מבודדים ומדוכאים: שורדי השואה מתקשים להתמודד עם הקורונה

בשבוע הבא יצוין ברחבי העולם יום הזיכרון לשואה ובינתיים השורדים מתקשים להתמודד עם המגפה שהותירה אותם מסוגרים בבית. משרד המשפטים: "עלייה בפניות לסיוע"
אייל חן |
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב telegram
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
מספר על זרועו של שורד שואה. צילום ארכיון: פלאש 90

לקראת יום הזיכרון הבינלאומי לשואה שיצוין ברחבי העולם בשבוע הבא, פרסם הסיוע המשפטי במשרד המשפטים נתונים הקשורים להליכים משפטיים בהם ייצג שורדי שואה, לרבות לוחמים ופרטיזנים, במהלך השנה החולפת מהם עלה כי במהלך השנה האחרונה נפתחו בסיוע המשפטי כ-2,500 תיקים בבקשות לעזרה במיצוי זכויות לניצולי שואה. מהנתונים המתפרסמים עולה כי במהלך השנתיים האחרונות, על רקע התפרצות מגפת הקורונה ברחבי העולם, נרשמה עליה במספר הפניות לסיוע משפטי. הסגרים והבידודים, כך עולה עוד, השפיעו לרעה על מצבם הנפשי של שורדי השואה.

במהלך השנתיים האחרונות נרשמה עלייה במספר הפניות של שורדי שואה שמצבם הנפשי החמיר, עקב הסגרים והבדידות הכפויה שהעצימה את הזיכרונות הקשים. מרבית הפניות לסיוע המשפטי התקבלו בבקשות לייעוץ משפטי במיצוי זכויות, בהגשת תביעות להכרה לקבלת קצבה ובקשות להעלאת סכום הקצבה באמצעות בקשות להכרה במחלות או החמרת מצב במחלות מוכרות, קבלת מענקים והטבות, וכן ייצוג בפני ערכאות משפטיות ובהליכים שעניינם תשלום שכר טרחה ששולם ביתר, לעורכי דין או לגורמים אחרים שטיפלו בקבלת זכויותיהם כניצולים וגבו מהם שכר טרחה עודף.

הכרה בלחימה בנאצים

בין השאר במהלך השנה החולפת, מעל מאה מהפונים לסיוע המשפטי בשנה החולפת ביקשו לסייע להם לקבל הכרה כמי שלחמו בנאצים, ועבור 60 מתוכם כבר הושגה הכרה זו, בעקבות הליכים משפטיים בהם ייצגו אותם עורכי דין ממערך הייצוג לשורדי שואה בסיוע המשפטי. לוחם בנאצים הוא מי ששירת בצבאות וביחידות פרטיזנים שלחמו בנאצים במהלך מלחמת העולם השנייה, ובמידה והפונה מקבל הכרה כנכה מלחמה לפי חוק נכי המלחמה בנאצים תשי"ד – 1954, הוא עשוי לזכות בקצבה חודשית, בהטבות נלוות וזכאות בתגמול מוגדל. עורכי הדין מגיעים לבתיהם של הלוחמים, שומעים את עדותם, מגישים בשמם את המסמכים הנדרשים ושומרים איתם על קשר קבוע לאורך הייצוג כולו.

בשנה החולפת הגיש הסיוע המשפטי לראשונה מספר תביעות ובקשות להכרה בלוחמים בנאצים בחזית היפנית במלחמת העולם השנייה, וכעשרה מהם כבר הוכרו והחלו לקבל קצבה חודשית והטבות המגיעות לניצולי שואה ואף תוספות בשל ההכרה בהם כמי שלחמו בנאצים.

בין הפונים שקיבלו הכרה כלוחמים בחזית היפנית: תותחן בספינת טילים של הצבא האדום שלחמה במזרח הרחוק, לוחם במסגרת הארטילריה הצבאית של הצבא האדום שהשתתף במלחמה עד שנת 1945, אשר קיבל מדליות עבור הישגיו הצבאיים ותרומתו לניצחון במלחמה בחזית היפנית, אחות ששירתה בחזית היפנית, שהמשיכה בשירותה בצבא האדום כרופאת שיניים עד לעלייתה לארץ בשנת 1993. לוחם, שנדחה תחילה על ידי הרשות לזכויות לניצולי שואה בטענה שהיה צעיר מידי במהלך המלחמה (גויס בהיותו בן 15), אולם לאחר ערעור שהוגש על ידי עו"ד מטעם הסיוע המשפטי אשר הוכיח את שירותו כנער סיפון בספינות הצבא האדום בחזית היפנית, קיבל הכרה כלוחם בנאצים.

הסיפור של קטרינה הלפרין

בחודש מאי האחרון ניתן פסק דין תקדימי בבית המשפט המחוזי בתל אביב שקבע כי אין להכליל את הקצבה שמתקבלת מוועידת התביעות בחשבון ההכנסות החודשיות של הניצול המבקש הגדלת קצבה עקב מצבו הכלכלי. פסק הדין ניתן בעקבות ערעור שהגישו על החלטת הרשות לזכויות ניצולי שואה שיש להכליל את הקצבה בחישוב ההכנסות של ניצולה.

הערעור הוגש בשמה של קטרינה הלפרין, ניצולת שואה בת 97, ששרדה את מחנה ההשמדה אושוויץ ועלתה לישראל בשנת 1964 עם בעלה, אף הוא ניצול שואה. רק בשנים האחרונות החלה הלפרין לקבל קצבה בסכום נמוך, ובמהלך שנת 2020 פנתה לסיוע המשפטי למיצוי זכויותיה, בין היתר לאור מצבה הרפואי ובבקשה להגדלת הקצבה.

תחילה היא נדחתה על ידי הרשות לזכויות ניצולי שואה, ובעקבות סירוב זה הוגש ערעור לבית משפט המחוזי בשמה של קטרינה בה נטען כי הרשות לזכויות ניצולי שואה לא אפשרה לקטרינה וכמוה לניצולים אחרים לממש את זכויותיהם לתגמול לפי הכנסה ותגמול מוגדל ולקבל הטבות והקלות נוספות. בסיוע המשפטי מציינים כי מדובר בפסק דין תקדימי ומשמעותי ביותר עבור ניצולי שואה רבים המקבלים קצבה מוועידת התביעות, שעד עתה חושבה כחלק מהכנסתם לצורך בדיקת זכאות לתגמול מוגדל.

___________________________________________________________

עו"ד עמירם מוראד

שתף את הכתבה ב:
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב telegram
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
רוצים להשאר מעודכנים בכל מה שחם בעולם המשפט?
הורידו את אפליקציית אוביטר:

אפליקציית אוביטר לאנדרואיד https://bit.ly/31H6hrk

אפליקצית אוביטר לאייפון https://apple.co/31GhGHV

לדף הפייסבוק שלנו https://bit.ly/32LKr5E

להצטרפות לאחת מקבוצות הוואטסאפ שלנו https://obiter.co.il/ask-lawyer

אתר החדשות המשפטיות obiter.co.il עושה כל מאמץ לאתר זכויות על תמונות וסרטונים המתפרסמים בו. אולם לעיתים התמונות והסרטונים מופצים ברחבי הרשת ולא מתאפשרת הגעה למקור החומר הויזאולי, לכן בהתאם לסעיף 27א' לחוק זכויות היוצרים כל אדם הרואה עצמו נפגע עקב בעלות על זכויות היוצרים של תמונה או סרטון מוזמן לפנות להנהלת האתר office@obiter.co.il

צרו איתנו קשר בנוגע לכתבה:

    נגישות