כתב אישום נגד תוקפי השוטרים בכפר קאסם

אסלאם טאהא, 38, עלי עיסא, 33, וחמאדה עאסי, 24, מכפר ברא, כי באירוע שהסעיר את המשטרה הם היכו את אנשי כוחות הביטחון שביקשו להשליט סדר בכפר
נעמה כהן |
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב telegram
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
מעצר, ארכיון. צילום: משטרת ישראל

לבית משפט השלום בכפר סבא הוגש כתב אישום כנגד אסלאם טאהא, 38, ועלי עיסא, 33, מכפר קאסם, ונגד חמאדה עאסי, 24, מכפר ברא, בגין עבירות של תקיפת שוטר בנסיבות מחמירות, פציעה, איומים, הפרעה לשוטר והתנגדות למעצר, כל אחד על פי חלקו, זאת לאחר שתקפו באלימות שוטרים שהגיעו להשליט סדר בעיר כפר קאסם ומנעו מהם לבצע עבודתם. "אירוע חמור ביותר", כותבים נציגי הפרקליטות בכתב האישום שהוגש לבית המשפט, "אשר שורשו נעוץ בהנחות יסוד שגויות של המשיבים, שאינן מבוססות על דבר פרט לתפיסות עולמם, הסותרות את ריבונות המדינה, לפיהן הם מוסמכים לטפל באירועי סדר ואלימות בכפר קאסם במקום משטרת ישראל".

על פי כתב האישום, בכפר קאסם פועל ארגון פרטי המכונה "השמירה", אשר שם לעצמו כמטרה להשליט סדר באזור ולערוך "סולחות" בין תושבי המקום, ואשר הנאשם טאהא נמנה על מתנדביו. ב-1 באוקטובר השנה, בעת סיור משטרתי בעיר כפר קאסם, דווח לשוטר הסיור ולמתנדב אשר היה עמו, על אדם אשר השתולל בסמוך, התפרע, היכה מספר אנשים ופגע ברכוש.

חבר בארגון "השמירה"

עוד נודע לשוטרים, כי חברי ארגון "השמירה", ובהם טאהא, לכדו את אותו אדם, היכו אותו, הכניסו אותו לרכב מטעמם ונסעו מן המקום כשהוא ברכבם. בעקבות מידע זה, הגיעו השוטרים למבנה העירייה הציבורי, בו הוחזק אותו אדם ע"י חברי הארגון, וביקשו לראותו.

טאהא, מתוקף תפקידו בארגון "השמירה", נעמד חוצץ בין השוטרים לדלת המבנה וסרב לזוז ממקומו, תוך שהוא טוען שהתערבות המשטרה רק תיצור בלאגן. בסמוך להגעתם למקום הצטרף לשוטר ולמתנדב גם קצין משטרה. בחלוף הזמן, החלו אנשים להתגודד סביב השוטרים, לצעוק לעברם ולגדפם, עד שאחד השוטרים נאלץ לשלוף לעבר טאהא מכשיר "שוקר" במטרה להרתיעו.

בשלב מסוים, נפתחה דלת המבנה מבפנים ע"י עאסי, שנודע לאחר מכן כי הוא האדם אותו לכדו חברי הארגון, וכשניסה לצאת מן המבנה החל עימות בין טאהא ששמר על הדלת מבחוץ לשוטרים שבמקום. כתוצאה מכך, הפעיל אחד השוטרים את השוקר כשהצמיד אותה לבטנו של טאהא, שהגיב במתן שלושה אגרופים לפניו של השוטר.

כל אותה העת, כך מתואר בכתב האישום, עמד מן הצד הנאשם עיסא, צעק לעבר השוטרים וקילל אותם, עד שבשלב מסוים החל לתקוף את המתנדב אשר היה במקום. בחסות המהומה, הצליח הנאשם עאסי לצאת מן המבנה והחל גם הוא לתקוף את השוטרים במקום. בהמשך, ניסה להתנגד למעצרו, ובהגיעו לתחנת המשטרה המשיך להשתולל ופצע עצמו ע"י כך שנגח עם ראשו וגופו בדלת התא בעוצמה רבה.

"תפיסת עולם הסותרת את ריבונות המדינה"

על פי כתב האישום, כתוצאה מכך נזקק עאסי לטיפול רפואי וכשפונה לבית החולים ניסה לתקוף את אחד השוטרים שליוו אותו במטרה לחמוק מן המקום. הנאשמים טאהא ועיסא הסגירו עצמם מיד לאחר האירועים, בעוד הנאשם עאסי נמלט מן הזירה, אך הסגיר עצמו יום לאחר מכן בתחנת המשטרה.

במקביל להגשת כתב האישום בעניינם, הגישה הפרקליטות גם בקשה להארכת מעצרם לבית המשפט השלום פתח תקווה. בבקשה ציין עו"ד דודי ענבר, מטעם הפרקליטות, כי הנאשמים "הוכיחו במעשיהם כי מדובר באנשים אלימים, אשר מורא החוק אינו חל עליהם והם פועלים באופן גלוי כנגד השוטרים ועושים כל שביכולתם למנוע את עבודתם כחוק".

בבקשה צוין עוד כי "המדובר באירוע חמור ביותר, אשר שורשו נעוץ בהנחות יסוד שגויות של המשיבים, שאינן מבוססות על דבר פרט לתפיסות עולמם, הסותרות את ריבונות המדינה, לפיהן ארגון "השמירה" מוסמך לטפל באירועי סדר ואלימות בכפר קאסם במקום משטרת ישראל".

בנוגע לנאשם טאהא, לו יוחסו עבירות של תקיפת שוטר בנסיבות מחמירות, פציעה, הפרעה לשוטר והתנגדות למעצר, צוין בבקשת המעצר כך: "מהראיות עולה כי מעשיו של טאהא לא זו בלבד שחוללו את האירוע, אלא אף גרמו להתלהמות רבה באזור, שתרמה לאי-הסדר ולהמולה בזירת האירוע, והפריעה עוד יותר לפעילות השוטרים. בהמשך, משנפתחה דלת המבנה והשוטרים ניסו להיכנס לתוכו – הפעיל השוטר גונזלס את מכשיר השוקר כלפי מותנו של טאהא. תגובתו האלימה, הברוטלית ויוצאת הדופן בעוצמתה של טאהא. כלפי השוטר– מעידה כאלף עדים על אופיו האלים והמסוכן ועל כך שאינו מורתע מרשויות אכיפת החוק ומהדין".

"מסוכנים לציבור"

בנוגע לנאשם עאסי, לו יוחסו עבירות תקיפת שוטר בנסיבות מחמירות, תקיפת שוטר, איומים, הפרעה לשוטר והתנגדות למעצר צוין כי נחשד מלכתחילה בכך שהכה עוברי אורח וסדק את שמשת הרכב של אדם אחר.

"לאחר אירוע התקיפה מצדו של טאהא", כך נכתב בבקשת המעצר, "יוצא עאסי מהמבנה וללא כל התראה מוקדמת, ומבלי שראה כלל את ההתרחשות הקודמת לכך אלא שמע את הצעקות מבעד לדלת המוגפת – יצא מהמבנה, התנפל על השוטר גונזלס וחנק אותו מאחור והמשיך והכה את הקצין ברגיג לאחר מכן. אף לאחר שנעצר הוסיף הנאשם להתפרע, לאיים על השוטרים ולהכותם, והמשיך והתנגד למעצרו בתא המעצר ובבית החולים לאחר מכן. התנהגותו משולחת הרסן של הנאשם מעידה על מסוכנות רבה מצידו".

ובנוגע לנאשם, עיסא לו יוחסו עבירות של תקיפת עובד ציבור בכוונה להכשילו בתפקידו והפרעה לשוטר, צוי בבקשת המעצר כי "ליבה מצידו את הלהבות, שלח ידיו לעבר השוטרים וניסה לעזור לטאהא במניעת כניסתם למבנה, צעק על השוטרים וקיללם, ובהמשך אף תקף אותם. לציין כי עיסא נכח מתחילת האירוע במקום, היה עד לכך שטאהא מכשיל את השוטרים – וחרף זאת פעל עימו בצוותא למניעת כניסת השוטרים למבנה ואף הוסיף והסלים את האירוע".

_______________________________________________________________________

עורך דין פלילי פאדי אסעד

שתף את הכתבה ב:
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב telegram
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
רוצים להשאר מעודכנים בכל מה שחם בעולם המשפט?
הורידו את אפליקציית אוביטר:

אפליקציית אוביטר לאנדרואיד https://bit.ly/31H6hrk

אפליקצית אוביטר לאייפון https://apple.co/31GhGHV

לדף הפייסבוק שלנו https://bit.ly/32LKr5E

להצטרפות לאחת מקבוצות הוואטסאפ שלנו https://obiter.co.il/ask-lawyer

אתר החדשות המשפטיות obiter.co.il עושה כל מאמץ לאתר זכויות על תמונות וסרטונים המתפרסמים בו. אולם לעיתים התמונות והסרטונים מופצים ברחבי הרשת ולא מתאפשרת הגעה למקור החומר הויזאולי, לכן בהתאם לסעיף 27א' לחוק זכויות היוצרים כל אדם הרואה עצמו נפגע עקב בעלות על זכויות היוצרים של תמונה או סרטון מוזמן לפנות להנהלת האתר office@obiter.co.il

צרו איתנו קשר בנוגע לכתבה:

    נגישות