מה העונש לגבר שהתעלל בבת הזוג במשך 11 שעות?

ביהמ"ש השלום בת"א גזר עונש של 5 שנות מאסר על הבעל, שהורשע כי היכה את אשתו כשהייתה בהריון, איים עליה וקילל אותה. האישה: "הוא הרס לי את החיים"
גילי סיוון-כהן |
אילוסטרציה evanto

במהלך שנת 2022 נפתחו בישראל יותר מ-20 אלף תיקים שעניינם אלימות במשפחה, מספרים אלה דומים למספרים מן השנים הקודמות. באחרונה שופטת בית משפט השלום בתל אביב רונית פוזננסקי-כץ גזרה על בעל שבמשך 11 שעות התעלל באישתו שהיתה בהריון, 58 חודשי מאסר ופיצוי של 30 אלף שקלים. בתצהיר שהוגש לבית המשפט, תיארה האישה כיצד הנאשם הרס את חייה וכי היא אינה מצליחה להכיר אף גבר, שכן בכל גבר היא רואה מפלצת: "אני לא יכולה לעצום עין".

מדובר באחד מכתבי האישום הקשים מבחינת אכזריות שהוגשו על ידי יחידת התביעות של משטרת תל אביב, שהנאשם הודה בו באחד המקרים, החל ויכוח בין השניים שחזרו לדירתם והוא סטר לה וכאשר החלה לבכות אחז את שערותיה, משך אותם בחוזקה והכה אותה במכת אגרוף בעינה השמאלית, וכתוצאה מכך נפלה המתלוננת לרצפה. בהמשך, כאשר המתלוננת שוכבת על הרצפה, גרר אותה הנאשם בשיערותיה, כשהיא עומדת על ברכיה, לכיוון סלון הדירה והושיב אותה על הספה. בשלב זה הלך הנאשם אל המטבח וחזר לסלון כשהוא אוחז סכין מטבח, איים על המתלוננת בכך שהדגים תנועות של שחיטה באמצעות הסכין, ומיד לאחר מכן הכה את המתלוננת מכות קטנות בראשה באמצעות ידית הסכין. בהמשך היכה הנאשם את המתלוננת בראשה באמצעות להב הסכין, "ליטף" את פניה באמצעות הסכין ואמר לה "אני אכער אותך את לא תהיי עם אף אחד אחר". המתלוננת החלה שוב לבכות והנאשם איים עליה בכך שאמר לה "שירצח אותה" וקילל אותה. בשלב זה ביקש הנאשם מהמתלוננת שתפתח את פיה, ומשעשתה כמבוקשו בשל פחדה מממנו ירק הנאשם לתוך פיה ואז ירק על פניה.

האלימות לא הפסיקה והוא המשיך להכות אותה וכשנפלה, הרים אותה משערותיה והטיח אותה על הקיר עד שנפלה על הרצפה. לאחר מכן הוא שאף גז צחוק והכריח אותה לשאוף גם כן גז צחוק וכתוצאה מכך היא עמדה להקיא בתגובה לכך, אמר לה הנאשם "את לא קמה מפה, את תקיאי על המיטה ותאכלי את הקיא שלך". היא הלכה לשירותים ושם הקיאה והנאשם בכוח הכניס את ראשה לתוך האסלה.

בשלב זה, כך לפי הנטען באישום, לאחר שאמר לה לשטוף את הדם מפניה, הנאשם החזיר אותה לחדר השינה ולאחר מכן פנה למטבח. בשובו מהמטבח אחז הנאשם בידו בסכין קצבים גדולה, פנה לעבר המתלוננת ואיים עליה באומרו: "אני עושה לך הפלה טבעית את לא תישאי את הילד שלי". בתגובה, החלה המתלוננת לבכות, התחננה בפני הנאשם ואמרה לו "שתעשה כל מה שהנאשם מבקש רק שייתן לה ללכת להוריה" וזה המשיך להכות אותה רק בשעה 11:00 בבוקר לערך, כ-11 שעות לאחר שהחלה ההתעללות היא ברחה מהדירה.

"אני לא יכולה לעצום עין"

מתצהיר נפגעת העבירה נכתב על ידי המתלוננת, כי טופלה אצל פסיכיאטר ושיתפה כי חווה פחדים וחרדות, כי היא אינה הולכת לשום מקום לבדה וכי לאחר קרות המקרה שהתה חודשיים בביתה שכן לא יכלה לתפקד. עוד כתבה כי אינה יכולה לעצום עין בלילה ואף לקחה כדורי שינה, שכן נזכרת "ב-11 השעות של התעללות אכזרית".

המתלוננת סיפרה על פחדיה ועל תחושותיה עת היא מניחה את ראשה על הכרית ונזכרת באגרופים שנתן לה הנאשם בעודו מבקש שפניה יהיו חשופות כדי שלא תוכל להתגונן. המתלוננת כללה פרטים אישיים נוספים אשר מפאת צנעת הפרט לא מצאתי להעלותם על הכתב ואמרה כי חשבה שזו אהבה אמיתית וכנה, כי הייתה זו עבורה זוגיות ראשונה וכי הנאשם שיחק ברגשותיה. עוד הוסיפה וכתבה כי הנאשם הרס את חייה וכי היא אינה מצליחה להכיר אף גבר, שכן בכל גבר היא רואה מפלצת והיא נתקפת בחוסר נוחות בלתי מוסברת.

נציג יחידת התביעות של המשטרה, ציין כי מדובר באירוע חריג בחומרתו, קיצוני וקשה לקריאה ולהבנה כיצד אדם יכול לפעול באופן שכזה כלפי אדם אחר. הנאשם תקף את בת זוגו שעה שהייתה בהריון ממנו ושעה שהוא יודע על כך ואין מילים אשר תוכלנה לתאר את ליל הזוועות שנמשך כ-11 שעות, כאשר בכל דקה ובכל שנייה חוותה המתלוננת סבל שהינו פועל יוצא של אובססיביות וקנאה שאין לה כל אחיזה במציאות.

השופטת פוזננסקי-כץ ציינה כי האירועים המתוארים בכתב האישום המתוקן, מלמדים על מידת חומרה המצויה ברף גבוה במיוחד, כמו גם על אכזריות חריגה ולעיתים אף קשה לקריאה, אשר יש בה כדי להמחיש את השעות הארוכות בהן הפך הנאשם את המתלוננת לכלי משחק בידו ולקורבן לאכזריותו. "המעשים הקשים אותם ביצע הנאשם במתלוננת מדגימים באופן ברור וחד עד כמה קריטי הוא הצורך להילחם בכל דרך אפשרית בתופעה המכונה "עבירות אלימות במשפחה" ועד כמה חשוב למצוא דרך למנוע את הישנותם של אירועים קשים מעין אלה. במאבק העיקש והנחוש כנגד תופעה זו תפקידו של בית המשפט לבטא בנחישות את מחויבותו למיגור התופעה ובין השאר, במקרים המתאימים כבמקרה דנן, על דרך של הטלת ענישה מחמירה ומרתיעה", כתבה השופטת בגזר הדין.

____________________________________________

עו"ד שירן כהן

שתף את הכתבה ב:
רוצים להשאר מעודכנים בכל מה שחם בעולם המשפט?
הורידו את אפליקציית אוביטר:

אפליקציית אוביטר לאנדרואיד https://bit.ly/31H6hrk

אפליקצית אוביטר לאייפון https://apple.co/31GhGHV

לדף הפייסבוק שלנו https://bit.ly/32LKr5E

להצטרפות לאחת מקבוצות הוואטסאפ שלנו https://obiter.co.il/ask-lawyer

אתר החדשות המשפטיות obiter.co.il עושה כל מאמץ לאתר זכויות על תמונות וסרטונים המתפרסמים בו. אולם לעיתים התמונות והסרטונים מופצים ברחבי הרשת ולא מתאפשרת הגעה למקור החומר הויזאולי, לכן בהתאם לסעיף 27א' לחוק זכויות היוצרים כל אדם הרואה עצמו נפגע עקב בעלות על זכויות היוצרים של תמונה או סרטון מוזמן לפנות להנהלת האתר office@obiter.co.il

צרו איתנו קשר בנוגע לכתבה:

    נגישות