אושרו תקנות חדשות לניהול הליכים בהוצאה לפועל

שר המשפטים חתם על התקנות המסדירות היבטים שונים בניהול תיקים והליכים בהוצל"פ, בין היתר הסדרת התאמות לתיקון תקנות סדר הדין האזרחי
גילי סיוון-כהן |
משרדי ההוצאה לפועל בירושלים. ארכיון. צילום: פלאש 90

בימים האחרונים חתם שר המשפטים על תקנות ההוצאה לפועל. התקנות מסדירות היבטים שונים בניהול תיקים והליכים בהוצאה לפועל לרבות הסדרת התאמות לתיקון תקנות סדר הדין האזרחי,- התשע"ט-2018. התקנות יכנסו לתוקף 30 יום ממועד פרסומן.

בדברי ההסבר לתקנות נאמר, בין היתר, כי מאחר ותקנות ההוצאה לפועל, התש"מ- 1979, כוללות הפניות למינוחים ולהוראות מתקנות סד"א הישנות, בוצע תיקון של אותם הפניות ומינוחים בהתאם לנוסחן החדש של תקנות סדר הדין האזרחי, שנכנסו לתוקף בשנת 2021.

עוד נאמר, כי בתקנה 11(א) נקבע כי יש להגיש לצורך ביצוע פסק דין, פסיקתא, החלטה או צו, העתק מאושר מאותו מסמך. כיום מתאפשרת פתיחת תיקים באופן מקוון, ולפיכך תוקנה התקנה ותתאפשר פתיחת תיקים על סמך ההעתק ולאו דווקא על סמך המקור. הזוכה יידרש להצהיר בעת פתיחת התיק כי קיים בידו מקור מסמך הפתיחה, הניתן להמצאה ללשכת ההוצאה לפועל לפי דרישה.

בתקנה 12 בוצעו מספר תיקונים. מאחר שמערכת ההוצאה לפועל, מתרגמת את החלק של האיגרת שהינה חלק בלתי נפרד מהאזהרות לערבית נקבע, כי בעת ביצוע המצאה של האזהרה על ידי בא כוחו של הזוכה עליו להמציא באותה עת, לחייב, גם את עותק תרגומה לערבית של האיגרת.

להחיות מחדש את התיק

במקרה של החייאת תיק שנסגר, התקנה מחייבת את הזוכה, כתנאי מוקדם להגשת הבקשה להחייאת התיק, להמציא את הבקשה לחייב בהמצאה מלאה. מאחר שקיים קושי בביצוע ההמצאה המלאה, זוכים בתיקי מזונות נמנעים מלסגור את התיק גם אם החוב שולם וזאת על מנת שלא ייאלצו לפתוח את התיק מחדש ולהמציא את הבקשה לחייב אם יבקשו להגדיל את החוב בתיק- מקרה שכיח בתיקי מזונות. על מנת להקל על הזוכה בפתיחת תיק מזונות שנסגר נקבע, כי הבקשה להחייאת התיק תועבר לרשם הוצאה לפועל והוא יחליט מה לעשות בה.

הרשם רשאי לדחות את הבקשה ובמקרה זה ממילא אין טעם בהמצאת הבקשה לחייב אך רשאי גם לקבל אותה ולהתנות בתנאים- המצאת הבקשה, המצאת האזהרה או כל החלטה אחרת כפי שימצא לנכון.

תיקון נוסף שנקבע בתקנות מבקש להסדיר את סמכותו של רשם ההוצאה לפועל לסגור תיק מחמת חוסר מעש, ובלבד שחלפו שנתיים ממועד פתיחתו, גם אם בוצעו פעולות בתיק, מטעמים מיוחדים שירשמו. בדברי ההסבר נאמר, כי קיימים מצבים בהם יש תיק הוצאה לפועל שלכאורה בוצע בו הליך, המונע את הפעלת תקנה 126 שעניינה מחיקת תיק מחוסר מעש, אך בפועל מדובר בהליך סרק, בודד, שאין בו כדי להביא לגביית החוב ושכל תכליתו היא למנוע מבחינה טכנית את הפעלת תקנה 126. על כן מוצע לאפשר לרשם ההוצאה לפועל, לאחר שנתן זכות תגובה לזוכה, לסגור גם תיק כזה מחוסר מעש.

______________________________________

שלומי הראל – עורך דין

שתף את הכתבה ב:
רוצים להשאר מעודכנים בכל מה שחם בעולם המשפט?
הורידו את אפליקציית אוביטר:

אפליקציית אוביטר לאנדרואיד https://bit.ly/31H6hrk

אפליקצית אוביטר לאייפון https://apple.co/31GhGHV

לדף הפייסבוק שלנו https://bit.ly/32LKr5E

להצטרפות לאחת מקבוצות הוואטסאפ שלנו https://obiter.co.il/ask-lawyer

אתר החדשות המשפטיות obiter.co.il עושה כל מאמץ לאתר זכויות על תמונות וסרטונים המתפרסמים בו. אולם לעיתים התמונות והסרטונים מופצים ברחבי הרשת ולא מתאפשרת הגעה למקור החומר הויזאולי, לכן בהתאם לסעיף 27א' לחוק זכויות היוצרים כל אדם הרואה עצמו נפגע עקב בעלות על זכויות היוצרים של תמונה או סרטון מוזמן לפנות להנהלת האתר office@obiter.co.il

צרו איתנו קשר בנוגע לכתבה:

    נגישות