כמה שופטים צריך כדי לדון בערעור?

טיוטת צו שהופצה להערות הציבור, מבקשת לקבוע כי חלק מהערעורים הנידונים במחוזי בפני 3 שופטים ידונו מעתה בפני שופט יחיד – במטרה להקל את העומס על ביהמ"ש
מעיין לביא |
השופטת גיבשה דעה? אילוסטרציה shutterstock
אילוסטרציה shutterstock

היום (יום ד') הופצה להערות הציבור טיוטת צו שיקבע כי חלק מהערעורים שנדונים בבית המשפט המחוזי בפני שלושה שופטים, ידונו מעתה בפני שופט אחד בלבד. לפי הצו המוצע, מעתה ישמעו בפני דן יחיד ערעורים על החלטות בית משפט שלום או בית משפט לעניינים מקומיים בעבירות מנהליות ובנוגע לקביעת עונש בגין בזיון בית משפט.

התיקון שהוכן בהנחיית שר המשפטים על ידי ייעוץ וחקיקה (משפט ציבורי-חוקתי) נועד להקל על העומס בבתי המשפט ואין כל סיבה שבעניינים אלה לא יידונו הערעורים בפני שופט של בית המשפט המחוזי במקום בפני הרכב של שלושה שופטים.

סוגי הערעורים שהועברו לדיון בפני שופט אחד עוסקים במרבית המקרים בקנסות כספיים ולרוב אינם מורכבים במיוחד ולכן אינם מחייבים דיון בפני הרכב שופטים. במקרים מורכבים, יוכל נשיא בית המשפט בו מתנהל ההליך לקבוע שתיק מסוים ידון בפני שלושה שופטים.

ועדת חוקה אישרה את רפורמת הדיווח האלקטרוני

בשבוע שעבר אישרה ועדת החוקה לקריאות 3-2 את רפורמת הדיוור האלקטרוני: משרדי הממשלה יוכלו לשלוח את הודעותיהם לאזרחים בדואר אלקטרוני או בטלפון נייד. גם המשטרה, הצבא, המוסד לביטוח לאומי, שירות התעסוקה, האפוטרופוס הכללי וועדת הבחירות המרכזית יוכלו לספק שירות זה.

בתום שבעה חודשי דיונים ממושכים אישרה היום, ועדת החוקה, פה אחד, לקריאות שנייה ושלישית, את פרק ב' (דיוור דיגיטלי) מתוך הצעת חוק התכנית הכלכלית (תיקוני חקיקה ליישום המדיניות הכלכלית לשנות התקציב 2021 ו-2022), התשפ"א-2021 [פוצלה לפי סעיף 84(ב) לתקנון הכנסת].

לדרישת היו"ר ח"כ גלעד קריב בשלב הראשון, מסירת המען הדיגיטלי למרשם האוכלוסין תהיה רשות, והחל מעוד 4 שנים תהיה אפשרות להפוך את מסירת המען הדיגיטלי למרשם האוכלוסין לחובה, אך גם אז ההצטרפות למערכת קבלת המסרים בדיוור דיגיטלי תישאר וולונטרית; עוד לדרישתו, נקבע כי היידוע על כניסת החוק לתוקף ועל האפשרות לבחור למסור מען דיגיטלי, תיעשה ככל הניתן גם בערבית.

רשויות מקומיות, מועצות אזוריות או מקומיות, מועצות דתיות, תאגידי מים וביוב, הרשות לני"ע וגופים ציבוריים נוספים יוכלו בשלב הנוכחי להשתמש במערכת הדיוור הממשלתית באישור שרת הכלכלה מטעמים מיוחדים. בשלב הבא, יוכלו להצטרף להסדר אם תוסמך ותאושר מערכת דיוור נוספת ייעודית שתשמש אותם.

______________________________________________

עו"ד אמיר מורשתי

שתף את הכתבה ב:
רוצים להשאר מעודכנים בכל מה שחם בעולם המשפט?
הורידו את אפליקציית אוביטר:

אפליקציית אוביטר לאנדרואיד https://bit.ly/31H6hrk

אפליקצית אוביטר לאייפון https://apple.co/31GhGHV

לדף הפייסבוק שלנו https://bit.ly/32LKr5E

להצטרפות לאחת מקבוצות הוואטסאפ שלנו https://obiter.co.il/ask-lawyer

אתר החדשות המשפטיות obiter.co.il עושה כל מאמץ לאתר זכויות על תמונות וסרטונים המתפרסמים בו. אולם לעיתים התמונות והסרטונים מופצים ברחבי הרשת ולא מתאפשרת הגעה למקור החומר הויזאולי, לכן בהתאם לסעיף 27א' לחוק זכויות היוצרים כל אדם הרואה עצמו נפגע עקב בעלות על זכויות היוצרים של תמונה או סרטון מוזמן לפנות להנהלת האתר office@obiter.co.il

צרו איתנו קשר בנוגע לכתבה:

    נגישות