בג"צ למדינה: מדוע לא הוטלו מגבלות על ביה"ס לטיסה במחניים?

תושבי מחניים והסביבה טוענים בעתירה שהוגשה כי הפעילות בשדה התעופה גורמת להם למטרדים בלתי נסבלים וכי יש להטיל מגבלות על בית הספר כדי להקל עליהם
אייל חן |
אילוסטרציה envato

בית המשפט העליון הוציא מלפניו צו על תנאי במסגרתו הורה למדינה ולרשות שדות התעופה (רש"ת) לנמק מדוע לא הוטלו מגבלות ספציפיות המתייחסות לפעולת בתי ספר לטיסה בשדה התעופה במחניים במסגרת התוכנית שאושרה לשדה.

העתירה הוגשה נגד אישור תת"ל 75 – תוכנית תשתית לאומית העוסקת בהסדרה ופיתוח של שדה התעופה הקיים במחניים/ראש פינה. הטענות של העותרים הן כי התת"ל אושרה בחריגה קיצונית ממתחם הסבירות, שכן התוכנית קודמה בהתעלם מכך שהצורך בשדה פחת באופן דרסטי בשנים האחרונות ואין בו כמעט שימוש, ואף אין מחלוקת כי לא צפוי שינוי במצב זה, וכי אין בו כמעט כל צורך תעופתי. העותרים טענו כנגד הפיכת התוכנית לכלי להכשרת בית ספר פרטי לטיסה שהוקם במקום, ללא הסדרה חוקית, הגורם למטרדים בלתי נסבלים לתושבי מחניים, כפר הנשיא וטובא זנגריה, הסובלים 24/7 מרעש המטוסים הקלים הסובבים מעל ראשם יומם ולילה.

העותרים, טענו כי אישור התוכנית נעשה על בסיס תסקיר השפעה על הסביבה שלא נערך כנדרש. הוא לא כלל כל תחזית לגבי היקף הפעילות הצפויה, לא ניתח את המשמעויות של פעילות בית ספר לטיסה, ולמעשה, התבסס על מגבלות הסטוריות כדי להנציח את קיומו. עוד נטען, שלאור הירידה הדרסטית בהיקף הפעילות בשדה, וכאשר עיקר הפעילות הקיימת והצפויה בו היא לימודי טיס, שדה התעופה אינו בגדר תשתית לאומית שבגינה יש לאשר את התוכנית בות"ל.

"מטרדים בלתי נסבלים"

בחוות דעת מקצועית שנערכה עבור העותרים על ידי המומחה עו"ד נרי ירקוני, מנהל רת"א לשעבר, נקבע כי הנחות מוצא שגויות של התסקיר הובילו לקיבוע – שלא לצורך – של מגבלות בניה ארכאיות בקיבוץ מחניים, וכי למעשה, הפעילות היחידה בשדה היא של בית הספר לטיסה, שמטבע הדברים גורם למפגעי רעש ובטיחות גדולים לתושבי הקיבוצים שחלק מהבתים בהם ממש נושקים למסלולי הטיסות.

הוועדה המקומית לתכנון ובניה גליל עליון והמועצה האזורית גליל עליון תמכו בעתירה וציינו כי השימוש בשדה התעופה לצורך טיסות כמעט שאינו קיים, כי בית הספר לטיסה פועל באופן בלתי חוקי וכי הוא גורם למטרדים בלתי נסבלים לתושבי האזור. לאחר שקיים דיון בעתירה, הורה בג"ץ למדינה ולרש"ת להסביר מדוע תת"ל 75 אינה מעגנת מגבלות ספציפיות המתייחסות לפעולת בית הספר לטיסה.

________________________________________________________

עו"ד עמיחי זלצר

שתף את הכתבה ב:
רוצים להשאר מעודכנים בכל מה שחם בעולם המשפט?
הורידו את אפליקציית אוביטר:

אפליקציית אוביטר לאנדרואיד https://bit.ly/31H6hrk

אפליקצית אוביטר לאייפון https://apple.co/31GhGHV

לדף הפייסבוק שלנו https://bit.ly/32LKr5E

להצטרפות לאחת מקבוצות הוואטסאפ שלנו https://obiter.co.il/ask-lawyer

אתר החדשות המשפטיות obiter.co.il עושה כל מאמץ לאתר זכויות על תמונות וסרטונים המתפרסמים בו. אולם לעיתים התמונות והסרטונים מופצים ברחבי הרשת ולא מתאפשרת הגעה למקור החומר הויזאולי, לכן בהתאם לסעיף 27א' לחוק זכויות היוצרים כל אדם הרואה עצמו נפגע עקב בעלות על זכויות היוצרים של תמונה או סרטון מוזמן לפנות להנהלת האתר office@obiter.co.il

צרו איתנו קשר בנוגע לכתבה:

    נגישות