משרד הכלכלה: ייעצר יבוא רובי האיירסופט לישראל

הוראת השעה ניתנה בניסיון למנוע את זליגת הכלים לידיים עברייניות עד להסדרת התחום. מעתה זיקוקים יחשבו לחומר נפץ ותוקשח האכיפה כלפי מי שעושה בהם שימוש
נעמה כהן |
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב telegram
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
תצוגת כלי הנשק איירסופט

רובי האיירסופט הפכו בשנים האחרונות מצעצוע לנשק לכל דבר ומשמשים לאחר הסבתם לכלי שיכול להרוג. כעת משרד הכלכלה הורה על הפסקת היבוא של כלי איירסופט מסוגים מסוימים, הניתנים להסבה לנשק מסוכן וחלקי החילוף שלהם וזאת כהוראת שעה למשך שלושה חודשים, על מנת למנוע את המשך זליגת הכלים לידיים עברייניות ועד להסדרת הטיפול והאכיפה בתחום. כמו כן מעתה זיקוקים ייחשבו כחומר נפץ ותוקשח האכיפה הפלילית בתחום.

במסגרת המאבק בפשיעה בחברה הערבית, הונחה על שולחן הממשלה הצעת מחליטים לפיה ישונו הדינים החלים על כלי האיירסופט, הנחשבים כיום כ"צעצועים מסוכנים" ונמצאים בפיקוח משרד הכלכלה והתעשייה, כך שיחולו עליהם ההגבלות והדינים שחלים ב"חוק כלי היריה". כחלק משינוי זה, ייקבעו תנאים לייבוא, מכירה והחזקה וכן יתבצע פיקוח אפקטיבי, ובסיום תהליך ההסדרה תעבור האחריות על תחום האיירסופט למשרד לביטחון הפנים.

לקראת הסדרה

עד להשלמת הצעד, במשרד הכלכלה בשיתוף פעולה עם המשרד לביטחון פנים ובעקבות דוח גורמי הביטחון, אשר הצביעו על הסכנה בכלי האיירסופט, על עצירת יבוא האיירסופט וחלקיו לישראל לשלושת החודשים הקרובים, בכפוף לאישור ועדת הכלכלה של הכנסת, אשר תתכנס לדון בנושא. בתקופה זו יבחנו צרכי העוסקים בספורט ופנאי הקשורים לכלי האיירסופט, במטרה לחדש את היבוא באופן מוסדר ומתואם בין כלל הגורמים.

כמו כן, עד אשר תושלם הסדרת הנושא, משטרת ישראל והמשרד לביטחון פנים יסייעו למפקחי משרד הכלכלה והתעשייה בביצוע פעולות האכיפה השוטפות ובביצוע השמדות של כלי האיירסופט, המוסב לנשק קטלני.

במשרד הכלכלה הדגישו כי הגדרת רובי האיירסופט כנשק חם ולא כצעצוע מסוכן, הינה צעד קריטי במסגרת המאבק בפשיעה במגזר הערבי בפרט, ובמסגרת השימוש בהם על ידי גורמים עברייניים בכלל מאחר והשימוש בהם חרג מאוד מגבולותיו המקוריים, ולכן הוחלט להקשיח בהקדם את האכיפה בתחום, כדי לעצור את הפגיעה בחיי אדם.

חומר נפיץ

צעד נוסף שמקדם המשרד בתחום זה הוא ההכרזה על זיקוקים מסוג 2 כחומר נפץ מאושר על פי "חוק חומרי נפץ", על מנת לאפשר את הקשחת הרגולציה על זיקוקים ואת האכיפה הפלילית באמצעות משטרת ישראל. במקביל, יוקם צוות בהובלת משרד הכלכלה והתעשייה והמשרד לביטחון פנים אשר יבחן את כלל היבטי האכיפה, הפיקוח וההסדרה של נושא זיקוקי הדינור וחומרי הנפץ מקטגוריות 2 עד 4.

הצוות יגיש את מסקנותיו למנהלים הכלליים של משרד הכלכלה והתעשייה ומשרד לביטחון פנים בתוך 60 ימים. לאחר השלמת המהלך, תוגבר האכיפה על ידי משטרת ישראל בהיבטי עבריינות, ובמקביל, זרוע העבודה במשרד הכלכלה והתעשייה תמשיך להיות אחראית על נושאי הסדרת העיסוק והאחסנה.

______________________________________________________________

עו"ד איתי נווה

שתף את הכתבה ב:
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב telegram
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
רוצים להשאר מעודכנים בכל מה שחם בעולם המשפט?
הורידו את אפליקציית אוביטר:

אפליקציית אוביטר לאנדרואיד https://bit.ly/31H6hrk

אפליקצית אוביטר לאייפון https://apple.co/31GhGHV

לדף הפייסבוק שלנו https://bit.ly/32LKr5E

להצטרפות לאחת מקבוצות הוואטסאפ שלנו https://obiter.co.il/ask-lawyer

אתר החדשות המשפטיות obiter.co.il עושה כל מאמץ לאתר זכויות על תמונות וסרטונים המתפרסמים בו. אולם לעיתים התמונות והסרטונים מופצים ברחבי הרשת ולא מתאפשרת הגעה למקור החומר הויזאולי, לכן בהתאם לסעיף 27א' לחוק זכויות היוצרים כל אדם הרואה עצמו נפגע עקב בעלות על זכויות היוצרים של תמונה או סרטון מוזמן לפנות להנהלת האתר office@obiter.co.il

צרו איתנו קשר בנוגע לכתבה:

    נגישות