המדריך לבנקים: כך תזהו הלבנות הון במסחר הקמעונאי ברשת

עידן הקורונה הוביל להאצת הפעילות הכלכלית במרחב המקוון, ובמקביל עלה השימוש שעושים עבריינים וטרוריסטים בפלטפורמה ומפניהם מזהיר כעת משרד המשפטים
רונן לוי |
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב telegram
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
קניות אינטרנט ברשת פייסבוק
קניה ברשת. אילוסטרציה

הרשות לאיסור הלבנת הון ומימון טרור במשרד המשפטים פרסמה מסמך מפורט ביחס לשימוש במסחר קמעונאי במרחב המקוון לשם הלבנת הון ומימון טרור, כמו גם רשימת דגלים אדומים והנחיות לגופים הפיננסיים כיצד להתמודד ולהיערך בנושא. המדריך מציג מגמות ושיטות פעולה בולטות של גורמי פשיעה וטרור בארץ ובעולם, אשר מנצלים לרעה את המרחב המקוון לשם הלבנת הון ומימון טרור. זאת, תוך ניצול של עידן הקורונה והמעבר המואץ לפעילות כלכלית בתווך המקוון, שהובילו לזינוק חד בהיקפי המסחר הקמעונאי במרחב המקוון.

המסמך עצמו מתמקד בעבירות הלבנת הון ומימון טרור המבוצעות תוך שימוש לרעה במסחר המקוון, והוא נועד לסייע בהבנת הסיכונים בתחום, וכן באיתור פעילות זו ומניעת הניצול לרעה של הסקטור הפיננסי על מנת לבצעה.

עסקאות סמים ברשת

המסמך סוקר טיפולוגיות הלבנת הון ומימון טרור מרכזיות מהעולם, הכוללות שימוש לרעה במסחר קמעונאי מקוון. כך, למשל, הסוואת תקבולי סמים כעסקאות במוצרי צריכה באתרי מסחר מקוונים "פיקטיביים" בארה"ב. בהקשר הישראלי, יוצגו מספר דוגמאות לדיווחי גופים פיננסים לרשות בגין פעילות חריגה, שנקשרת לסחר במרחב המקוון, כמו גם פרשיה שנחקרה ברשות.

עוד פורטו במסמך הנחיות דיווח ממוקדות עבור הגורמים המדווחים על פעילות הנחשדת על-ידם ככזו, כמו גם רשימת "דגלים אדומים" אשר קיומם (לחוד או בצוותא) עלול להעיד על פעילות החשודה כהלבנת הון ומימון טרור באמצעות פעילות סחר במרחב המקוון, דוגמת מאפיינים חריגים של אתר אינטרנט המשמש את המוכר להלבנת הון, מסחר במוצרים "בלתי מוחשיים", שימוש ב-VPN כדי להסתיר את מיקומו הגיאוגרפי של אחד הצדדים המעורבים בעסקה וכו'.

דגלים אדומים לגופים הפיננסים

ראש הרשות לאיסור הלבנת הון ומימון טרור, ד"ר שלומית ווגמן-רטנר: "עבריינים מחפשים כל העת דרכים יצירתיות כדי להעביר כספים, בייחוד על רקע הקושי בביצוע העברות כספיות ישירות בין גורמים בשל מערכות הניטור בגופי הפיננסיים והדיווח לרשות. הגידול החד בפעילות המסחר הקמעונאי המקוון בתקופת הקורונה הוביל לעליה ניכרת בניצולה לרעה למטרות הלבנת הון, מימון טרור והונאות מקוונות.

בפרסום זה מבקשת הרשות לעדכן את הגופים הפיננסיים בדבר תופעות אלו ומספקת להם דגלים אדומים ייחודיים לזיהוייה, וזאת לשם הגברת מודעותם לנושא, צמצום ניצולם לרעה, וכדי לספק להם כלים נוספים לזיהוי פעילות חריגה של לקוחותיהם המצריכה העברת דיווח לרשות. מדריך זה מצטרף לשורת מדריכים ממוקדים בתופעות פשיעה שפרסמה לאחרונה הרשות המספקים העמקה בתופעות פשיעה והגברת האפקטיביות של משטר איסור הלבנת הון ומימון טרור בישראל, לרבות בלדרי כספים, פעילות הונאה בזמן הקורונה ועוד".
____________________________________________________________

עו"ד דניאל קליין

שתף את הכתבה ב:
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב telegram
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
רוצים להשאר מעודכנים בכל מה שחם בעולם המשפט?
הורידו את אפליקציית אוביטר:

אפליקציית אוביטר לאנדרואיד https://bit.ly/31H6hrk

אפליקצית אוביטר לאייפון https://apple.co/31GhGHV

לדף הפייסבוק שלנו https://bit.ly/32LKr5E

להצטרפות לאחת מקבוצות הוואטסאפ שלנו https://obiter.co.il/ask-lawyer

אתר החדשות המשפטיות obiter.co.il עושה כל מאמץ לאתר זכויות על תמונות וסרטונים המתפרסמים בו. אולם לעיתים התמונות והסרטונים מופצים ברחבי הרשת ולא מתאפשרת הגעה למקור החומר הויזאולי, לכן בהתאם לסעיף 27א' לחוק זכויות היוצרים כל אדם הרואה עצמו נפגע עקב בעלות על זכויות היוצרים של תמונה או סרטון מוזמן לפנות להנהלת האתר office@obiter.co.il

צרו איתנו קשר בנוגע לכתבה:

    נגישות