בעלי משק בדרום הארץ ישלמו מאות אלפי שקלים למדינה

ביהמ"ש השלום בב"ש חייב את בעלי המשק בתשלום לאחר שקבע כי עשו שימוש מסחרי בקרקע שנמסרה למטרה חקלאית לטובת שינוע סחורות לרצועת עזה
גילי סיוון-כהן |
בית הדין לעבודה מחק תביעת מנכ"ל שעבד בסין ותבע את מעסיקיו בארץ
אילוסטרציה: shutterstock

בית משפט השלום בבאר שבע חייב בעלי משק במושב לשלם למדינה סך של כ-230 אלף שקלים בגין שימוש מסחרי לטובת הובלה ושינוע סחורות לרצועת עזה, בקרקע שנמסרה למטרה חקלאית. כן חויבו הנתבעים בתשלום הוצאות משפט בסך של 40 אלף שקלים. בנוסף, הורה בית המשפט לאלתר על הפסקת השימושים המפרים והריסתם ופינוי האספלט, המכולות, החביות וכל הסחורה ולהשיב את המצב לקדמותו, תוך 30 יום.

המדובר בשימוש אסור במשק במושב עמיעוז בחבל אשכול, בשטח המתפרס על כ-5 דונם, שיעודם חקלאי. בשנת 2013, רכשו הנתבעים את המשק, כשנתיים לאחר מכן יצקו אספלט בעורף הנחלה בשטח המיועד לעיבוד חקלאי בלבד, והחלו בפעילות ענפה של אחסנה פתוחה ושינוע של סחורות לרצועת עזה.

לבית המשפט הוגש כתב תביעה, במסגרתו התבקש להורות לנתבעים להפסיק את השימושים האסורים מהמקרקעין וכן לשלם למדינה דמי שימוש ראויים, בגין שימוש בלתי חוקי בקרקע חקלאית. לעמדת המדינה הנתבעים עושים שימוש עסקי שלא כדין במקרקעין כראות עיניהם בניגוד לייעודו, שכן עסקינן במשק חקלאי שנמסר למטרה חקלאית, וכשהוא משמש בפועל כחניון משאיות וכשטח אחסנה פתוחה.

הרימו את הנטל

הנתבעים טענו, כי פעילותם הופסקה בצורה הדרגתית, כך שהיום הם לא עוסקים בהובלות, אלא בחקלאות ובין היתר בהובלת תוצרת חקלאית. טענה זו הופרכה על ידי המדינה ובית המשפט פסק, כי עיסוקם של הנתבעים בהובלות, ולא הונחה כל ראיה התומכת בגרסת הנתבעים לפיה עוסקים בחקלאות.

בהתאם לאישור יועץ המס, שהוגש לבית המשפט על ידי הנתבעים עצמם בכדי להוכיח הפחתה בפעילות עסק ההובלות, בשנת 2017 המחזור העסקי מעסק ההובלות היה 1.7 מיליון שקלים, כאשר בשנת 2020 המחזור ירד ב- 71.55%- דבר מאשש כי השימושים האסורים לטובת עסק הובלות נמשכו גם בשנת 2020. "התובעת הרימה את הנטל להוכיח כי הנתבעים אכן מבצעים שימושים מפרים שלא למטרת חקלאות", ציין בית המשפט בפסק הדין.

בית המשפט קבע, כי "שימוש במקרקעין מבלי ששולמו דמי שימוש ראויים הוא בגדר עשית עושר ולא במשפט המחייב את הנהנה מהשימוש במקרקעין בתשלום לבעל המקרקעין (המזכה) על טובת ההנאה שהפיק אותו השימוש. חיוב זה לא נוגע רק למסיג גבול, אלא גם לאדם החוכר קרע בתשלום מופחת נוח ייעודם החקלאי, אך עושה בהם שימוש הנוגד את הייעוד".

בית המשפט ציין, כי הנתבעים עשו שימוש מפר במשק חקלאי, וכי התנהלותם חמורה לאור טיב הפעילות, היקפה ואורך השנים בהם היא התקיימה. "המסקנה היחידה המתבקשת היא שכבר מינואר 2015 השתמש הנתבע בנחלה לשימוש מסחרי ולא חקלאי… הנתבעים יצקו במקרקעין אספלט, עליו חנו משאיות רבות, עשו שימוש במחסנים ומכולות והכל שלא צרכי חקלאות, אלא לטובת עסק ההובלות".

______________________________________________________

עו"ד אחמד בטאח

שתף את הכתבה ב:
רוצים להשאר מעודכנים בכל מה שחם בעולם המשפט?
הורידו את אפליקציית אוביטר:

אפליקציית אוביטר לאנדרואיד https://bit.ly/31H6hrk

אפליקצית אוביטר לאייפון https://apple.co/31GhGHV

לדף הפייסבוק שלנו https://bit.ly/32LKr5E

להצטרפות לאחת מקבוצות הוואטסאפ שלנו https://obiter.co.il/ask-lawyer

אתר החדשות המשפטיות obiter.co.il עושה כל מאמץ לאתר זכויות על תמונות וסרטונים המתפרסמים בו. אולם לעיתים התמונות והסרטונים מופצים ברחבי הרשת ולא מתאפשרת הגעה למקור החומר הויזאולי, לכן בהתאם לסעיף 27א' לחוק זכויות היוצרים כל אדם הרואה עצמו נפגע עקב בעלות על זכויות היוצרים של תמונה או סרטון מוזמן לפנות להנהלת האתר office@obiter.co.il

צרו איתנו קשר בנוגע לכתבה:

    נגישות