בקשה לייצוגית: חברות ‏התעופה גובות אגרות ביתר

בתביעה שהוגשה נגד ארקיע וישראייר נטען כי הן לא משיבות לנוסעים את אגרת הנוסע במידה ושונה הטרמינל ממנו יוצאת הטיסה, אך שיש פער במחירים
גילי סיוון-כהן |
מטוס ארקיע
מטוס ארקיע, צילום: פלאש 90

לבית המשפט המחוזי מרכז בלוד הוגשה בקשה לתביעה ייצוגית נגד חברות התעופה ארקיע וישראייר, בטענה שהן לא מחזירות אגרות ששולמו כשטיסה יוצאת מטרמינל שונה בנתב"ג, מזה שנקבע מראש. ‏עדיין לא הוגש כתב הגנה.

כל נוסע לחו״ל משלם אגרת נוסע יוצא. אם הטיסה יוצאת מטרמינל 3 החדיש עומדת האגרה על 30.36 דולר ואם מטרמינל 1 הישן האגרה תעמוד על 13.99 דולר. לעיתים אחרי הזמנת הכרטיס, שהאגרה כבר גולמה במחיר הכרטיס, חברות התעופה מודיעות על שינוי הטרמינל לצורך ההמראה, אל לא מחזירות את הפער 16.37 דולר שנגבה מה וסע במעמד קניית הכרטיס.

על פי הבקשה המבקשים הם בני זוג שהטרמינל מהם המריאה הטיסה שלהם הוחלף משלוש לאחד והם גילו ששילמו כ-20 דולר יותר וכאשר הם ביקשו החזר ולטענתם לא קיבלו.

בהתאם להוראות תקנה 13 לתקנות האגרות, על חברת התעופה לגבות מהנוסעים את סכום האגרה הנכון, אולם כאשר מסתבר כי עקב שינוי כלשהו, למשל בשל שינוי הטרמינל שממנו יוצאת הטיסה, יש להשיב לנוסעים את סכום האגרה שנגבה ביתר.

בבקשה צוין, כי בעצם החברות גובות את האגרה בנאמנות כי היא לא מועברת ישירות אליה, אלא עליה להעביר את סכום האגרה המוטלת על הנוסעים לידי רשות שדות התעופה.

עוד בכותרות: בעלי עסקים יקבלו החזרים בגין ארנונה שנגבתה מהם

שבע שנים לאחר שהוגשה, אישר בית המשפט הסדר פשרה בתביעה ייצוגית נגד עירית תל-אביב: העירייה תשיב 85 מיליון שקלים לבעלי עסקים, בגין ארנונה שנגבתה על חניות ללא תשלום במבנים שאינם למגורים ותפחית את התעריף לחניונים מסוג זה בעשרות אחוזים.

בית המשפט המחוזי בתל-אביב, אישר את הסדר פשרה בתביעה ייצוגית שהוגשה נגד עירית תל-אביב בשל העלאת ארנונה על חניונים ללא תשלום בבניינים שאינם משמשים למגורים.

במסגרת הסדר הפשרה שגובש הוסכם כי העיריה תשיב 60 מיליון שקל בגין ארנונה שנגבתה על חניונים ללא תשלום, המהווים כ- 45% מהגביה העודפת בשנים 2015-2021 וכן כי החל משנת 2022 תחזור העיריה לתעריף המופחת שהיה נהוג עד לשנת 2015, דבר המזכה בהחזר ארנונה נוסף של כ-25 מיליון שקלים ומעמיד את סך ההשבה לציבור על 85 מיליון שקלים.

השופט אליהו בכר אישר את הסכם הפשרה, תוך שהוא מציין שלא הוגשו התנגדויות להסדר ואף היועצת המשפטית לממשלה הודיעה שהיא אינה מבקשת להתערב בו. בית המשפט ציין כי מדובר בהסדר פשרה ראוי, הוגן וסביר הנוגע להליכים מורכבים וממושכים, אשר מגלמים סיכונים רבים למבקשים, ושהביאו תועלת רבה ומשמעותית לקבוצה ביחס לעבר ולעתיד.

______________________________________

עו"ד הילה אקרמן

שתף את הכתבה ב:
רוצים להשאר מעודכנים בכל מה שחם בעולם המשפט?
הורידו את אפליקציית אוביטר:

אפליקציית אוביטר לאנדרואיד https://bit.ly/31H6hrk

אפליקצית אוביטר לאייפון https://apple.co/31GhGHV

לדף הפייסבוק שלנו https://bit.ly/32LKr5E

להצטרפות לאחת מקבוצות הוואטסאפ שלנו https://obiter.co.il/ask-lawyer

אתר החדשות המשפטיות obiter.co.il עושה כל מאמץ לאתר זכויות על תמונות וסרטונים המתפרסמים בו. אולם לעיתים התמונות והסרטונים מופצים ברחבי הרשת ולא מתאפשרת הגעה למקור החומר הויזאולי, לכן בהתאם לסעיף 27א' לחוק זכויות היוצרים כל אדם הרואה עצמו נפגע עקב בעלות על זכויות היוצרים של תמונה או סרטון מוזמן לפנות להנהלת האתר office@obiter.co.il

צרו איתנו קשר בנוגע לכתבה:

    נגישות