העליון על עברייני מין: "איבדו צלם אנוש"

ביהמ"ש החמיר בעונשם של מוחמד ואניס עמאש, שהורשעו בתקיפה אכזרית של צעיר כבן 20 שנקלע לדרכם וקבע כי ירצו 12 ו-15 שנות מאסר: "מסכת התעללות מזוויעה"
נעמה כהן |
המתין שנה ושבעה חודשים. אילוסטרציה shutterstock
אילוסטרציה shutterstock

בית המשפט העליון קיבל את ערעור הפרקליטות והחמיר את עונשי המאסר של שני נאשמים שהורשעו בביצוע מעשי סדום ומעשים מגונים בצוותא כלפי צעיר. בית המשפט העליון ציין בפסק הדין, כי "לנסיבות קשות וחמורות אלה – עבירות מין ברף הגבוה, שמגיעות עד כדי אבדן צלם אנוש, כשהן נעשות בצוותא, בקורבן תמים, שנקלע באקראי בדרכם של המבצעים – ראוי ונכון לתת משקל ממשי ומכריע לעקרונות הגמול וההרתעה, בקביעת מתחם הענישה ההולם ובמיקום העונש בגדרו".

מדובר בצעיר בן כ-20 שנקלע לדרכם של הנאשמים- מוחמד ואניס עמאש, אשר ביצעו בו בצוותא, באלימות ובאכזריות, עבירות מין של מעשי סדום ומעשה מגונה בנסיבות מחמירות, כל אחד לפי חלקו. הנאשמים עקבו אחרי המתלונן, לאחר מכן רדפו אחריו, לקחו לו את הטלפון הנייד ותוך כדי איומים באמצעות מברג, ביצעו בו עבירות מין חמורות, ועזבו את המקום.

נאשם אחד הורשע בשתי עבירות של מעשה סדום בנסיבות מחמירות וריבוי עבירות של איומים והנאשם השני הורשע בעבירה של מעשה סדום בנסיבות מחמירות, מעשה מגונה בנסיבות מחמירות ואיומים. בית המשפט המחוזי בחיפה גזר על הנאשמים עונשי מאסר של 13 ו-10 שנות מאסר, זאת לצד עונשים נלווים.

"פציעה בגוף ובנפש"

המחלקה הפלילית בפרקליטות המדינה הגישה ערעור על קולת העונש, שכן לעמדת המדינה, חומרת המעשים והנסיבות בהן בוצעו, מחייבות ענישה מחמירה ומשמעותית הרבה יותר. הנאשמים, מנגד, ערערו על חומרת העונש. השופטים קיבלו את ערעור הפרקליטות והחמיר את עונשי המאסר של הנאשמים ל-15 ו-12 שנות מאסר בפועל, זאת רק כי ערכאת הערעור אינה ממצה את הדין עם הנאשם.

בפסק הדין צוין, כי "עסקינן במסכת התעללות מזוויעה מאין כמותה, שאותה ביצעו המערערים, בצוותא, במתלונן, אדם חסר ישע, שכל חטאו היה בכך שנקלע בדרכם של המערערים. המערערים לא הרפו מהמתלונן, גם כשניסה להימלט מהם, רדפו אחריו, שלפו אותו ממקום מחבואו ולא שעו לתחנוניו ולניסיונותיו לרצות אותם בממון ובמסירת הטלפון הנייד. מנוי וגמור היה עימם לבצע בו את זממם. תוך איומים להמיתו ותוך שימוש בנשק קר הפכו את המתלונן לכלי משחק למימוש תאוותיהם החולניות".

בית המשפט העליון קבע, כי עבירות מעשי סדום הן החמורות שבעבירות המין, "בהיותן "מסוג העבירות הפוצעות את הקורבנות בגוף ובנפש בצורה קשה ביותר", ולכן על אף כי מדובר באירוע בודד, נסיבותיו מצדיקות קביעת עונש המתקרב לעונש המקסימום שנקבע בחוק. "וחומרה יתרה תתווסף, על כל אלה, שעה שעבירות המין, לסוגיהן, מתבצעות על-ידי שניים או יותר תוך שהמבצעים מתייחסים לקורבן מעשיהם ככלי משחק ומעבירים אותו מיד ליד, תוך ניצול מצבו ויתרונם המספרי, והכל לטובת סיפוק יצריהם", קבע בית המשפט העליון.

_________________________________________________

עו"ד מיכאל כרמל

שתף את הכתבה ב:
רוצים להשאר מעודכנים בכל מה שחם בעולם המשפט?
הורידו את אפליקציית אוביטר:

אפליקציית אוביטר לאנדרואיד https://bit.ly/31H6hrk

אפליקצית אוביטר לאייפון https://apple.co/31GhGHV

לדף הפייסבוק שלנו https://bit.ly/32LKr5E

להצטרפות לאחת מקבוצות הוואטסאפ שלנו https://obiter.co.il/ask-lawyer

אתר החדשות המשפטיות obiter.co.il עושה כל מאמץ לאתר זכויות על תמונות וסרטונים המתפרסמים בו. אולם לעיתים התמונות והסרטונים מופצים ברחבי הרשת ולא מתאפשרת הגעה למקור החומר הויזאולי, לכן בהתאם לסעיף 27א' לחוק זכויות היוצרים כל אדם הרואה עצמו נפגע עקב בעלות על זכויות היוצרים של תמונה או סרטון מוזמן לפנות להנהלת האתר office@obiter.co.il

צרו איתנו קשר בנוגע לכתבה:

    נגישות