחתה ומי היא הכלבה שממנה נלקחה הדגימה.

הרשם מרט דורפמן שקיבל את התביעה בחלקה, כתב בפסק הדין, כי המסקנה המתבקשת היא כי הנתבעים הציגו מצג שווא לתובעת בעת מכירת הכלבה, שכן התובעת, לכל הפחות, ידעה שהיא קונה כלבה מסוג פודל טוי ללא תעודות, אך בפועל קיבלה כלבת פודל מעורבת.

"לתובעת מגיע פיצוי בגין עוגמת נפש שנגרמה לה בגין הטעיה ומצג שווא כאמור לעיל. בשים לב למכלול השיקולים, ואף בהתחשב בעובדה כי קיים קושי לא מבוטל באומדן הנזק אשר נגרם בגין עוגמת נפש, הואיל ומדובר בתחושה סובייקטיבית של התובעת, עדיין נראה לי, כי גובה הפיצוי במקרה זה צריך להיות משמעותי", כתב הרשם דורפמן והוסיף: "התובעת רכשה כלבה אשר תלווה אותה במשך שנים רבות. אומנם התובעת ציינה כי נקשרה לכלבה והיא כבת משפחה אצלה והיא אוהבת אותה, אך ברור שהתובעת מגדלת למעשה כלבה שלא מאותו גזע שרצתה, והציפייה שלה כי תגדל כלבת פודל טוי לא התממשה".

______________________________________

עו"ד יעל בן דוד

שתף את הכתבה ב:
רוצים להשאר מעודכנים בכל מה שחם בעולם המשפט?
הורידו את אפליקציית אוביטר:

אפליקציית אוביטר לאנדרואיד https://bit.ly/31H6hrk

אפליקצית אוביטר לאייפון https://apple.co/31GhGHV

לדף הפייסבוק שלנו https://bit.ly/32LKr5E

להצטרפות לאחת מקבוצות הוואטסאפ שלנו https://obiter.co.il/ask-lawyer

אתר החדשות המשפטיות obiter.co.il עושה כל מאמץ לאתר זכויות על תמונות וסרטונים המתפרסמים בו. אולם לעיתים התמונות והסרטונים מופצים ברחבי הרשת ולא מתאפשרת הגעה למקור החומר הויזאולי, לכן בהתאם לסעיף 27א' לחוק זכויות היוצרים כל אדם הרואה עצמו נפגע עקב בעלות על זכויות היוצרים של תמונה או סרטון מוזמן לפנות להנהלת האתר office@obiter.co.il

צרו איתנו קשר בנוגע לכתבה:

    נגישות