אישום: קיבלו במרמה את הפעלת המזנונים באצטדיון סמי עופר

אורי לוזון, דוד בירן ואילן חי נאשמים בביהמ"ש המחוזי בת"א בקבלת דבר במרמה בניגוד לתנאי המכרז וכי נטלו לכיסם חלק ניכר מהכנסות המזנונים
נעמה כהן |
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב telegram
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
אילוסטרציה

לבית המשפט המחוזי בתל אביב הוגש היום (יום ה') כתב אישום נגד אורי לוזון, דוד בירן ואילן חי בין היתר בגין קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, קשירת קשר לביצוע פשע, עבירות איסור הלבנת הון ועבירות מס. זאת לאחר, שקיבלו במרמה את הפעלת המזנונים באצטדיון סמי עופר בחיפה וכן קיבלו במרמה חלק ניכר מהכנסות המזנונים.

כתב אישום זה מצטרף לכתב אישום שהוגש (שבוע שעבר), במסגרת הסדר טיעון, לבית משפט השלום בת"א נגד דורון להב, בגין קבלת דבר במרמה, קשירת קשר לביצוע פשע ושיבוש הליכי משפט.

על פי כתבי האישום, פעילות המזנונים באצטדיון סמי עופר בתקופה הרלוונטית לכתב האישום הניבה הכנסות כספיות משמעותיות, אשר נעו בין עשרות אלפי שקלים למאות אלפי שקלים בכל משחק, והצטברו לכדי מיליוני שקלים בכל שנת פעילות. בשל אופייה של הפעילות המבוססת על מכירת פריטי מזון ושתייה מרובים לקונים רבים בפרקי זמן קצרים הכנסות אלה היו ברובן הגדול בכסף מזומן.

בניגוד לתנאי המכרז

דורון להב הינו בעלים ומנכ"ל של חברת נטו, אשר במהלך 2014 זכתה במכרז שפרסמה החברה הכלכלית בחיפה להפעלת הקיוסקים באצטדיון סמי עופר. לאחר שעמדה בכל תנאי המכרז, חתמו הצדדים על חוזה, לפיו על חברת נטו להעביר כ-49% מהכנסות המזנונים לחברה הכלכלית בחיפה.

במסגרת המכרז נאסר על העברה או השכרה של כל זכות או חובה כלשהי שניתנה לחברת נטו. על אף האמור טרם התחילה חברת נטו להפעיל את המזנונים סוכם בין להב לבין בירן, רועי לוזון (בנו של אורי לוזון) ואחרים, כי להב יעביר באופן חלקי את הפעלת המזנונים באצטדיון לידי בירן.

במהלך קיץ 2016, ועל רקע הקשר העסקי הקודם בין בירן ללהב, בניגוד לתנאי המכרז, הועברה הפעלת המזנונים והשליטה בהם ובהכנסות לידי הנאשמים. כיוון שהנאשמים אינם עומדים בתנאי המכרז, המשיכה חברת נטו להציג עצמה כמי שממשיכה להפעיל את המזנונים ואף ביצעה את הדיווחים והתשלומים לחברה הכלכלית. זאת כשבפועל המזנונים הופעלו על ידי הנאשמים אשר גם שלטו בהכנסותיהם.

במסגרת חוזה שנחתם בין להב לאילן חי (ועל דעתם של לוזון ובירן) נקבע, כי בירן יפעיל את המזנונים באצטדיון סמי עופר במקום חברת נטו. בתמורה שולם לחברת נטו סכום של כ-100 אלף שקלים ותשלום חודשי בסך 5,000 שקלים.

העירייה הפסידה כסף

בין אוגוסט 2016 ליולי 2018 הפעילו לוזון ובירן את המזנונים וקיבלו את ההכנסות מהפעלתם. במהלך התקופה, בתום כל משחק כדורגל באצטדיון, נאספו כלל הפדיונות הכספיים, אז העביר בירן סך של 15% מהפדיון למנהל המזנון ללא כל תיעוד (לצורך תשלום עבור עבודתו ולשם תשלום לעובדים, אשר ברובם היו קטינים). בנוסף בירן על דעתו של לוזון, הורה לערוך רישום כוזב של ההכנסות זאת על ידי הפחתת הסכום שניתן כתשלום למנהל המזנון ולאחר הפחתת הסכום למחצית. כל זאת, במטרה להטעות את החברה הכלכלית בנוגע לסכום שהיא זכאית לו מתוך הכנסות המזנונים.

בתקופה זו, הפיקו לוזון ובירן הכנסות מהפעלת המזנונים בסך 8.6 מיליון שקלים, ודיווחו על הכנסה בסך 4.3 מיליון שקלים בלבד. לאור האמור החברה הכלכלית לחיפה, קיבלה במהלך התקופה סכום של 2.1 מיליון שקלים, זאת במקום סכום של 4.2 מיליון שקלים לו הייתה זכאית במידה והיו מדווחים על ההכנסות האמתיות מהפעלת המזנונים.

לדורון להב, אורי לוזון, דוד בירן ואילן חי יוחסו עבירות של קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות וקשירת קשר לביצוע פשע. עוד יוחסו לאורי לוזון, דוד בירן ואילן חי עבירות מס לאור דיווחים כוזבים של הכנסותיהם ועבירות בתחום הלבנת ההון בשל אי הצהרה על נהנים בחשבון בנק אליו הועברו רווחי הקיוסקים.

_____________________________________________________________

עו"ד אסף גל

שתף את הכתבה ב:
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב telegram
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
רוצים להשאר מעודכנים בכל מה שחם בעולם המשפט?
הורידו את אפליקציית אוביטר:

אפליקציית אוביטר לאנדרואיד https://bit.ly/31H6hrk

אפליקצית אוביטר לאייפון https://apple.co/31GhGHV

לדף הפייסבוק שלנו https://bit.ly/32LKr5E

להצטרפות לאחת מקבוצות הוואטסאפ שלנו https://obiter.co.il/ask-lawyer

אתר החדשות המשפטיות obiter.co.il עושה כל מאמץ לאתר זכויות על תמונות וסרטונים המתפרסמים בו. אולם לעיתים התמונות והסרטונים מופצים ברחבי הרשת ולא מתאפשרת הגעה למקור החומר הויזאולי, לכן בהתאם לסעיף 27א' לחוק זכויות היוצרים כל אדם הרואה עצמו נפגע עקב בעלות על זכויות היוצרים של תמונה או סרטון מוזמן לפנות להנהלת האתר office@obiter.co.il

צרו איתנו קשר בנוגע לכתבה:

    נגישות