חברו של מייק בן ארי הורשע כי סייע לו לברוח מהארץ

ביהמ"ש השלום בת"א קבע כי נחום אייזנשטאט ביצע מעשים שסייעו לחברו, שנחשד בהונאה של מאות מיליוני שקלים כלפי לקוחותיו, ואפשר לו בכך להימלט מהדין
רונן לוי |
ייבוא סם
אילוסטרציה envato

שופט בית המשפט השלום בתל אביב, עלאא מסארווה, הרשיע את נחום אייזנשטאט, חברו של מיכאל (מייק) בן-ארי, בעבירות שיבוש מהלכי משפט והפרת הוראה חוקית בצוותא, וכן בעבירות לפי חוק הדרכונים – מעשים שאפשרו לבן-ארי, החשוד בהונאה בהיקף של מאות מיליונים כלפי מאות לקוחות, לברוח מן הארץ. אייזנשטאט הורשע על פי הודאתו במסגרת הסדר טיעון, לאחר הליך גישור.

על פי ההסדר, הצדדים יבקשו בהסכמה מבית המשפט לגזור על אייזנשטאט עונש של שבעה חודשי מאסר בפועל שירוצו בעבירות שירות, קנס של 50 אלף שקל ומאסר על-תנאי. ההסדר על העונש כפוף לאישור בית המשפט.

לפי כתב האישום המתוקן שבו הודה אייזנשטאט, בחודש אפריל 2021 נפתחה חקירה גלויה נגד בן ארי, מנכ"ל חברת EGFE, בחשד כי הונה מאות משקיעים בהיקף כספי של מאות מיליוני שקלים במשך שנים ארוכות. לאחר חקירתו, שוחרר בן ארי על ידי בית משפט השלום בתנאים מגבילים שכללו, בין היתר, צו איסור יציאה מן הארץ, הפקדת דרכוניו במשרדי רשות ניירות ערך וערבות בנקאית בסך 2 מיליון ש"ח. אייזנשטאט היה חבר קרוב מזה שנים רבות של בן-ארי ואף נמנה עם משקיעיו. בתוך כך היה מודע לכך שנגד בן ארי מתנהלת חקירה פלילית וכי נאסר עליו לצאת מן הארץ.

עוד לפי כתב האישום המתוקן, אייזנשטאט אפשר לבן-ארי לעשות שימוש בדרכונו, תוך הבנה שבן ארי יתחזה אליו וייצא מן הארץ חרף ההגבלות שהוטלו עליו. בן-ארי אכן יצא מהארץ באמצעות דרכונו של אייזנשטאט, שבו הוחלפה התמונה לתמונתו של בן-ארי, והפר בכך את התנאים המגבילים. אייזנשטאט אף ביצע פעולות נוספות שנועדו לתמוך בתכנית הבריחה של בן ארי, וביניהן אפשר לבן ארי לבצע בדיקת קורונה על שמו, והצהיר בפני משרד הפנים שדרכונו אבד, באישור ועידוד בן-ארי.

תיק החקירה בעניינו של מיכאל בן ארי הועבר לפרקליטות

בחודש אוקטובר האחרון העבירה מחלקת חקירות, מודיעין ובקרת מסחר ברשות ניירות ערך את תיק החקירה בעניינו של מיכאל בן ארי למחלקת ניירות ערך בפרקליטות מחוז תל אביב החשוד בהונאת מאות משקיעים שגייס מהם מאות מיליוני שקלים. בן ארי, בעל השליטה בחברת EGFE נמלט מישראל לפני כחמישה חודשים, במאי 2021, על אף צו עיכוב יציאה שהוצא נגדו ולמרות הערבויות שהפקיד לצורך הבטחת עמידתו בתנאי שחרורו, בגובה שני מיליון שקלים.

חודשים ספורים לפני כן פתחה רשות ניירות ערך בחקירה בעניינו של מיכאל בן ארי וחברת EGFE, בחשד לביצוע עבירות על חוק השקעות משותפות בנאמנות, חוק הייעוץ, חוק העונשין וחוק איסור הלבנת הון.

במרכז הפרשה חשד להונאת משקיעים רחבת היקף שנחשפה על ידי הרשות ונחקרה על ידה, במסגרתה הציע לציבור השקעה משותפת בנאמנות ללא היתר מרשות ניירות ערך וללא פרסום תשקיף כמתחייב מהוראות החוק. על פי החשד, בן ארי גייס מאות מיליוני שקלים מכ-1,000 משקיעים, תוך הצגת מצגי שווא ושימוש בכספים למטרות אחרות מאלה שהציג למשקיעים. זמן קצר לאחר תחילת החקירה בעניינו נמלט בן ארי מישראל, בסיוע חברו אייזנשטאט.

_____________________________________________
לצפייה ודירוג כבוד השופט עלאא מסארווה

_____________________________________________

עו"ד יאיר בן שטרית

שתף את הכתבה ב:
רוצים להשאר מעודכנים בכל מה שחם בעולם המשפט?
הורידו את אפליקציית אוביטר:

אפליקציית אוביטר לאנדרואיד https://bit.ly/31H6hrk

אפליקצית אוביטר לאייפון https://apple.co/31GhGHV

לדף הפייסבוק שלנו https://bit.ly/32LKr5E

להצטרפות לאחת מקבוצות הוואטסאפ שלנו https://obiter.co.il/ask-lawyer

אתר החדשות המשפטיות obiter.co.il עושה כל מאמץ לאתר זכויות על תמונות וסרטונים המתפרסמים בו. אולם לעיתים התמונות והסרטונים מופצים ברחבי הרשת ולא מתאפשרת הגעה למקור החומר הויזאולי, לכן בהתאם לסעיף 27א' לחוק זכויות היוצרים כל אדם הרואה עצמו נפגע עקב בעלות על זכויות היוצרים של תמונה או סרטון מוזמן לפנות להנהלת האתר office@obiter.co.il

צרו איתנו קשר בנוגע לכתבה:

    נגישות