הילדה התעקשה – שמו של האדם שתקף אותה מינית הותר לפרסום

ביהמ"ש התיר לפרסם את שמו של אורן סמיקון שהורשע בביצוע מעשים מגונים בבת 11 ונידון ל-27 חודשי מאסר: "גם בעבירות מין יש חשיבות גדולה לפומביות הדיון"
רונן לוי |
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב telegram
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
אילוסטרציה envato

שופטת בית המשפט המחוזי בבאר שבע, גילת שלו, התירה לפרסום את שמו של הנאשם אורן סמיקון, שהורשע בביצוע מעשים מגונים בקטינה בת 11 ונידון לעונש של 27 חודשי מאסר בפועל. ההחלטה לפרסם את שמו של התוקף הגיעה על רקע בקשתה של המתלוננת עצמה להתיר את פרסום שמו כמו גם את גזר הדין בעניינו. בית המשפט המחוזי ציין בהחלטתו, כי "חשיבותו הרבה של עקרון פומביות הדיון מתקיימת ביתר שאת בנוגע לעבירות מין, ובהתאם נדחו בפסקי דין רבים בקשות של חשודים ונאשמים בעבירות מין לאסור את פרסום פרטיהם, מחשש לפגיעה אנושה בהם ובבני משפחתם. אם זהו המצב המשפטי בנוגע לחשודים ונאשמים שעדיין עומדת להם חזקת החפות, הדברים יפים מקל וחומר למי שכבר הורשע בדין".

המדובר בנאשם, אשר היה חבר קרוב של משפחת הקטינה ובמועדים רבים במשך כשנה, פגע בה מינית, עת לקח אותה לסירה שלו במרינה באילת. הנאשם הורשע בבית המשפט השלום באילת, לאחר הליך הוכחות, בריבוי עבירות של מעשה מגונה בקטינה בטרם מלאו לה 14 שנים, וגזר עליו עונש של 27 חודשי מאסר בפועל ופיצוי למתלוננת.

פומביות הדיון

בית המשפט ציין בגזר הדין, כי "לנוכח טיב המעשים ופער הגילאים וניצול היחסים הקרובים בין הנאשם למתלוננת ולמשפחתה, מידת הפגיעה בערכים המוגנים ניכרת…במקרה דנן יש ליתן הבכורה לעקרון ההלימה, המחייב השתת עונש ממשי, שישקף את הסלידה ממעשיו של הנאשם, את מידת הפגיעה במתלוננת ואת עקרון ההרתעה והגמול, הן כלפי הנאשם עצמו, אשר אינו מגלה תובנה למעשיו, והן כלפי כלל הציבור".

סמוך לאחר מתן גזר הדין, ביקשה הפרקליטות מבית המשפט, בהסכמתה של המתלוננת, להתיר את גזר הדין לפרסום יחד עם שמו של הנאשם וללא פרטים מזהים של המתלוננת. הנאשם התנגד לבקשה, בטענה שהוא מתגורר באילת ובפרסום שמו ייגרם נזק בלתי הפיך לו ולמשפחתו. כמו כן, טען הנאשם כי פרסום שמו עלול לגלות את זהותה של המתלוננת ולפגוע בה. בימ"ש השלום נתן החלטה המתירה את פרסום גזר הדין והנאשם ערער על ההחלטה.

השופטת שלו, דחתה את כל טענותיו של הנאשם בערעור, וקבעה כי: "משהמתלוננת עמדה על בקשתה כי גזר הדין יפורסם, על אף הסיכוי כי פרסום שמו של המערער יביא לחשיפת זהותה, הרי שלא הובא בפניי כל נימוק שיש בו להצדיק את איסור הפרסום, תוך הגבלת עקרון פומביות הדיון".

___________________________________________________

לצפייה ודירוג כבוד השופטת גילת שלו

___________________________________________________

עו"ד מיכאל כרמל

שתף את הכתבה ב:
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב telegram
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
רוצים להשאר מעודכנים בכל מה שחם בעולם המשפט?
הורידו את אפליקציית אוביטר:

אפליקציית אוביטר לאנדרואיד https://bit.ly/31H6hrk

אפליקצית אוביטר לאייפון https://apple.co/31GhGHV

לדף הפייסבוק שלנו https://bit.ly/32LKr5E

להצטרפות לאחת מקבוצות הוואטסאפ שלנו https://obiter.co.il/ask-lawyer

אתר החדשות המשפטיות obiter.co.il עושה כל מאמץ לאתר זכויות על תמונות וסרטונים המתפרסמים בו. אולם לעיתים התמונות והסרטונים מופצים ברחבי הרשת ולא מתאפשרת הגעה למקור החומר הויזאולי, לכן בהתאם לסעיף 27א' לחוק זכויות היוצרים כל אדם הרואה עצמו נפגע עקב בעלות על זכויות היוצרים של תמונה או סרטון מוזמן לפנות להנהלת האתר office@obiter.co.il

צרו איתנו קשר בנוגע לכתבה:

    נגישות