היועמ"שית נגד החזרת צבי גנדלמן לראשות עיריית חדרה

בהודעה שהוגשה לביהמ"ש העליון דורשת עו"ד בהרב מיארה להאריך את תקופת השעייתו של גנדלמן, על רקע ההליך הפלילי המתנהלו נגדו: "לא ראוי לכהן כראש רשות"
גילי סיוון-כהן |
צבי גנדלמן בדיון בעניינו בבית המשפט. צילום ארכיון: פלאש 90

היועצת המשפטית לממשלה, גלי בהרב מיארה, מבקשת מבית המשפט העליון להאריך את השעייתו של צבי גנדלמן מכהונת ראש עיריית חדרה, ובכך לבטל את החלטת הוועדה לבחינת השעיית ראשי רשויות בשל הגשת כתבי אישום. לחלופין, מבקשת היועצת המשפטית לממשלה להורות על השבת הדיון בעניינו של צבי גנדלמן לוועדה לשם קבלת החלטה חדשה בבקשה להארכת ההשעיה.

נגד גנדלמן הוגש כתב אישום בעבירות חמורות של שחיתות ציבורית. בהתאם לבקשת היועץ המשפטי לממשלה דאז, הורתה הוועדה לבחינת השעיה בהחלטתה מינואר 2022 על השעייתו מכהונתו כראש עיריית חדרה, לאחר שמצאה כי מפאת חומרת האישומים המיוחסים לו בכתב האישום הוא "אינו ראוי לכהן כראש רשות".

ההליך הפלילי נגד גנדלמן עודנו תלוי ועומד, ולעמדת היועצת המשפטית לממשלה, לא חל כל שינוי נסיבות משמעותי רלוונטי בעניין זה בזמן הלא ארוך שחלף מאז החלטתה האמורה של הוועדה. לפיכך, נכתב בעתירה כי בנסיבות האמורות, סיום ההשעיה וחזרתו של גנדלמן לכהונתו כראש עיריית חדרה, יפגעו בצורה קשה באמון הציבור, ובערכים של טוהר המידות ושלטון החוק.

האינטרס הציבורי

"זאת", כך נכתב לבית המשפט, "בפרט נוכח מהות העבירות בהן הוא מואשם, הנוגדות בבירור את טוהר המידות המצופה ממי שמכהן במשרה ציבורית, והעובדה שבוצעו, לכאורה, במהלך כהונתו ותוך זיקה לסמכויותיו ותפקידיו, וניצול מובהק של מעמדו ותפקידו הציבורי".

עוד נכתב בעתירה כי ״תכליתה של השעיית ראש רשות שנמצא כי מפאת חומרת האישומים נגדו הוא אינו ראוי לכהן כראש רשות מקומית היא שמירה על עקרון שלטון החוק, טוהר המידות ואמון הציבור בנבחריו ובמערכות השלטון בראשן הם עומדים, וברור וגלוי שלא מדובר בתכלית ענישתית. בהתאם, בניגוד לעולה מהחלטת הוועדה, משך תקופת ההשעיה אינו בגדר "תג מחיר" על מעשיו של גנדלמן כפי שמיוחסים לו בכתב האישום״.

היועצת המשפטית לממשלה, גלי בהרב-מיארה. צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

"בנסיבות אלה", נכתב עוד מטעמה של בהרב מיארה, "בשים לב לנקודת המוצא המשפטית שהיא קביעתה המהותית- נורמטיבית של הוועדה כי גנדלמן אינו ראוי לכהן כראש עיריית חדרה, בהעדר שינוי נסיבות משמעותי רלוונטי שחל בזמן הלא ארוך שחלף מאז החלטה זו, ובשים לב לכך שההליך הפלילי בעניינו מתנהל בקצב סביר ביותר, לעמדת היועצת המשפטית לממשלה, היה על הוועדה להורות על הארכת השעייתו לתקופה נוספת וההחלטה שהתקבלה, תוך חזרתו של גנדלמן לכהונתו כראש עיריית חדרה, חורגת ממתחם הסבירות באופן קיצוני המצדיק התערבות בית המשפט".

_____________________________________________

עו"ד תומר שוורץ

שתף את הכתבה ב:
רוצים להשאר מעודכנים בכל מה שחם בעולם המשפט?
הורידו את אפליקציית אוביטר:

אפליקציית אוביטר לאנדרואיד https://bit.ly/31H6hrk

אפליקצית אוביטר לאייפון https://apple.co/31GhGHV

לדף הפייסבוק שלנו https://bit.ly/32LKr5E

להצטרפות לאחת מקבוצות הוואטסאפ שלנו https://obiter.co.il/ask-lawyer

אתר החדשות המשפטיות obiter.co.il עושה כל מאמץ לאתר זכויות על תמונות וסרטונים המתפרסמים בו. אולם לעיתים התמונות והסרטונים מופצים ברחבי הרשת ולא מתאפשרת הגעה למקור החומר הויזאולי, לכן בהתאם לסעיף 27א' לחוק זכויות היוצרים כל אדם הרואה עצמו נפגע עקב בעלות על זכויות היוצרים של תמונה או סרטון מוזמן לפנות להנהלת האתר office@obiter.co.il

צרו איתנו קשר בנוגע לכתבה:

    נגישות