הרב נאשם בעבירות מין כדי לעשות "תיקון רוחני"

משה יזדי, 59 מגבעת זאב, נאשם גם בביצוע עבירות מרמה והונאה בעודו מכהן כרב קהילת עמודי שלום. הפרקליטות מבקשת להותירו במעצר עד תום ההליכים נגדו
דניאל בן חמו |
מעצר. ארכיון

לבית משפט המחוזי בירושלים, הוגש כתב אישום נגד משה יזדי, 59, תושב גבעת זאב, בגין ביצוע עבירות מין ועבירות מרמה והונאה בשבע מתלוננות, וזאת בעודו מכהן כרב קהילה עם קהל מאמינים. הפרקליטות מבקשת מבית המשפט להורות על מעצרו של הנאשם עד לתום ההליכים המשפטיים נגדו.

על פי כתב האישום, שהוגש החל משנות ה-90 מכהן הנאשם כרב קהילת "עמודי השלום" וכראש עמותת "עמודי השלום". במסגרת העמותה היו תחת חסותו של הנאשם, בין היתר, בית תמחוי, חלוקת מצרכים לנזקקים וכן שיעורי תורה יומיים שאותם העביר הנאשם לקהל מאמיניו, גברים ונשים וביניהם "חוזרים בתשובה".

במסגרת שיעורי התורה, כך מפרטת הפרקליטות, הטיף הנאשם לקהל מאמיניו בכזב על "ביטול השכל" ועל "אמונת חכמים" – על כך שעליהם לבטל את דעותיהם ורגשותיהם בפני דעת תורה וזאת תוך שהנאשם מלמד אותם כי הוא מייצג את דעת התורה שעל פיה יש לפעול. בצורה דומה, הנאשם לימד על "צדיקי אמת" ועל כך שהוא אחד מל"ו צדיקים נסתרים, וזאת על מנת שקהל מאמיניו יאמינו בו ויצייתו להנחיותיו השונות.

הנאשם אף היה מציג בפני קהל מאמיניו מצגי שווא כאילו רוח הקודש שורה עליו וכי הוא מתייעץ עם רוח הקודש או עם רבנים שנפטרו בעבר או עם צדיקים אחרים לפני שהוא מייעץ לקהל מאמיניו כיצד לפעול בחייהם האישיים. במסגרת זו הדגיש הנאשם בפני קהל מאמיניו כי עליהם לבצע את הנחיותיו השונות, במסגרת ביטול השכל בפני דעת התורה, וזאת אף אם הדבר נראה להם חסר היגיון או בניגוד למקובל או אף אם הדבר בניגוד להלכה היהודית.

ניצוצות של טומאה

על פי כתב האישום, הנאשם היה מלמד בשיעורי התורה בכזב כי החטאים שמבצעים בני האדם יוצרים "ניצוצות של טומאה" וכי הדרך לתיקון החטאים היא באמצעות כך שהנאשם – כרב וכצדיק – "ירד למקומות הטומאה" ו"יקדש את ניצוצות הטומאה". גם זאת לימד הנאשם על מנת שקהל מאמיניו יאמין בכזב בו ובכוחותיו ועל מנת שהוא יוכל לבצע תיקונים שונים עבור קהל מאמיניו.

בעקבות זאת, נטען בכתב האישום, גרם הנאשם לשבע מתלוננות להאמין בו ובכוחותיו הרוחניים באופן מוחלט, להשתעבד לרצונותיו ולבצע את הנחיותיו השונות. במסגרת זו פגע הנאשם מינית במתלוננות וזאת תוך שהוא מציג בפניהם בכזב מצג שווא וגורם להם להאמין כאילו יחסי המין, מעשי הסדום והמעשים המגונים נעשים לצורך "תיקונים רוחניים" במסגרת "דעת תורה" או בהנחיית "רוח הקודש", וזאת במרמה ועל אף שהדברים אינם כן ועל מנת לגרום למתלוננות להסכים לפגיעות המיניות שביצע הנאשם.

כמו כן, ועל מנת להעצים את מצג השווא, הנאשם היה אומר לכל מתלוננת בנפרד כי היא מיוחדת, כי רק לה יש נשמה מיוחדת אשר יכולה לבצע תיקונים מסוימים, כי אסור לה לספר לאף אחד אחר על המעשים ועוד. בנוסף לכך, הנאשם גרם לחלק מהמתלוננות לעשות עבורו שירותים אישיים וכן להעביר לו מאות אלפי שקלים באופנים שונים במרמה ותוך שניצל את מעמדו בעיניהן. את הכספים שקיבל העביר הנאשם דרך חשבונות בנק שונים הרשומים על שמות אחרים מתוך מטרה להסתירם מנושיו וכן מתוך כוונה להסתיר את מקור הרכוש בעבירה ואת זהות בעלי הזכויות בו.

כתב האישום מייחס לנאשם ביצוע עבירות של אינוס במרמה, מעשה סדום במרמה, מעשים מגונים במרמה, גרם מעשה אינוס במרמה, גרם מעשים מגונים במרמה, קבלת דבר מרמה בנסיבות מחמירות, הלבנת הון, הכשלת דיווח, פעולה ברכוש אסור, מרמה בנסיבות מחמירות והונאת נושים.

_________________________________________________

עו"ד בן מעוז

שתף את הכתבה ב:
רוצים להשאר מעודכנים בכל מה שחם בעולם המשפט?
הורידו את אפליקציית אוביטר:

אפליקציית אוביטר לאנדרואיד https://bit.ly/31H6hrk

אפליקצית אוביטר לאייפון https://apple.co/31GhGHV

לדף הפייסבוק שלנו https://bit.ly/32LKr5E

להצטרפות לאחת מקבוצות הוואטסאפ שלנו https://obiter.co.il/ask-lawyer

אתר החדשות המשפטיות obiter.co.il עושה כל מאמץ לאתר זכויות על תמונות וסרטונים המתפרסמים בו. אולם לעיתים התמונות והסרטונים מופצים ברחבי הרשת ולא מתאפשרת הגעה למקור החומר הויזאולי, לכן בהתאם לסעיף 27א' לחוק זכויות היוצרים כל אדם הרואה עצמו נפגע עקב בעלות על זכויות היוצרים של תמונה או סרטון מוזמן לפנות להנהלת האתר office@obiter.co.il

צרו איתנו קשר בנוגע לכתבה:

    נגישות