איש העסקים גבי מגנזי נאשם: "שילם שוחד ל-3 רשויות מקומיות"

מגנזי, שהינו בעל חברת תשתיות גדולה, נאשם כי שילם לראשי העיר של מטה יהודה, אשקלון וראש העין מאות אלפי שקלים כדי לזכות במכרזים עירוניים לפרויקטים נדל"ניים
אייל חן |
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב telegram
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
פרויקט נדל"ן. צילום: פלאש 90

לבית המשפט המחוזי בירושלים הוגש כתב אישום נגד גבי מגנזי, 50, וחברת מגנזי תשתיות בע"מ בגין ביצוע עבירות שוחד, מרמה והפרת אמונים וקבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות. מגנזי ביצע עבירות חמורות בשלוש רשויות מקומיות שונות – במועצה האזורית מטה יהודה, אשקלון וראש העין.

על פי כתב האישום, מגנזי, איש עסקים וקבלן, פעל כדי לקדם את האינטרסים הכלכליים שלו והחברות שבבעלותו, אינטרסים הנאמדים במאות מיליוני שקלים, באמצעות העברת שוחד בסך מאות אלפי שקלים לבעלי תפקידים שלטוניים ברשויות המקומיות, ובהם ראש המועצה האזורית מטה יהודה לשעבר משה דדון, ראש העיר אשקלון לשעבר איתמר שמעוני, ומנכ"ל עיריית ראש העין לשעבר יגאל ינאי. כתב האישום בעניינו של מגנזי ייחס לו חמש עבירות של מתן שוחד בסך כולל של למעלה מ-300 אלף שקלים, קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, ניסיון לקבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, מרמה והפרת אמונים וניסיון למתן שוחד.

על פי האישום הראשון, פרשת מטה יהודה, במהלך השנים 2010-2015 הגיש מגנזי באמצעות חברת מגנזי תשתיות בע"מ מועמדות במכרזים שונים בתחום הבינוי והתשתיות במועצה האזורית מטה יהודה, ואף זכה בחלקם. מגנזי זכה במכרזים אלה במטה יהודה במרמה, וזאת לאחר שקיבל מידע פנימי חסוי בנוגע למכרזים, וכן פעל שלא כדין במטרה להשפיע על קביעת תנאי הסף בנוגע לחלק מהמכרזים. כל זאת במטרה לשפר את סיכויי זכייתה של חברת מגנזי תשתיות בע"מ במכרזים במועצה שלא כדין, וכדי לקדם את האינטרסים הכלכליים הרבים שהיו לו ולחברה במועצה.

"קבלן הבית"

מגנזי שימש כ"קבלן הבית" של המועצה, וביצע באופן כמעט בלעדי את עבודות הבינוי, הפיתוח והתשתיות במועצה. בשנים 2010 – 2015 עבור כלל העבודות שבוצעו באמצעות החברות שבקבוצת מגנזי במועצה, השתכרה חברת מגנזי בע"מ סכום מצטבר של 137 מיליון שקלים.

באותה תקופה, כך לפי האישום, פעל ראש המועצה לשעבר משה דדון במסגרת תפקידו בדרכים מגוונות כדי לסייע למגנזי בעניינים שונים במועצה, ולקדם את האינטרסים הכלכליים העצומים של מגנזי במועצה – לעיתים על ידי ביצוע פעולות לטובתם תוך סטייה מן השורה, במשוא פנים והעדפה, ומתוך ניגוד עניינים.

בעד פעולות אלה של דדון, נתן מגנזי לדדון בשתי הזדמנויות שוחד של לא פחות מ-200 אלף שקלים במזומן. במקרה אחד, כספי השוחד הועברו אליו במעטפה אשר הוסתרה בין קפלי תכניות אדריכליות, ובמקרה אחר כספי השוחד הוסתרו באריזות יין.

דדון הועמד לדין זה מכבר על ידי פרקליטות מחוז ירושלים בשל לקיחת שוחד ממגנזי ועבירות נוספות, והורשע בין היתר בלקיחת 200 אלף שוחד ממגנזי. דינו נגזר על ידי בית המשפט המחוזי בירושלים ל-47 חודשי מאסר בפועל, קנס וחילוט משמעותי.

אינטרסים בעיריית אשקלון

באישום השני, החל משנת 2012 היו למגנזי אינטרסים כלכליים משמעותיים בעיריית אשקלון, נוכח העובדה שהתמודד במכרזים שונים בשווי עשרות מיליוני שקלים, בתחום הבינוי הפיתוח והתשתיות באשקלון. מגנזי התמודד במכרזים אלה באמצעות חברת מגנזי תשתיות בע"מ, וכן באמצעות חברות נוספות שהיה בעל שליטה בהן. מגנזי זכה בחלק ניכר מהמכרזים עליהם התמודד באשקלון. בעקבות כך, השתכרה מגנזי תשתיות בסכום של לא פחות מ-58 מיליון שקלים.

עוד נטען, כי במהלך התקופה בה היה מגנזי פעיל בעיריית אשקלון, נתן מגנזי לראש העיר שמעוני שוחד בסך 100 אלף שקלים במזומן. וזאת בתמורה לפעולות הקשורות במילוי תפקידו של שמעוני כראש העיר אשקלון וכדי לקדם את האינטרסים הכלכליים של מגנזי. כספי השוחד הועברו למקורבו של שמעוני בחניון מלון יוקרתי בהרצליה.

שמעוני הועמד לדין על פרשה זו זה מכבר על ידי פרקליטות מיסוי וכלכלה. בית המשפט המחוזי בתל אביב קבע בהכרעת הדין, בין היתר, כי שמעוני קיבל ממגנזי 100 אלף שקלים, והרשיע את שמעוני בעבירת מרמה והפרת אמונים. בעניינו של שמעוני הוגשו ערעורים לבית המשפט העליון.

מכרזים בעשרות מיליוני שקלים

על פי האישום השלישי והאחרון, פרשת ראש העין, במהלך השנים 2012-2015 היו למגנזי אינטרסים כלכליים משמעותיים בעיריית ראש העין בשל התמודדותו במכרזים שונים בשווי עשרות מיליוני שקלים בתחום הבינוי הפיתוח והתשתיות.

כך נטען, כי במהלך תקופה זו מגנזי נתן למנכ"ל העירייה דאז יגאל ינאי, שוחד בסך כ-27 אלף שקלים במזומן, וניסה בהזדמנות נוספת לתת לו שוחד בסך כ-12 אלף שקלים, והכל בתמורה לפעולות הקשורות במילוי תפקידו של ינאי כמנכ"ל עיריית ראש העין וחבר דירקטוריון תאגיד המים עין אפק, וזאת במטרה לקדם את האינטרסים הכלכליים של מגנזי בראש העין. כספי השוחד הועברו לינאי בתוך ארגז וויסקי. במקרה אחר, מגנזי שילם על טיסה משותפת שלו ושל ינאי ובנות זוגם ליוון.

כתב האישום בעניינו של מגנזי ייחס לו חמש עבירות של מתן שוחד בסך כולל של למעלה מ-300 אלף שקלים, קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, ניסיון לקבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, מרמה והפרת אמונים וניסיון למתן שוחד.

_________________________________________________________________

עו"ד ניר יסלוביץ

שתף את הכתבה ב:
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב telegram
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
רוצים להשאר מעודכנים בכל מה שחם בעולם המשפט?
הורידו את אפליקציית אוביטר:

אפליקציית אוביטר לאנדרואיד https://bit.ly/31H6hrk

אפליקצית אוביטר לאייפון https://apple.co/31GhGHV

לדף הפייסבוק שלנו https://bit.ly/32LKr5E

להצטרפות לאחת מקבוצות הוואטסאפ שלנו https://obiter.co.il/ask-lawyer

אתר החדשות המשפטיות obiter.co.il עושה כל מאמץ לאתר זכויות על תמונות וסרטונים המתפרסמים בו. אולם לעיתים התמונות והסרטונים מופצים ברחבי הרשת ולא מתאפשרת הגעה למקור החומר הויזאולי, לכן בהתאם לסעיף 27א' לחוק זכויות היוצרים כל אדם הרואה עצמו נפגע עקב בעלות על זכויות היוצרים של תמונה או סרטון מוזמן לפנות להנהלת האתר office@obiter.co.il

צרו איתנו קשר בנוגע לכתבה:

    נגישות