3 תלמידים נכוו קשה – מנהלי ביה"ס נידונו לעבודות שירות

ביהמ"ש השלום בת"א גזר עונש קל על מנהלים ב"אורט", אף שהורשעו ברשלנות חמורה שהובילה לפציעת הנערים במהלך יריד מדע שהופק בכיכר רבין ע"י רשת בתי הספר
דניאל בן חמו |
אילוסטרציה envato

שופט בית משפט השלום בתל אביב, ירון גת גזר עונשי עבודות שירות של חודשיים ושלושה חודשים על מנהלים ברשת אורט – שרונה קלדרון, סמדר אור ורן סופר, שהורשעו במעשי פזיזות ורשלנות וחבלה ברשלנות, וכמו כן גם על המפיק גלעד באיו ואת מהנדס הבטיחות סולומון טקסיר בחבלה ברשלנות, זאת בעקבות אירוע שהתרחש במהלכו נגרמו כוויות וחבלות חמורות לשלושה קטינים שלקחו חלק ב"יריד מדע" שהופק בכיכר רבין על ידי "רשת אורט". "אירוע של 'תרבות הסמוך'", לשון הכרעת הדין.

על פי כתב האישום, שלושת הנערים לקחו חלק באירוע יום המדע הישראלי שהתקיים, בכיכר רבין בת"א בשנת 2014, ביוזמת משרד החינוך ובהפקת רשת אורט באמצעות הבכירים המפיק ומהנדס הבטיחות. במסגרת היריד הוחלט לקיים ולבצע "ניסוי הסירה".

ניסוי זה כלל שימוש באש וכוהל לקיח להנעת סירה, ולמרות הסיכון הטבוע מטיבו וטבעו למבצעים ולצופים, כשלו הנאשמים בהכשרה ראויה לתלמידים המבצעים, בשמירת כללי הניסוי בפרט ובנדרש בטיחותית במסגרת אירוע המוני ככלל, והכל תוך התעלמות מהעובדה כי ניסוי זה נפסל לשימוש בציבור שנה קודם בשל הסיכון הטמון בו.

חוסר הפעלת שיקול דעת בטיחותית זו, הובילה לכך שביום האירוע, נעמדו המבקרים בו בצמוד לשולחן בו נערך הניסוי ובמהלך אחד ההדגמות, שפך אחד המדגימים כמות נוספת של חומר דליק אשר הובילה לכך שאש אחזה בשלושה קטינים שהגיעו לצפות בניסוי, אשר הובילה לתוצאה החמורה, לפינוי הקטינים לבית החולים לאשפוזם וטיפול רפואי בהם, למעשה עד היום.

רשלנות ללא בטיחות

בגזר הדין ציין השופט גת כי שרונה קלדרון, מנהלת האירוע לא הקפידה הקפדה יתרה בתחום הבטיחות אין בידי לקבל את הטענה שמחדלה הוא לא מחדל מלא והיא נידונה לחודשיים עבודות שירות ופיצוי 45 אלף לכל אחד משני הילדים שנפצעו ועוד 7000 פיצוי לילד השלישי. באשר לסמדר אור, הגם של היתה מנהל בכיר ברשת אורט לא הפעילה כל שיקול דעת בטיחותי ונגזרו עליה שלושה חודשי עבודות שירות 60 אלף לכל אחד משני הילדים שנפצעו ועשרת אלפים שקלים פיצוי לילד השלישי.

על רן סופר, קבע השופט שיש להתייחס לרשלנותו הממשית במקרה והוא סטה מסטנדרט ההתנהגות המצופה ממנו וגזר עליו חודשיים עבודות שירות ופיצויי 45 אלף לשני הילדים הפצועים ועוד 7,000 שקלים לילד השלישי. על מפיק האירוע, גלעד באיו ציין השופט גת שהוא היה הגורם המקשר בין אורט למהנדס האירוע וציין את הימנעותו מלדרוש מידע חשוב באשר לניסוי. באיו נידון לחודשיים עבודות שירות ופיצוי 45 אלף לכל אחד משני הילדים שנפצעו ועוד 7,000 פיצוי לילד השלישי שנפצע.

על סולומון טקסיר, האחראי הראשי על בטיחות האירוע כמהנדס הבטיחות, קבע השופט שהוא כשל באופן בסיסי בתפקידו כמנהל הבטיחות וגזר עליו 3 חודשי עבודות שירות 60 אלף לשניים מהנפגעים ועוד עשרת אלפים שקלים לנפגע השלישי.

"תרבות הסמוך"

השופט ירון גת, אימץ בהכרעת הדין את עמדת התביעה במלואה בדבר מכלול רשלנותם של הנאשמים כל אחד בתחומו, תוך שהוא קובע חד משמעית את חובת של אחראים: "נפגעי העבירה הם ילדים קטנים ותמימים שהגיעו עם אימותיהם ליריד מדע בכיכר העיר במטרה ללמוד וליהנות, ולצפות בניסויים מדעיים שהוצגו ביריד. התאונה המצערת התרחשה בעת הצגת ניסוי על ידי נער, תלמיד קטין, בפני הילדים נפגעי העבירה".

עוש הוסיף השופט גת: "הכרעת הדין עוסקת גם בסיכונים הבטיחותיים הניכרים הכרוכים בביצוע ניסויים מדעיים ובסיכונים הבטיחותיים הקיימים באירוע ציבורי רב משתתפים הפתוח לקהל הרחב. אך בעיקר עוסקת הכרעת הדין בשילובם של כל אלו יחדיו במסגרת האירוע הייחודי שבמהלכו התרחשה התאונה על נסיבותיו ותנאיו הייחודיים. הנאשמים כולם פעלו בשם או מטעם רשת החינוך 'אורט', שלקחה על עצמה להפיק ולנהל את אירוע 'יריד המדע', שבמהלכו התרחשה התאונה המצערת. לנאשמים כולם היה קשר לפעילות באירוע שבמסגרתה התרחשה התאונה. חלקם קשורים לארגון, להפקה, לניהול ולבטיחות של האירוע. חלקם קשורים לתכנים, לפעילות ולניסויים שהוצגו באירוע ולתלמידי אורט שהציגו אותם".

בית המשפט גם קבע כי מדובר היה ברשלנות ברמה הגבוהה וזאת מעבר לטעותו הברורה של התלמיד הקטין שהציג את הניסוי שגרם לתאונה המצערת.

"התאונה", כתב השופט, "היא פרי באושים מקומם של רשלנות ממשית ומתמשכת, התעלמות מסוגיית הבטיחות והיעדר הפעלת שיקול דעת בטיחותי בסיסי מצד האחראים לאירוע ומצד האחראים על תוכן הפעילות ועל התלמידים המציגים, של היעדר הבנה והיכרות מספקת של האחראים לאירוע ולבטיחותו עם חובת הזהירות שחלו עליהם וחייבו אותם באירוע, התעלמות מוחלטת מנורות האזהרה שדלקו באור בוהק ביחס לסיכונים הבטיחותיים הכרוכים בהצגת הניסוי".

לגלגל את האחריות

לדברי השופט, מדובר באירוע של "תרבות הסמוך" – "בדמות 'הסתמכות עיוורת' על ניסיון קודם בלתי רלוונטי ודבקות פסולה במנטרה מקוממת לפיה ניסוי באש ובכוהל המבוצע על ידי תלמידים קטינים אינו מסוכן ויהי מה, בכל תנאי ונסיבה ובדמות 'הסתמכות עיוורת' על פעולתם של אחראים ללא בסיס והצדקה לכך, של התנערות מאחריות ו'גלגול' אחריות מצד האחראים לאירוע ולבטיחותו ומצד האחראים לתוכן הפעילות ולתלמידים המציגים – זה על זה, ועל גורמים חיצוניים שונים", לשון הכרעת הדין.

בסוף הכרעת הדין ציין בזמנו השופט גת: "לבסוף יוער, כי איש מהנאשמים לא בחר לקחת על עצמו אחריות, ולו אחריות ניהולית כללית, לתאונה המצערת ולחבלות החמורות שנגרמו לילדים נפגעי העבירה. איש מהם אף לא הביע אמפתיה אמתית לסבל הרב והמתמשך של הילדים נפגעי העבירה ושל בני משפחותיהם".

_______________________________________________________

לצפייה ודירוג כבוד השופט ירון גת

________________________________________________________

עו"ד דניאל טורמן אזולאי

שתף את הכתבה ב:
רוצים להשאר מעודכנים בכל מה שחם בעולם המשפט?
הורידו את אפליקציית אוביטר:

אפליקציית אוביטר לאנדרואיד https://bit.ly/31H6hrk

אפליקצית אוביטר לאייפון https://apple.co/31GhGHV

לדף הפייסבוק שלנו https://bit.ly/32LKr5E

להצטרפות לאחת מקבוצות הוואטסאפ שלנו https://obiter.co.il/ask-lawyer

אתר החדשות המשפטיות obiter.co.il עושה כל מאמץ לאתר זכויות על תמונות וסרטונים המתפרסמים בו. אולם לעיתים התמונות והסרטונים מופצים ברחבי הרשת ולא מתאפשרת הגעה למקור החומר הויזאולי, לכן בהתאם לסעיף 27א' לחוק זכויות היוצרים כל אדם הרואה עצמו נפגע עקב בעלות על זכויות היוצרים של תמונה או סרטון מוזמן לפנות להנהלת האתר office@obiter.co.il

צרו איתנו קשר בנוגע לכתבה:

    נגישות