המועצה לצרכנות נגד פשרה בייצוגית הוט מובייל: "לא כולם יפוצו"

התובענה שהוגשה נגד חברת התקשורת עוסקת בהעלאת מחירים שביצעה מבלי לעדכן את לקוחותיה אולם ההסדר עמה אינו כולל את כל חברי הקבוצה שנפגעו
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב telegram
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
ביהמ"ש אישר את הסכם הפשרה. אילוסטרציה shutterstock
אילוסטרציה shutterstock

המועצה הישראלית לצרכנות הגישה התנגדות להסדר פשרה בתובענה ייצוגית שהוגשה בבית משפט המחוזי מרכז, נגד חברת הוט מובייל. זאת מאחר שעל אף שניתן לזהות ולאתר את חברי הקבוצה, כולל אלה שעברו לספק אחר, מרבית הפיצוי לא ניתן לחברי הקבוצה שנפגעו.

בתובענה נטען כי הוט מובייל פעלה בניגוד לחוק הגנת הצרכן, בכך שלא שלחה הודעה ללקוחותיה על מועד סיום ההטבה ועל עליית מחיר המנוי, כך שהצרכנים לא היו מודעים לסיום ההטבה בעניינם ולעליית המחיר.

במסגרת הסדר הפשרה (עוד בטרם אישור התובענה כייצוגית) העריכה הוט מובייל את הנזק הכולל שנגרם ללקוחותיה בכ-20 מיליון שקלים. החישוב התבסס על ההפרש בין המחיר ששילמו הצרכנים בתקופת ההטבה, למחיר הגבוה יותר שנגבה עם סיומה.

הוט מובייל התחייבה שלא להעלות מחיר

בהסדר הפשרה טענה הוט מובייל כי היא תקנה את התנהלותה לעניין משלוח הודעות לפני מועד סיום ההטבה. כמו כן, הוסכם על פיצוי בגובה של 5 מיליון שקלים שיחולק באופן הבא: 1.8 מיליון יינתנו כזיכוי בחשבונם של לקוחות שלא קיבלו את ההודעה על תום ההטבה והמשיכו להיות מנויים של החברה, וכ- 3.2 מיליון שקלים יינתנו על דרך של "אובדן הכנסה" של החברה. הוט מובייל התחייבה שלא להעלות את המחיר ללקוחות שתסתיים להם ההטבה, עד להפסד הכנסה מצטבר של 3.2 מיליון שקלים.

לעמדת המועצה לצרכנות, הסדר הפשרה "אינו ראוי ואינו הוגן ואינו מטיב עם הצרכנים". זאת, מאחר שעל אף שהתובענה עוסקת בנושא עקרוני חשוב ביותר לצרכנים – משלוח הודעה מוקדמת ללקוח על העלאת המחיר בתום תקופת ההטבה – טענתה של הוט מובייל כי היא תיקנה את התנהלותה, וכי היא שולחת ללקוחותיה הודעות על סיום ההטבה בהתאם לחוק, נטענת בעלמא, מבלי להציג בפני בית המשפט כיצד היא תקנה את התנהלותה, ומבלי להציג כל הוכחה על שינוי התנהלותה בפועל.

איפה כל הלקוחות שלך?

עוד נטען, כי למרות שהוט מובייל יכולה לאתר את הצרכנים שנפגעו (כולל אלו שעברו לספק אחר) בהתאם לפרטים המצויים בידיה, ולאפשר לאותם לקוחות למסור את אמצעי התשלום המעודכן שלהם לצורך קבלת הפיצוי, היא לא הסכימה לכך בהסכם המוצע כך שחלק הארי של הפיצוי לא ניתן ללקוחות שנפגעו.

לעמדת המועצה לצרכנות יש להעדיף מתן פיצוי כספי לצרכן עצמו על פני "אובדן הכנסה" לחברה משום שאין כל וודאות שהסכום שהוסכם עליו בהסדר הפשרה אכן יגיע ללקוחות עצמם. בנוסף טוענת המועצה לצרכנות כי חישוב אובדן ההכנסה נעשה באופן שגוי.
לאור הכשלים המהותיים בהסדר הפשרה, שלא מטיבים עם הצרכנים, החליטה המועצה לצרכנות להתייצב בהליך על מנת לייצג את ציבור הצרכנים ולהגיש התנגדות להסדר הפשרה בהתאם לסמכותה על פי חוק.

_______________________________________________________

עו"ד יוסף-חי אביעזיז

שתף את הכתבה ב:
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב telegram
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
רוצים להשאר מעודכנים בכל מה שחם בעולם המשפט?
הורידו את אפליקציית אוביטר:

אפליקציית אוביטר לאנדרואיד https://bit.ly/31H6hrk

אפליקצית אוביטר לאייפון https://apple.co/31GhGHV

לדף הפייסבוק שלנו https://bit.ly/32LKr5E

להצטרפות לאחת מקבוצות הוואטסאפ שלנו https://obiter.co.il/ask-lawyer

אתר החדשות המשפטיות obiter.co.il עושה כל מאמץ לאתר זכויות על תמונות וסרטונים המתפרסמים בו. אולם לעיתים התמונות והסרטונים מופצים ברחבי הרשת ולא מתאפשרת הגעה למקור החומר הויזאולי, לכן בהתאם לסעיף 27א' לחוק זכויות היוצרים כל אדם הרואה עצמו נפגע עקב בעלות על זכויות היוצרים של תמונה או סרטון מוזמן לפנות להנהלת האתר office@obiter.co.il

צרו איתנו קשר בנוגע לכתבה:

    נגישות