המדינה ערערה על שחרורו של ניצב בדימוס ניסו שחם

בערעור נטען כי מעשיו של שחם גרמו לפגיעה חמורה באמון הציבור במשטרה ובמערכת אכיפת החוק: "שחרורו עלול להיתפס כ'הנחה' בשל התפקיד הבכיר שמילא"
רונן לוי |
ניסו שחם בזמן המשפט. צילום: אבשלום שושני, פלאש 90

המדינה הגישה לבית המשפט העליון בקשת רשות ערעור על פסק דינו של ביהמ"ש לעניינים מינהליים בנצרת, שדחה את עתירת המדינה נגד החלטת ועדת השחרורים שהורתה על שחרורו המוקדם של ניצב בדימוס ניסו שחם. במקביל, ביקשה המדינה להאריך את עיכוב ביצוע ההחלטה וכן לקבוע דיון דחוף בבקשה. "שחרורו עלול להיתפס כ'הנחה' בשל התפקיד הבכיר שמילא", נטען בערעור המדינה.

המדינה טענה בבקשה, כי מעשיו של שחם גרמו לפגיעה ממשית וחמורה באמון הציבור במשטרת ישראל ובמערכת אכיפת החוק, בטוהר המידות בשירות הציבורי, בתדמית המשטרה ובהתנהלות המצופה מבכיריה. בשחרורו המוקדם בנסיבות אלו, יש כדי לפגוע באינטרס הציבורי החיוני בשמירה על אמון הציבור בשלטון החוק, כמו גם במאמץ לשיקום הפגיעה שמעשיו החמורים גרמו למשטרה ולאמון הציבור במערכת אכיפת החוק. כל אלה מובילים למסקנה ברורה וחד-משמעית, לפיה האסיר שחם אינו ראוי לשחרור מוקדם מן המאסר.

"לא לקח אחריות"

עוד נאמר, כי שחרור מוקדם של מי שאינו לוקח אחריות על מעשיו ואינו רואה את הפסול בהם, ואשר גורמי המקצוע המוסמכים קבעו בעניינו כי הוא אינו מתאים להליך טיפולי, וזאת ללא כל בסיס והנמקה לסטייה מחוות הדעת של גורמי המקצוע המוסמכים, עלול להיתפס כ"הנחה" שניתנת לשחם בשל התפקיד הבכיר שמילא במערכת אכיפת החוק. בכך יש גם כדי לשדר מסר סלחני כלפי שחם על רקע תפקידו הבכיר, ולנוכח העובדה כי במעשיו יצר סביבת עבודה פוגענית כלפי נשים במעוז שלטון החוק, תוך הפרת אמונים מתמשכת, שיטתית ועוצמתית, ותוך פגיעה חמורה בטוהר המידות ובאמון הציבור במערכת אכיפת החוק.

כזכור, שחם מרצה עונש של 10 חודשי מאסר בפועל בגין הרשעתו בעבירות של מרמה והפרת אמונים, מעשה מגונה והטרדה מינית. כאשר שימש בתפקידי קצונה בכירים במשטרה, ניהל שחם קשרים אינטימיים עם שוטרות בתפקידים זוטרים, שהיו כפופות לו, ואשר בענייניהן השונים טיפל במסגרת השירות במשטרה. הרשעתו בעבירה של מעשה מגונה באה לאחר שנישק שוטרת בעל כורחה, ובהטרדה מינית לאחר ששלח מסרונים בעלי אופי מיני לשוטרת אחרת.

עניין ציבורי מיוחד

בבקשת רשות הערעור, נאמר כי בפסק הדין של ביהמ"ש בנצרת נפלו שגיאות משפטיות מהותיות וחמורות, לרבות התעלמות מחוות הדעת של גורמי המקצוע המוסמכים, וסטייה מהן ללא כל נימוק; התעלמות מהאמירות של שחם עצמו, מהן עולה כי הוא אינו לוקח אחריות מלאה על מעשיו, ואינו מבין את הפסול בהם, והיעדר כל התמודדות עמן; מתן עדיפות לתוכנית שיקומית פרטית על פני חוות הדעת של גורמי המקצוע המוסמכים; והימנעות ממתן משקל הולם לחומרת העבירות, למעמדו של שחם ולנסיבות שבהן נעברו העבירות.

טעויות אלה עולות כדי פגיעה חמורה באמון והציבור ובאינטרס הציבורי, והן בעלות עניין משפטי וציבורי מיוחד ובעלות השלכות רוחב מעבר לעניינו הפרטני של שחם, שיש בהן כדי להצדיק מתן רשות ערעור באופן חריג.

בנוסף, עמדותיו והתבטאויותיו של שחם ביחס לעבירות בהן הורשע בפני גורמי המקצוע המוסמכים מטעם המדינה – המרכז לבריאות הנפש (מב"ן) והרשות לשיקום האסיר (רש"א), והממצאים העובדתיים שנקבעו בחוות דעתם המקצועיות, מלמדים על כך ששחם כלל לא הפנים את חומרת מעשיו, ממילא לא נטל אחריות על המעשים, ועל כן לא נמצא מתאים לתוכנית שיקום.

_________________________________________

עו"ד אלון ארז

שתף את הכתבה ב:
רוצים להשאר מעודכנים בכל מה שחם בעולם המשפט?
הורידו את אפליקציית אוביטר:

אפליקציית אוביטר לאנדרואיד https://bit.ly/31H6hrk

אפליקצית אוביטר לאייפון https://apple.co/31GhGHV

לדף הפייסבוק שלנו https://bit.ly/32LKr5E

להצטרפות לאחת מקבוצות הוואטסאפ שלנו https://obiter.co.il/ask-lawyer

אתר החדשות המשפטיות obiter.co.il עושה כל מאמץ לאתר זכויות על תמונות וסרטונים המתפרסמים בו. אולם לעיתים התמונות והסרטונים מופצים ברחבי הרשת ולא מתאפשרת הגעה למקור החומר הויזאולי, לכן בהתאם לסעיף 27א' לחוק זכויות היוצרים כל אדם הרואה עצמו נפגע עקב בעלות על זכויות היוצרים של תמונה או סרטון מוזמן לפנות להנהלת האתר office@obiter.co.il

צרו איתנו קשר בנוגע לכתבה:

    נגישות