האם יימחק הרישום הפלילי למי שהורשע בשימוש עצמי בקנאביס?

נשיא המדינה יצחק הרצוג ושר המשפטים גדעון סער, יצאו קריאה מיוחדת להגשת בקשות למחיקת רישום פלילי בגין החזקה או שימוש בקנאביס לצריכה עצמית
דניאל בן חמו |
קנאביס

בדרך ללגליזציה: נשיא המדינה יצחק (בוז'י) הרצוג וסגן ראש הממשלה ושר המשפטים, גדעון סער, יוצאים היום (יום א') בקריאה מיוחדת למי שנשפטו בעבר בבית משפט בגין עבירות שעניינן החזקה או שימוש בקנאביס לצריכה עצמית, ולא נשפטו בגין עבירות נוספות – להגיש בקשות למחיקת רישום פלילי.

לפני כשלוש שנים נכנס לתוקף חוק הסמים המסוכנים (עבירת קנס מיוחדת – הוראת שעה), בו נקבע כי עבירה של החזקה או שימוש בקנאביס לצריכה עצמית, הנעברת בפעם ראשונה או שניה (בתוך 5 שנים) תיחשבנה כעבירות קנס.

לפני כחודש פורסם תזכיר תקנות וצו – עבירות מינהליות (החזקת קנאביס ושימוש בו), במסגרתם מוצע לקבוע את העבירה של שימוש והחזקה של קנאביס לצריכה עצמית, כעבירה מינהלית ללא רישום פלילי.

כמהלך משלים ומתוך רצון להסיר את התיוג הפלילי ואת הכתם הנלווה אליו, ממי שעבר בעברו עבירה של החזקה או שימוש עצמי בקנאביס יוצאים השניים בקריאה המשותפת. יודגש כי כל בקשה תישקל לגופה, על פי נסיבותיה, באופן פרטני, בהתחשב בשינויי המדיניות והחקיקה כאמור.

בנוסף, יודגש כי הקריאה המיוחדת בהודעה זו אינה מונעת הגשת בקשות למחיקת מרשם פלילי או בקשות חנינה אחרות על ידי כל אדם במסגרת סמכות החנינה הכללית הנתונה לנשיא המדינה.

הורשעתם? כך תמחקו הרישום:

הפניה מיועדת למי שנשפטו בעבר בבית משפט בעבירה שעניינה החזקה או שימוש בקנאביס לצריכה עצמית בלבד, ולא נשפטו בגין עבירות נוספות, למעט עבירה של החזקת כלים להכנה וצריכת סם מסוכן לשימוש בצריכה עצמית בלבד.

ברוח החוק והמדיניות המקובלת, הפנייה אינה מיועדת למי שבמועד ביצוע העבירה היה קטין או חייל כהגדרתו בחוק השיפוט הצבאי.

על בקשות החנינה להיות מוגשות על ידי הנידון או בא כוחו, או באמצעות בן משפחה מדרגה ראשונה. אל הבקשה יש לצרף פרטים אישיים ואמצעי התקשרות; פרטים על אודות העבירה והחלטת בית המשפט; מכתב מפורט המציג את נימוקי הבקשה, לרבות נסיבות אישיות והליכי שיקום וכן כל מסמך נוסף המבסס את נימוקי הבקשה.

את הבקשה למחיקת רישום פלילי יש לשלוח באמצעות הטופס מקוון באתר האינטרנט של בית הנשיא או באתר מחלקת חנינות במשרד המשפטים.

ניתן להגיש גם באמצעות:
1) דואר אלקטרוני לכתובת: Haninot@president.gov.il
2) דואר רגיל לכתובת: רחוב הנשיא 3, ירושלים, מיקוד 9218801
3) פקס שמספרו 02-5887225

בתיקי משטרה סגורים (רישום משטרתי), שלא הובילו להגשת כתב אישום ולמתן גזר דין בתיק פלילי (רישום פלילי), הסמכות לביטולו של הרישום הינה של משטרת ישראל ולא של נשיא המדינה.

ניתן לפנות בנושא למדור מידע פלילי במשטרת ישראל בטלפון 02-5429757, 02-5429672 או בפקס 02-5429144 או בדואר אלקטרוני: bitul-rishum@police.gov.il.

_____________________________________________________________

עו"ד אמיר ברכה

שתף את הכתבה ב:
רוצים להשאר מעודכנים בכל מה שחם בעולם המשפט?
הורידו את אפליקציית אוביטר:

אפליקציית אוביטר לאנדרואיד https://bit.ly/31H6hrk

אפליקצית אוביטר לאייפון https://apple.co/31GhGHV

לדף הפייסבוק שלנו https://bit.ly/32LKr5E

להצטרפות לאחת מקבוצות הוואטסאפ שלנו https://obiter.co.il/ask-lawyer

אתר החדשות המשפטיות obiter.co.il עושה כל מאמץ לאתר זכויות על תמונות וסרטונים המתפרסמים בו. אולם לעיתים התמונות והסרטונים מופצים ברחבי הרשת ולא מתאפשרת הגעה למקור החומר הויזאולי, לכן בהתאם לסעיף 27א' לחוק זכויות היוצרים כל אדם הרואה עצמו נפגע עקב בעלות על זכויות היוצרים של תמונה או סרטון מוזמן לפנות להנהלת האתר office@obiter.co.il

צרו איתנו קשר בנוגע לכתבה:

    נגישות