אחיו של הנשיא לשעבר משה קצב נאשם בעבירות מס

כתב האישום שהוגש נגד 9 מעורבים והחברות שבבעלותם מייחס להם הקמת מערך משומן ושיטתי להפצת חשבוניות כוזבות במאות מיליוני שקלים בין השנים 2017-2022
אייל חן |
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב telegram
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
אילוסטרציה envato

לבית משפט המחוזי הכלכלי בתל אביב הוגש כתב אישום נגד אחמד קסאס, יוסף מנצורה, ראלב אבו עג'וואה, לירון אוזן, אליהו (אלה) עזרא, יורם קצב, ניסים פינס, מקסים ביטן, אמין יעקובי ונגד חברות בבעלותם של מנצורה, אוזן, עזרא וקצב, אשר הפיצו חשבוניות כוזבות במאות מיליוני שקלים.

עניינו של כתב האישום בהתנהלות מאורגנת ושיטתית שבבסיסה מערך של הפצת חשבוניות מס כוזבות וניכוי חשבוניות מס כוזבות בסך של כחצי מיליארד שקלים, הלבנת הון, סחיטה באיומים, מעשי מרמה ועבירות נוספות, זאת בתקופה שהחלה בראשית שנת 2017 ונמשכה עד למועד הפתיחה בחקירה גלויה בחודש מאי 2022.

על פי כתב האישום, קסאס וראלב כללו חשבוניות מס מזויפות שמקורן ברשות הפלסטינית בספרי הנהלת החשבונות של עוסק מורשה שהיה רשום על שמם וניכו באמצעותן את מס התשומות שהיה כלול בהן, למרות שאלה לא הוצאו להם כדין.

כמו כן פעל קסאס יחד עם מנצורה, באמצעות העוסק המורשה שנרשם על שמם, להפצה של חשבוניות מס תשומות פיקטיביות לחברת הבנייה בבעלות מנצורה. זאת לצורך מתן כיסוי חשבונאי עבור, בין היתר, תשלומים במזומן לעובדים בחברת הבנייה של מנצורה. החברה בבעלות מנצורה עשתה שימוש בחשבוניות הכוזבות על מנת לנכות מס תשומות שלא כדין.

חשבוניות כוזבות בענף הבנייה

העוסקים המורשים שבניהול קסאס פעלו גם להפצה של חשבוניות כוזבות לחברת הבנייה של לירון אוזן וחברת הבנייה של מקסים ביתן. בעלי החברות וחברות אלה עשו שימוש בחשבוניות הכוזבות על מנת לנקות מס תשומות שלא כדין.

בנוסף פעלו קסאס ומנצורה להפצה של חשבוניות מס כוזבות באמצעות חברת הבנייה של מנצורה ובהן לחברת הבנייה של ביתן, לחברה של אוזן וכן לחברות הבניה של אליהו עזרא ושל יורם קצב וכן לחוות סוסים שנוהלה על ידי ניסים פינס. בעלי החברות וחברות אלה עשו שימוש בחשבוניות הכוזבות על מנת לנקות מס תשומות שלא כדין.

על פי כתב האישום, הפעולות המתוארות לעיל נעשו במטרה להתחמק או להשתמט מתשלום מס, והמעשים נעשו בנסיבות מחמירות בתיחכום ותוך שנעשה שימוש בחברות ואנשי קש.

בנוסף, בשנים 2022-2021 פעל קסאס באתר בנייה בעיר קריית מלאכי. במסגרת פועלו באתר הבנייה איים קסאס על רוכשי הדירות באתר הבנייה וזאת מנת לקבל סך של 1.3 מיליון שקל מתקציב המיועד לבנייה. פרויקט הבנייה בקריית מלאכי מנוהל על ידי מקסים ביתן, שבקשר אליו העבירו קסאס ומנצורה חשבוניות מס כוזבות.

עוד על פי כתב האישום, במשך תקופה קסאס שהה במלון אוקיינוס שבהרצליה בדרך קבע. על מנת להימנע מתשלום מלא עבור שהותו איים קסאס על עובדי מלון אוקיינוס בהרצליה שדרשו לגבות את החוב למלון. סך התמורה אשר לא שולמה על ידי קסאס למלון הוא מעל 3 מיליון שקל.

השמטת הכנסות

קסאס אף השמיט הכנסה שמקורה בשתי מסעדות בעיר יפו אשר היו בבעלותו ונרשמו תחת שמו של אמין יעקובי שהיה מקורב לקסאס. סך ההכנסה שהשמיטו קסאס ואמין יעקובי מניהול המסעדות הוא לכל הפחות 2.2 מיליון שקלים וזאת בין השנים 2021-2022.

כמו כן, בשנים הרלוונטיות הועבר סך של כ-200 מיליון שקלים מחברה בבעלות מנצורה לקסאס, בעבור ניהול מערך הפצת החשבוניות הכוזבות המתואר לעיל. רכוש זה הינו מרכוש אסור לפי חוק איסור הלבנת הון. קסאס, שלא ניהל חשבון בנק בישראל, קיבל את הכסף במגוון דרכים בהן העברות לחשבון בנק ברשות הפלסטינית הרשום ע"ש ראלב, העברות מחברה בבעלות מנצורה לצדדים שלישיים לטובת קסאס ועוד. פעולות אלה הן פעולות ברכוש אסור אשר נעשו במטרה להסתיר ולהסוות את מקור הרכוש ואת בעלי הזכויות בו – עבירות לפי חוק איסור הלבנת הון.

__________________________________________________

עו"ד יוסי חמצני

שתף את הכתבה ב:
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב telegram
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
רוצים להשאר מעודכנים בכל מה שחם בעולם המשפט?
הורידו את אפליקציית אוביטר:

אפליקציית אוביטר לאנדרואיד https://bit.ly/31H6hrk

אפליקצית אוביטר לאייפון https://apple.co/31GhGHV

לדף הפייסבוק שלנו https://bit.ly/32LKr5E

להצטרפות לאחת מקבוצות הוואטסאפ שלנו https://obiter.co.il/ask-lawyer

אתר החדשות המשפטיות obiter.co.il עושה כל מאמץ לאתר זכויות על תמונות וסרטונים המתפרסמים בו. אולם לעיתים התמונות והסרטונים מופצים ברחבי הרשת ולא מתאפשרת הגעה למקור החומר הויזאולי, לכן בהתאם לסעיף 27א' לחוק זכויות היוצרים כל אדם הרואה עצמו נפגע עקב בעלות על זכויות היוצרים של תמונה או סרטון מוזמן לפנות להנהלת האתר office@obiter.co.il

צרו איתנו קשר בנוגע לכתבה:

    נגישות