בחסות הפשיעה במגזר הערבי – הורחבו סמכויות החיפוש של המשטרה

אושר תיקון החוק המאפשר לערוך חיפוש בלא צו ביהמ"ש כשקיים חשד סביר שבמקום קיים חפץ הקשור לפשע חמור. שר המשפטים: "אנחנו במלחמה"
רונן לוי |
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב telegram
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
זירת רצח בכפר ריינה, דצמבר 2020. צילום ארכיון: משטרת ישראל

חלומה הרטוב של המשטרה מתגשם, כאשר הממשלה אישרה את הצעת שר המשפטים גדעון סער, להרחיב את סמכויות החיפוש של המשטרה, כדי לתת כלים למאבק בפשיעה במגזר הערבי. סער עצמו טען בדיון: ״אנחנו במלחמה. אביא עוד חוקים כדי שנצליח במערכה הזו״.

התיקון עצמו, מתייחס לעילות הקבועות בסעיף 25 לפקודת סדר הדין הפלילי (מעצר וחיפוש) שבהתקיימן מוסמך שוטר לערוך חיפוש במקום בלא צו בית משפט. סעיף 25 לפקודה קובע כיום ארבע עילות לחיפוש במקום בלא צו בית משפט, אשר מאופיינות בכך שבהתקיימן, הצורך לערוך את החיפוש הוא דחוף, ופניה לבית המשפט לקבל צו חיפוש תסכל את מטרתו.

בתזכיר מוצע להוסיף עילה נוספת שעניינה סמכות חיפוש לצורך תפיסת ראיה בקשר לעבירות פשע חמור, מחמת חשש לפגיעה בה או להעלמתה.

"אנחנו במלחמה"

עיקר התיקון המוצע נועד ליתן בידי משטרת ישראל סמכות לבצע חיפוש ללא צו בית משפט כאשר יש חשד סביר כי במקום מצוי חפץ הקשור לעבירה מסוג פשע חמור, כולל עבירות נשק ופרוטקשן, העשוי לשמש ראיה לביצוע העבירה, והחיפוש נדרש באופן מידי לשם מניעת העלמת הראיה או פגיעה בה וכן במקרים בהם יש חשד סביר כי במקום נמצא חשוד בעבירת פשע חמור.

כאמור השר סער הביא לממשלה את החוק שנועד להרחיב את סמכויות החיפוש המשטרתי על מנת לקדם את המאבק בפשיעה בכלל ובפרט המאבק בפשיעה המאורגנת בחברה הערבית.

השר סער אמר בדיון: ״רבותי אנחנו במלחמה. צריך לתת למשטרה ולרשויות אכיפת החוק כלים יותר טובים כדי להצליח במשימותיהם. גם הזכות לחיים היא בין זכויות האדם. אני מודיע לכם: אני אביא עוד חוקים כדי שנצליח במערכה נגד הפשיעה במגזר הערבי״.

ועדת שרים אישרה: פיצוי לנפגעי עבירות מין מיד לאחר הרשעה

ועדת השרים לענייני חקיקה, אישרה את הצעת החוק לתיקון חוק המרכז לגביית קנסות, אגרות והוצאות שיאפשר תשלום מידי על סך 10,000 שקלים לנפגעי עבירות מין, עבירות המתה וניסיון לרצח שנפסק לטובתם פיצוי כספי בהליך פלילי. לאחר אישור הצעת החוק אמר שר המשפטים גדעון סער כי "זהו תיקון ראשון, בשורה של תיקוני חקיקה לשיפור היחס של גורמי האכיפה לנפגעי העבירה ולשיפור המענה השיקומי שניתן להם".

על פי ההצעה, יורחב ההסדר הקיים בחוק בנוגע לתשלום פיצוי בהליך פלילי לנפגעי עבירה קטינים, כך שיחול גם על נפגעי עבירה בגירים אשר נפגעו מעבירות מין, עבירות המתה או ניסיון רצח. במקרים בהם בית המשפט הטיל בגזר הדין על הנאשם לשלם לנפגע עבירה בעבירות אלה פיצוי, יהיו זכאים הנפגעים לתשלום מהמרכז לגביית קנסות עד לסך של 10 אלף שקלים חדשים, והמדינה תיכנס בנעלי נפגע העבירה כדי לגבות את הפיצוי מהפוגע.

החוק עצמו יאפשר כאמור, תשלום מידי על סך 10 אלף שקלים לנפגעי עבירות מין וניסיון רצח, ומשפחות קורבנות עבירות המתה שנפסק לטובתם פיצוי כספי בהליך פלילי. שר המשפטים סער ציין לאחר שעבר החוק כי זהו תיקון ראשון, בשורה של תיקוני חקיקה לשיפור היחס של גורמי האכיפה לנפגעי העבירה ולשיפור המענה השיקומי שניתן להם.

_________________________________________________________________

עורך דין פלילי פאדי אסעד

שתף את הכתבה ב:
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב telegram
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
רוצים להשאר מעודכנים בכל מה שחם בעולם המשפט?
הורידו את אפליקציית אוביטר:

אפליקציית אוביטר לאנדרואיד https://bit.ly/31H6hrk

אפליקצית אוביטר לאייפון https://apple.co/31GhGHV

לדף הפייסבוק שלנו https://bit.ly/32LKr5E

להצטרפות לאחת מקבוצות הוואטסאפ שלנו https://obiter.co.il/ask-lawyer

אתר החדשות המשפטיות obiter.co.il עושה כל מאמץ לאתר זכויות על תמונות וסרטונים המתפרסמים בו. אולם לעיתים התמונות והסרטונים מופצים ברחבי הרשת ולא מתאפשרת הגעה למקור החומר הויזאולי, לכן בהתאם לסעיף 27א' לחוק זכויות היוצרים כל אדם הרואה עצמו נפגע עקב בעלות על זכויות היוצרים של תמונה או סרטון מוזמן לפנות להנהלת האתר office@obiter.co.il

צרו איתנו קשר בנוגע לכתבה:

    נגישות