320 אלף שקל קנס לחברה שמכרה מידע אישי על מיליוני אזרחים

הקנס ניתן במסגרת הליך אכיפה של הרשות להגנת הפרטיות על חברת דאטה אונליין שהציגה עצמה כבעל מאגר מידע רשום וסחרה בנתונים רגישים של אזרחים בניגוד לחוק
אייל חן |
רישום מקוון. אילוסטרציה envato

הרשות להגנת הפרטיות הטילה קנס של 320 אלף שקלים על חברה שסחרה במאגרי מידע שלא כדין ומכרה מידע אישי רב על מיליוני אזרחים. חברת "דאטה אונליין" נקנסה, לאחר שהציגה עצמה כבעלת מאגר מידע רשום, לפי חוק הגנת הפרטיות, בפני עשרות חברות ששכרו את שירותיה לטיוב נתונים, קיבלה מהן גישה למאגרי המידע שלהן, וסחרה בנתונים הכוללים מידע אישי רב על מיליוני אזרחים באופן לא חוקי.

הרשות להגנת הפרטיות קבעה, שחברת "דאטה אונליין" (הרשומה כחברת בי.אמ.סי ליאן גרופ בע"מ) ביצעה שורת הפרות חמורות של חוק הגנת הפרטיות ותקנותיו. החברה סיפקה בשנים האחרונות שירותי טיוב מידע לעשרות חברות וגופים שונים במשק, פרטיים וציבוריים, ביניהם מתמודדים לבחירות ברשויות מקומיות, קופות חולים ועוד. במסגרת זאת, החברה הציגה את עצמה כבעלת מאגר חוקי ורשום לפי חוק הגנת הפרטיות, בפני החברות והגופים ששכרו את שירותיה, קיבלה מהם גישה למאגרי המידע שלהם, וסחרה בנתונים שהועברו אליה.

הליך הפיקוח המנהלי נפתח לאחר שבשנת 2019 הוגשה תלונה, לפיה חברת "דאטה אונליין" משתמשת במספר מאגר, שאינו בבעלותה, כדי ליצור מצג שווא בפני לקוחותיה שפעילותה חוקית. בעקבות החשד החמור לסחר לא חוקי במידע אישי בהיקפים גדולים במיוחד, פשטה הרשות להגנת הפרטיות על משרדי החברה בדרום הארץ. בפשיטה נתפסו חומרים רבים, ביניהם, מחשבים נייחים וניידים, דיסקים קשיחים, התקנים ניידים וטלפונים סלולריים, שהכילו עשרות אלפי קבצים, התכתבויות, תמונות ועוד. בנוסף, במהלך הליך הפיקוח, התגלה כי המידע שהוחזק על-ידי החברה לא אובטח כנדרש בחוק ובתקנות הגנת הפרטיות (אבטחת מידע), והוחזק בקבצי אקסל השמורים על מספר מחשבים ומדיות שונות בצורה לא מאובטחת.

סימני אזהרה ללקוחות החברה

ממצאי הפיקוח אישרו את החשדות לפיהם חברת "דאטה אונליין" הציגה את עצמה כחברה בעלת מאגר מידע רשום ואף עלה, כי החברה השתמשה בהתקשרויות עם לקוחותיה במספר רישום של מאגר מידע שאינו בבעלותה. כמו כן, נמצא כי החברה מחזיקה ומנהלת בניגוד להוראות החוק אלפי מאגרי מידע המכילים מידע אישי רב על מיליוני אזרחים, וכי החברה עושה שימוש וסוחרת במידע זה בניגוד להוראות חוק הגנת הפרטיות ותקנותיו.

בעקבות הליך הפיקוח, הצהירה החברה שהיא מפסיקה לעסוק בתחום מאגרי מידע, יצירת לידים איכותיים, איסוף נתונים והשבחת מידע, ושהיא אינה מחזיקה במאגרי מידע נוספים מעבר לאלה שנתפסו בהליך הפיקוח. אולם על אף הצהרה זאת, החברה לא חדלה ממעשיה והרשות להגנת הפרטיות חשפה כי החברה ממשיכה בפעילותה הלא חוקית.

הרשות להגנת הפרטיות קבעה שהחברה הפרה את הוראות חוק הגנת הפרטיות, בין היתר, בכך שלא רשמה את מאגרי המידע שבחזקתה, ניהלה והחזיקה מאגרי מידע שרישומם הושהה ובכך שעשתה שימוש וסחרה במאגרי מידע בניגוד למטרה שלשמה הוקמו המאגרים. בגין הפרות אלה והפרות נוספות, הטילה הרשות להגנת הפרטיות קנס בסך 320 אלף שקלים על חברת "דאטה אונליין".

בהתאם לכך, לקוחות החברה המחזיקים במידע אישי שמקורו בחברת "דאטה אונליין", עשויים להיחשב כמחזיקים במידע שהחזקתו והשימוש בו הינו אסור.

__________________________________________

עו"ד יורם ליכטנשטיין

שתף את הכתבה ב:
רוצים להשאר מעודכנים בכל מה שחם בעולם המשפט?
הורידו את אפליקציית אוביטר:

אפליקציית אוביטר לאנדרואיד https://bit.ly/31H6hrk

אפליקצית אוביטר לאייפון https://apple.co/31GhGHV

לדף הפייסבוק שלנו https://bit.ly/32LKr5E

להצטרפות לאחת מקבוצות הוואטסאפ שלנו https://obiter.co.il/ask-lawyer

אתר החדשות המשפטיות obiter.co.il עושה כל מאמץ לאתר זכויות על תמונות וסרטונים המתפרסמים בו. אולם לעיתים התמונות והסרטונים מופצים ברחבי הרשת ולא מתאפשרת הגעה למקור החומר הויזאולי, לכן בהתאם לסעיף 27א' לחוק זכויות היוצרים כל אדם הרואה עצמו נפגע עקב בעלות על זכויות היוצרים של תמונה או סרטון מוזמן לפנות להנהלת האתר office@obiter.co.il

צרו איתנו קשר בנוגע לכתבה:

    נגישות