כמה זמן לוקח לבטל כתב אישום על שבירת מראת רכב?

נתין אריתריאה הועמד לדין לפני כ-4 שנים על שבירת מראת רכב. לאחר 29 ימי מעצר ו-21 דיונים בביהמ"ש – התיק בוטל . כך נראה בזבוז מיותר של כספי ציבור
גילי סיוון-כהן |
אילוסטרציה envato

כאשר בודקים מדוע מערכת המשפט תקועה וכל תיק נמשך זמן רב, כנראה הסיבה המרכזת הינה המשאבים שהמדינה משקיעה בלהעמיד לדין על תיקים אזוטריים – נתין זר מאריתריאה, שבר מראה של רכב בתחילת שנת 2019, שנה וחצי לאחר מכן הוגש נגדו כתב אישום ומאז ועד שבוטל כתב האישום, לפני כשבועיים, הוא ישב במעצר 29 ימים, כי לא היה לו כסף וערב שיחתום עליו וכן המתין להסתכלות ובאותו זמן בית משפט קיים 21 ישיבות בעניין בפני 7 שופטים.

על פי כתב האישום בחודש מרץ 2019, אותו נתין זר הלך ברחוב ושבר מראה של רכב הוא הואשם בסוף שנת 2020 על ידי יחידת התביעות בהיזק לרכוש במזיד – בעל הרכב סיפר כי הוא הבחין בו ללא כל סיבה, שובר את המראה של רכבו באזור התחנה המרכזית הישנה בתל אביב, הוא אמר לו לעצור ולחכות למשטרה שהוא הזעיק, הנאשם הקשיב לו ובמשך כ-20 דקות ישב עד שקם והלך משם מאחר והמשטרה לו הגיע, רק כעבור זמן מה הגיעו השוטרים ותפסו אותו ברחוב סמוך.

כאמור רק בחודש נובמבר 2020 הוגש כתב האישום נגדו ובחודש פברואר 2022 לאחר שני דיונים, מונה עורך דין לייצג אותו, מאז התקיימו כ-12 ישיבות של בית משפט שלחלקם לא הגיע הנאשם והוא נעצר עקב צווי הבאה שהוצאו נגדו, אפילו עדות המתלונן נשמעה ללא הנאשם. במהלך הדיונים הוברר כי בכל הליך המשטרה "מנפיקה" לו מספר זיהוי פיקטיבי חדש וכך נודע במקרה לסנגור כי בעבר הופסקו ההליכים עקב אי כשירות לעמוד לדין ב-3 תיקים קודמים.

תיק סגור

לפני כשבועיים התקיים דיון נוסף שם ציין הסנגור כי הוא סבור שיש לו בעיה נפשית, השופטת בדקה עם התובע המשטרתי האם הם עומדים על המשך ניהול התיק והתובע המשטרתי ציין לאחר בדיקה כי הם עומדים על ניהול התיק, אולם לאחר בדיקה נוספת לאור הערות השופטת נעה תבור הודיעו על חזרה בהסכמה מכתב האישום.

השופטת תבור, שביטלה את התיק, ציינה בהחלטתה כי הנאשם שהה במעצר בעקבות צווי ההבאה, תקופה מצטברת של 29 ימים. תקופה משמעותית ביחס לעונש שהיה צפוי, לו הורשע בביצוע העבירה.

"לאורך ההליך", כתבה השופטת, "התברר כי קיימות טענות לעניין מצבו הנפשי של הנאשם. לא היה מדובר בטענות שהיו ידועות מלכתחילה, בשל אופי רישום שם הנאשם במערכות המדינה. בשל מעמדו של הנאשם נרשמו פרטיו באופן שונה בהליכים שונים".

השופטת הוסיפה: "על מנת שלא להשקיע משאבי ציבור נוספים בהסתכלות ובהבאת הנאשם להמשך הדיונים בעניינו, הודיעה המאשימה על חזרה מהאישום. כאמור, הודעה זו נעשית בהסכמת הצדדים, בשים לב לנסיבות הנאשם ולנסיבות העבירה".

________________________________________

לצפייה ודירוג כבוד השופטת נעה תבור

_________________________________________

עו"ד ג'קי סגרון

שתף את הכתבה ב:
רוצים להשאר מעודכנים בכל מה שחם בעולם המשפט?
הורידו את אפליקציית אוביטר:

אפליקציית אוביטר לאנדרואיד https://bit.ly/31H6hrk

אפליקצית אוביטר לאייפון https://apple.co/31GhGHV

לדף הפייסבוק שלנו https://bit.ly/32LKr5E

להצטרפות לאחת מקבוצות הוואטסאפ שלנו https://obiter.co.il/ask-lawyer

אתר החדשות המשפטיות obiter.co.il עושה כל מאמץ לאתר זכויות על תמונות וסרטונים המתפרסמים בו. אולם לעיתים התמונות והסרטונים מופצים ברחבי הרשת ולא מתאפשרת הגעה למקור החומר הויזאולי, לכן בהתאם לסעיף 27א' לחוק זכויות היוצרים כל אדם הרואה עצמו נפגע עקב בעלות על זכויות היוצרים של תמונה או סרטון מוזמן לפנות להנהלת האתר office@obiter.co.il

צרו איתנו קשר בנוגע לכתבה:

    נגישות