התחייבות אישית תמורת עמדת טעינה לרכב חשמלי בחנייה?

בעל רכב טסלה פנה למפקח המקרקעין בפ"ת לאחר שהוועד בבניין מגוריו התנה את התקנתה עמדת בהתחייבות לכיסוי נזקים לרכוש המשותף. המפקח: "דרישה לא סבירה"
דניאל בן חמו |
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב telegram
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
עמדת טעינה רכב חשמלי
עמדות טעינה חשמליות. צילום: החברה לפיתוח פ"ת

המפקח על רישום מקרקעין בפתח תקווה, מאיר פורת, התיר לבעל דירה להתקין עמדת טעינה חשמלית בחניית הבניין, לרכב הטסלה שלו, זאת למרות סירוב נציגות הוועד המרכזי, לאשר את התקנת העמדה עד שהדייר יחתום על התחייבות אישית לכיסוי נזקים, ככל שייגרמו לרכוש המשותף או לצדדים שלישיים. המפקח פורת שהחליט שכל צד יישא בהוצאותיו, קבע שהדרישה של הועד לא סבירה.

על פי התביעה, מדובר במתחם משותף באזור השרון המורכב משישה בניינים וחניון תת קרקעי אחד והתובע ביקש מבית מהמפקח לקבל צו שמאשר לו להתקין בחניה שלו בחניון עמדת טעינה לרכב הטסלה שרכש. לטענתו כאשר פנה לועד בכדי לקבל את האישור להתקנת העמדה, הם סירבו לחתום על האישור ודרשו שיחתום על התחייבות אישית לכל נזק שעלול להיגרם בעתיד כתוצאה מכך במידה שאינו מכוסה בפוליסת ביטוח שהציג.

לטענתו, ביטוח של חברת ההתקנה מכסה נזקים ישירים שיגרמו לרכוש המשותף עד לסכום של 4 מיליון שקלים, וביטוח הרכב שלו מכסה נזקים לצד ג' עד 2 מיליון שקלים. הוא הוסיף כי עמדת הטעינה עתידה להיות מותקנת בחנייה הפרטית שלו ומוזנת מלוח החשמל בדירה שלו. לטענתו, שימוש בעמדת טעינה הוא שימוש סביר, ואילו הדרישה להתחייבות אישית נוספת מצדו אינה סבירה ומונעת ממנו להשתמש ברכושו.

הנציגות טענה מנגד, שאינה מתנגדת להתקנה אלא רק דורשת התחייבות אישית של התובע לנזקים שאינם מכוסים בפוליסות הביטוח. לטענתה, גם אם מדובר בהתחברות ללוח החשמל הפרטי שלו שאינה מחייבת לפי החוק את אישור הנציגות, מדובר בחניון גדול מאוד ועליה להימנע ממצב בו תאלץ לשאת בהוצאות עקב נזקים בלתי צפויים שאינם מכוסים.

"שימוש סביר ברכוש המשותף"

המפקח פורת קיבל את התביעה וציין בין השאר שלכל דייר הזכות לעשות שימוש סביר ברכוש המשותף של הבניין, והתקנת עמדת טעינה לרכב חשמלי – שלא מונעת מדיירים אחרים לעשות שימוש דומה – היא שימוש סביר. לכן, לא נדרשת הסכמת האסיפה הכללית של דיירי הבניין.

בנוגע לנציגות הבית המשותף, ציין המפקח שמתוקף היותה מופקדת על ניהול ותחזוקה של הרכוש המשותף, ביכולתה להציב תנאים לבעל דירה שמעוניין להתקין עמדת הטענה, אך על התנאים להיות סבירים.

המפקח גם הוסיף שתכלית תזכיר החוק המטפל בהתקנת עמדות טעינה היה לעודד את השימוש ברכבים חשמליים, שמזהמים הרבה פחות. בנוסף הוא הזכיר את התיקון המתגבש לחוק המקרקעין שלפיו התקנת עמדת טעינה שמחוברת ללוח חשמל פרטי אינה דורשת הסכמת יתר הדיירים מכיוון שהיא בעלת פוטנציאל נמוך לפגיעה בהם. מכך ניתן להסיק כי המגמה היא להקל על בעל דירה המעוניין להתקין עמדת טעינה בחנייה שלו.

לאור זאת, קבע המפקח כי סביר שדייר הרוצה להקים עמדת טעינה יידרש להציג פוליסת ביטוח לנזקים שייגרמו לצד ג' שתהיה בתוקף בכל זמן השימוש בעמדה, אך לא סביר לדרוש ממנו התחייבות אישית לנזק שאינו מכוסה בפוליסה. ככל שייגרם בעתיד נזק בשל עמדת הטעינה, תוכל הנציגות לתבוע את בעל הדירה בתביעה נזיקית. המפקח הורה לנציגות לחתום על אישור להתקנת העמדה, ובתוך כך קבע כי יבטח בביטוח צד שלישי את עמדת הטעינה ולהציג אישור על חידוש הפוליסה מדי שנה.

________________________________________________________________

עו"ד גבריאל יפרח

שתף את הכתבה ב:
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב telegram
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
רוצים להשאר מעודכנים בכל מה שחם בעולם המשפט?
הורידו את אפליקציית אוביטר:

אפליקציית אוביטר לאנדרואיד https://bit.ly/31H6hrk

אפליקצית אוביטר לאייפון https://apple.co/31GhGHV

לדף הפייסבוק שלנו https://bit.ly/32LKr5E

להצטרפות לאחת מקבוצות הוואטסאפ שלנו https://obiter.co.il/ask-lawyer

אתר החדשות המשפטיות obiter.co.il עושה כל מאמץ לאתר זכויות על תמונות וסרטונים המתפרסמים בו. אולם לעיתים התמונות והסרטונים מופצים ברחבי הרשת ולא מתאפשרת הגעה למקור החומר הויזאולי, לכן בהתאם לסעיף 27א' לחוק זכויות היוצרים כל אדם הרואה עצמו נפגע עקב בעלות על זכויות היוצרים של תמונה או סרטון מוזמן לפנות להנהלת האתר office@obiter.co.il

צרו איתנו קשר בנוגע לכתבה:

    נגישות