איסמן לפרקליטים: דרשו עונש חמור יותר בעבירות נשק

על רקע הפסיקות האחרונות של העליון, הקוראות להחמרת ענישה בעבירות אמל"ח, מפרסם פרקליט המדינה עדכון למערך התביעה לדרישת הגדלת מתחמי הענישה בהתאם
רונן לוי |
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב telegram
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
יריות ירי נשק אקדח יורים שודד
אילוסטרציה envato

פרקליט המדינה, עמית איסמן, פרסם עדכון להנחיה העוסקת בהתוויית מדיניות הענישה של התביעה הכללית בעבירות נשק ומטעני חבלה. במסגרת העדכון תוקנו מתחמי הענישה שנגזרו מפסיקת בית המשפט העליון, על הצד המחמיר, ומהוראת שעה שתיקנה הכנסת בעניין, ובהתאם להם תטען התביעה במטרה להביא להחמרת הענישה בבתי המשפט. עמדת התביעה היא כי נקודת המוצא העונשית בגין עבירת נשק, צריכה לכלול דרישה לרכיב עונשי של מאסר בפועל לתקופה ממשית, אפילו אם מדובר בעבירה ראשונה עבור הנאשם, וזאת למעט במקרים חריגים.

בהנחיה של "מדיניות ענישה בעבירות נשק ומטעני חבלה" נאמר, כי עבירות הנשק לסוגיהן היו זה מכבר למכת מדינה. מספר עבירות הנשק עלה באופן דרמטי, ובהתאם לכך עלה גם מספר תיקי האלימות בהם נעשה שימוש בנשק ומספר הקורבנות בנפש גדל אף הוא. ביהמ"ש העליון הגדיר את המציאות הנוכחית כ"מצב חירום של ממש". נוכח הצורך במתן מענה הולם לחומרתן היתירה של עבירות אלה, לסיכון הרב הנשקף מהן ולאינטרס הציבורי המובהק במיגורן, רואה התביעה חשיבות בהעלאת רמת הענישה הנוהגת בעבירות אלו.

איסמן לפרקליטים: דרשו עונש חמור יותר בעבירות נשק
פרקליט המדינה עמית איסמן. צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

מטעמים אלה, גם המחוקק סבר כי יש מקום להעלאת רמת הענישה הנוהגת בעבירות הנשק, ובדצמבר האחרון חוקקה הכנסת הוראת שעה שתוקפה לשלוש שנים, הקובעת עונש מינימלי של רבע מהעונש המקסימלי שנקבע לעבירות אלו. ההנחיה קובעת "מתחם מוצא" לכל סוג נשק, כלומר טווח ענישה עקרוני שאינו מתייחס למאפיינים ולנסיבות הייחודיות של כל עבירה פרטנית, אלא הוא משקף את המקרה הגנרי הפשוט של ביצוע העבירה שלא בנסיבותיה החמורות יותר. מתחם המוצא אמור לשמש כמסגרת שעל פיה יש לגזור את "מתחם העונש ההולם", בהתאם להוראות החוק בעניין הבניית הענישה.

יצירת הרתעה

העדכון להנחיה מעדכן, כאמור, את מתחמי המוצא בהתאם להוראת השעה ובהתאם לפסיקה. בנוסף, העדכון מנחה את הפרקליטים לבקש מבתי המשפט לגזור עונשים בהתאם למתחמי המוצא שנקבעו בהנחיה, גם כאשר מדובר בעבירות שנעברו לפני כניסתה לתוקף של הוראת השעה, וזאת על אף שבתי המשפט אינם מחויבים לגזור את העונש המינימלי שנקבע בה במקרים אלו. בתום תקופת הוראת השעה תיערך בחינה מחודשת של המתחמים בהנחיה.

במסגרת העדכון התווספו סעיפים המתייחסים לנושאים שלא הייתה להם התייחסות בנוסח ההנחיה המקורי מ-2016. כך למשל, ההנחיה המעודכנת קובעת כי על אף שמתחמי המוצא והוראת השעה אינם חלים על נאשמים קטינים, הרי שבעבירות נשק שביצעו קטינים כשהיו בגילים 18-16, ככלל תטען התביעה לעונש של מאסר בפועל ותתנגד לבקשות דחייה מטעם שירות המבחן לצורך מעקב טיפולי, למעט במקרים חריגים. במקרים המתאימים, מורה ההנחיה לשקול לבקש מבית המשפט לחייב גם את הוריו של הנאשם הקטין בתשלום קנס, הוצאות משפט או פיצוי, מכוח סעיף 24א לחוק הנוער.

כמו כן, ההנחיה קובעת כי במקרה של הרשעה בעבירת נשק, נוסף על רכיב המאסר בפועל, ככלל יש לעתור להטלת רכיב של קנס ובמקרים המתאימים גם לבקש תפיסה של רכוש וחילוטו.

______________________________________________________

עו"ד יאיר בן שטרית

שתף את הכתבה ב:
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב telegram
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
רוצים להשאר מעודכנים בכל מה שחם בעולם המשפט?
הורידו את אפליקציית אוביטר:

אפליקציית אוביטר לאנדרואיד https://bit.ly/31H6hrk

אפליקצית אוביטר לאייפון https://apple.co/31GhGHV

לדף הפייסבוק שלנו https://bit.ly/32LKr5E

להצטרפות לאחת מקבוצות הוואטסאפ שלנו https://obiter.co.il/ask-lawyer

אתר החדשות המשפטיות obiter.co.il עושה כל מאמץ לאתר זכויות על תמונות וסרטונים המתפרסמים בו. אולם לעיתים התמונות והסרטונים מופצים ברחבי הרשת ולא מתאפשרת הגעה למקור החומר הויזאולי, לכן בהתאם לסעיף 27א' לחוק זכויות היוצרים כל אדם הרואה עצמו נפגע עקב בעלות על זכויות היוצרים של תמונה או סרטון מוזמן לפנות להנהלת האתר office@obiter.co.il

צרו איתנו קשר בנוגע לכתבה:

    נגישות