3 תלמידים נפצעו ביריד המדע של אורט – המנהלים הורשעו ברשלנות

גם מפיק הבטיחות של היריד הורשע באחריות לאירוע הקשה שהתרחש בת"א לפני 7 שנים במהלכו נערך ניסוי באש וכוהל שגרם לילדים לכוויות. ביהמ"ש: "תרבות הסמוך"
רונן לוי |
אילוסטרציה envato

בעקבות אירוע שהתרחש במהלכו נגרמו כוויות וחבלות חמורות לשלושה קטינים שלקחו חלק ב"יריד מדע" שהופק בכיכר רבין על ידי "רשת אורט", הרשיע שופט בית המשפט השלום בתל אביב, ירון גת, מנהלים ברשת אורט – שרונה קלדרון, סמדר אור ורן סופר – במעשי פזיזות ורשלנות וחבלה ברשלנות, וכמו כן את המפיק גלעד באיו ואת מהנדס הבטיחות סולומון טקסיר בחבלה ברשלנות. "מדובר", כתב השופט גת בהכרעת הדין, "ב'תרבות הסמוך' – בדמות 'הסתמכות עיוורת' על ניסיון קודם בלתי רלוונטי ודבקות פסולה במנטרה מקוממת לפיה ניסוי באש ובכוהל המבוצע על ידי תלמידים קטינים אינו מסוכן ויהי מה, בכל תנאי ונסיבה ובדמות 'הסתמכות עיוורת' על פעולתם של אחראים ללא בסיס והצדקה לכך; של התנערות מאחריות ו'גלגול' אחריות מצד האחראים לאירוע ולבטיחותו ומצד האחראים לתוכן הפעילות ולתלמידים המציגים – זה על זה, ועל גורמים חיצוניים שונים".

על פי כתב האישום, שלושת הנערים שנפצעו לקחו חלק באירוע יום המדע הישראלי שהתקיים, בכיכר רבין בת"א בשנת 2014, ביוזמת משרד החינוך ובהפקת רשת אורט באמצעות הבכירים המפיק ומהנדס הבטיחות. במסגרת היריד הוחלט לקיים ולבצע "ניסוי הסירה". ניסוי זה כלל שימוש באש וכוהל מתלקח להנעת סירה, ולמרות הסיכון הטבוע מטיבו וטבעו למבצעים ולצופים, כשלו הנאשמים בהכשרה ראויה לתלמידים המבצעים, בשמירת כללי הניסוי בפרט ובנדרש בטיחותית במסגרת אירוע המוני ככלל, והכל תוך התעלמות מהעובדה כי ניסוי זה נפסל לשימוש בציבור שנה קודם בשל הסיכון הטמון בו.

"בלי שיקול דעת"

חוסר הפעלת שיקול דעת בטיחותית זו, הובילה לכך שביום האירוע, נעמדו המבקרים בו בצמוד לשולחן בו נערך הניסוי ובמהלך אחד ההדגמות, שפך אחד המדגימים כמות נוספת של חומר דליק אשר הובילה לכך שאש אחזה בשלושה קטינים שהגיעו לצפות בניסוי, אשר הובילה לתוצאה החמורה, לפינוי הקטינים לבית החולים לאשפוזם וטיפול רפואי בהם, למעשה עד היום.

בית המשפט אימץ עמדת התביעה במלואה בדבר מכלול רשלנותם של הנאשמים כל אחד בתחומו, תוך שהוא קובע חד משמעית את חובת של אחראים: "הכרעת הדין עוסקת בילדים ובני נוער ובמאפייניהם הייחודיים. נפגעי העבירה הם ילדים קטנים ותמימים שהגיעו עם אימותיהם ליריד מדע בכיכר העיר במטרה ללמוד וליהנות, ולצפות בניסויים מדעיים שהוצגו ביריד. הניסויים ביריד הוצגו על ידי תלמידים קטינים מרשת החינוך "אורט" ומטעמה.

התאונה המצערת התרחשה בעת הצגת ניסוי על ידי נער, תלמיד קטין, בפני הילדים נפגעי העבירה. הכרעת הדין עוסקת גם בסיכונים הבטיחותיים הניכרים הכרוכים בביצוע ניסויים מדעיים. הכרעת הדין אף עוסקת בסיכונים הבטיחותיים הקיימים באירוע ציבורי רב משתתפים הפתוח לקהל הרחב. אך בעיקר עוסקת הכרעת הדין בשילובם של כל אלו יחדיו במסגרת האירוע הייחודי שבמהלכו התרחשה התאונה על נסיבותיו ותנאיו הייחודיים.

"הנאשמים", נכתב בהכרעת הדין, "כולם פעלו בשם או מטעם רשת החינוך אורט, שלקחה על עצמה להפיק ולנהל את אירוע 'יריד המדע', שבמהלכו התרחשה התאונה המצערת. לנאשמים כולם היה קשר לפעילות באירוע שבמסגרתה התרחשה התאונה. חלקם קשורים לארגון, להפקה, לניהול ולבטיחות של האירוע. חלקם קשורים לתכנים, לפעילות ולניסויים שהוצגו באירוע ולתלמידי אורט שהציגו אותם".

בית המשפט קבע עוד, כי מדובר ברשלנות ברמה הגבוהה. "התמונה העגומה שהצטיירה לאחר בחינת העדויות שנשמעו והראיות שהוגשו על רקע הנסיבות הייחודיות של האירוע היא, שמעבר לטעותו הברורה של התלמיד הקטין שהציג את הניסוי שגרם לתאונה המצערת, התאונה היא פרי באושים מקומם של רשלנות ממשית ומתמשכת".

איפה הבטיחות?

עוד צוין, כי "התעלמות מסוגיית הבטיחות והיעדר הפעלת שיקול דעת בטיחותי בסיסי מצד האחראים לאירוע ומצד האחראים על תוכן הפעילות ועל התלמידים המציגים ושל היעדר הבנה והיכרות מספקת של האחראים לאירוע ולבטיחותו עם חובת הזהירות שחלו עליהם וחייבו אותם באירוע, התעלמות מוחלטת מנורות האזהרה שדלקו באור בוהק ביחס לסיכונים הבטיחותיים הכרוכים בהצגת הניסוי המדובר באירוע".

"מדובר", כתב השופט, "ב'תרבות הסמוך' – בדמות 'הסתמכות עיוורת' על ניסיון קודם בלתי רלוונטי ודבקות פסולה במנטרה מקוממת לפיה ניסוי באש ובכוהל המבוצע על ידי תלמידים קטינים אינו מסוכן ויהי מה, בכל תנאי ונסיבה ובדמות 'הסתמכות עיוורת' על פעולתם של אחראים ללא בסיס והצדקה לכך; של התנערות מאחריות ו'גלגול' אחריות מצד האחראים לאירוע ולבטיחותו ומצד האחראים לתוכן הפעילות ולתלמידים המציגים – זה על זה, ועל גורמים חיצוניים שונים".

לדברי השופט גת איש מהנאשמים "לא בחר לקחת על עצמו אחריות, ולו אחריות ניהולית כללית, לתאונה המצערת ולחבלות החמורות שנגרמו לילדים נפגעי העבירה. איש מהם אף לא הביע אמפתיה אמיתית לסבל הרב והמתמשך של הילדים נפגעי העבירה ושל בני משפחותיהם".

בית המשפט זיכה את הנאשמת שיזמה את הניסוי לביצוע בבתי ספר ואת האחראי על שרונה קלדרון מחמת הספק.

_________________________________________________________

לצפייה ודירוג כבוד השופט ירון גת

_________________________________________________________

עו"ד יאיר בן שטרית

שתף את הכתבה ב:
רוצים להשאר מעודכנים בכל מה שחם בעולם המשפט?
הורידו את אפליקציית אוביטר:

אפליקציית אוביטר לאנדרואיד https://bit.ly/31H6hrk

אפליקצית אוביטר לאייפון https://apple.co/31GhGHV

לדף הפייסבוק שלנו https://bit.ly/32LKr5E

להצטרפות לאחת מקבוצות הוואטסאפ שלנו https://obiter.co.il/ask-lawyer

אתר החדשות המשפטיות obiter.co.il עושה כל מאמץ לאתר זכויות על תמונות וסרטונים המתפרסמים בו. אולם לעיתים התמונות והסרטונים מופצים ברחבי הרשת ולא מתאפשרת הגעה למקור החומר הויזאולי, לכן בהתאם לסעיף 27א' לחוק זכויות היוצרים כל אדם הרואה עצמו נפגע עקב בעלות על זכויות היוצרים של תמונה או סרטון מוזמן לפנות להנהלת האתר office@obiter.co.il

צרו איתנו קשר בנוגע לכתבה:

    נגישות