ולמטרידים לא תהיה תקומה

שר המשפטים גדעון סער יביא לאישור ועדת שרים לחקיקה הצעת חוק שתסדיר את השימוש בצו חוסם נגד תובעים סדרתיים כדי לייעל הליכים ולהפחית העומס על ביהמ"ש
גילי סיוון-כהן |
שר המשפטים גדעון סער בכנסת. צילום: פלאש 90

שר המשפטים, גדעון סער, יביא לאישור ועדת שרים לחקיקה הסדרת השימוש בצו חוסם נגד תובעים טרדניים בבתי המשפט. הצעת חוק שתסדיר את השימוש בצו חוסם נגד תובעים סדרתיים. טרדנים יוגדרו כמי שמגישים תביעות סדרתיות שאינן מגלות סיכויי הצלחה, נעדרות עילה של ממש או תביעות מופרכות וחסרות תועלת.

החוק מקודם במסגרת המאמץ שמוביל השר סער לייעול ההליכים המשפטיים וטיפול בעומס הרב שמוטל על בתי המשפט. מטרת ההצעה להביא לחסכון בזמן השיפוטי שמוקצה לטיפול בהליכי סרק. הליכים שפוגעים בנתבעים, ומבזבזים זמן שיפוטי יקר.

על פי החוק מוצע, בין השאר, כי נשיא בית המשפט העליון או שופט בית המשפט העליון שהוסמך לכך יהיו רשאים להורות שלא יתקבלו לרישום בבתי המשפט תובענות בהליך אזרחי או מנהלי שהוגשו בידי בעל דין טרדן ובלבד שניתנה לבעל הדין הזדמנות להשמיע את טענותיו.

האפוטרופוס הכללי מתקדם לשנת 2022

לאחרונה פורסם כי האפוטרופוס הכללי מקדם שירותים מקוונים חדשים לאפוטרופוסים באיתור נכסים ובמיצוי זכויות עבור האדם לו מונו בשיתוף פעולה עם משרד השיכון, משרד התחבורה והמסלקה הפנסיונית

האפוטרופוס הכללי פועל להקל על אפוטרופוסים במילוי תפקידם בניהול ענייניו של האדם במילוי תפקידם החשוב, תוך פיתוח כלים אפקטיביים ושירותים מקוונים.

במטרה לשפר את השירות ולהקל על התנהלותם של האפוטרופוסים מול האפוטרופוס הכללי, הוקם מוקד טלפוני, פותחה מערכת מקוונת להגשת דיווחים לאפוטרופוס הכללי ופורסם נוהל הפיקוח הדיפרנציאלי, שמרחיב את הזכאות לפטור של בני משפחה מדיווח שנתי לאפוטרופוס הכללי, ועוד. בקרוב, אחרי פסח, יושק שירות חדש שיאפשר לאפוטרופוס לתאם מראש מועד לפגישה אישית עם המפקח האחראי במשרדי האפוטרופוס הכללי.

מידע בלחיצת כפתור

כדי לסייע לאפוטרופוסים באיתור נכסים ובמיצוי זכויותיו של האדם, הושקו שלושה שירותים מקוונים חדשים עבור אפוטרופוסים, עם המסלקה הפנסיונית, עם משרד התחבורה ועם משרד השיכון, שיחסכו להם את הצורך להגיע למשרדים אלה או לדואר, כפוף לבדיקה פשוטה ברשת, מול האפוטרופוס הכללי, כי הוא אכן משמש כאפוטרופוס לאותו אדם.

כך, מול המסלקה הפנסיונית יוכל האפוטרופוס לקבל מידע אודות נכסים פנסיונים שיש לאדם. האפוטרופוס יידרש להזדהות באתר המסלקה הפנסיונית, ויוכל להגיש בקשה מקוונת לקבלת מידע מרוכז מכלל הגופים המוסדיים בהם יכולה להיות לאדם קרן פנסיה/ביטוח פנסיוני/נכס פיננסי אחר. מידע זה נדרש גם לצורך קיום חובתו של האפוטרופוס בהגשת פרטה ודיווחים לאפוטרופוס הכללי.

________________________________________________

עו"ד איתמר פלג

שתף את הכתבה ב:
רוצים להשאר מעודכנים בכל מה שחם בעולם המשפט?
הורידו את אפליקציית אוביטר:

אפליקציית אוביטר לאנדרואיד https://bit.ly/31H6hrk

אפליקצית אוביטר לאייפון https://apple.co/31GhGHV

לדף הפייסבוק שלנו https://bit.ly/32LKr5E

להצטרפות לאחת מקבוצות הוואטסאפ שלנו https://obiter.co.il/ask-lawyer

אתר החדשות המשפטיות obiter.co.il עושה כל מאמץ לאתר זכויות על תמונות וסרטונים המתפרסמים בו. אולם לעיתים התמונות והסרטונים מופצים ברחבי הרשת ולא מתאפשרת הגעה למקור החומר הויזאולי, לכן בהתאם לסעיף 27א' לחוק זכויות היוצרים כל אדם הרואה עצמו נפגע עקב בעלות על זכויות היוצרים של תמונה או סרטון מוזמן לפנות להנהלת האתר office@obiter.co.il

צרו איתנו קשר בנוגע לכתבה:

    נגישות