בשורה לעובדים חרוצים: הזיכוי במס במפעלי תעשייה יימשך

ועדת הכספים האריכה את תוקפן של תקנות המקנות זיכוי במס בשיעור של 15% במס הכנסה על עבודה במשמרות שנייה ושלישית במפעלי תעשייה
דנה לווינסקי |
אילוסטרציה envato

ועדת הכספים האריכה אתמול (יום ד') את תוקפן של תקנות המקנות זיכוי במס בשיעור של 15% במס הכנסה על עבודה במשמרות שנייה ושלישית במפעלי תעשייה. העלות למדינה מוערכת ב-80 מיליון שקלים ב-2021, ו-160 מיליון שקלים ב-2022.

התקנות חלות על עובדי ייצור במפעלים. חברי הוועדה מתחו ביקורת על כך שהתקנה מובאת שוב רטרואקטיבית, וקראו להופכה להוראת קבע. יו"ר הוועדה, ח"כ אלכס קושניר: "נשקול אם לקחת את הוראת השעה הזו שמוארכת מ-1986 כל פעם מחדש, ולהפוך אותה להוראת קבע או לפחות להוראה ארוכת טווח"

ועדת הכספים בראשות ח"כ אלכס קושניר, אישרה את הארכת תקנות מס הכנסה (שיעור המס על הכנסה בעד עבודה במשמרות) (תיקון), התשפ"ב-2021- התקנות קובעות הטבה במס לגבי הכנסה מעבודה במשמרת שנייה או שלישית, במטרה לעודד עובדים במפעלי תעשייה לעבוד במשמרות וכך להגדיל את היקף התפוקה.

80 מיליון שקלים עלות למדינה בשנת 2021

התקנות קובעות זיכוי ממס בשווי של 15% מהכנסה מעבודה במשמרת שנייה או שלישית, אם המעסיק משלם תוספת משמרות בגין עבודה זאת. התקנות הוארכו עד יוני 2021, והיום אישרה ועדת הכספים את הארכתן עד תום שנת 2022.

מטרת התקנות הינה לעודד עובדים במפעלי תעשייה שעיקר פעילותם היא ייצורית, לעבוד במשמרות, לנצל את המכונות והציוד גם במהלך שעות המשמרות ועל ידי כך להגדיל את היקף הייצור והתפוקה. העלות למדינה מוערכת ב-80 מיליון שקלים ב-2021, ו-160 מיליון שקלים ב-2022.

יו"ר הוועדה, ח"כ קושניר ציין בפתח הדיון כי "חשוב לי לוודא שהרצף ישמר וגם בעבור אותם חודשים שבהם התקנה לא הייתה תקפה, שעובדים ששילמו מס גבוה יותר ממה שציפו, יקבלו את הטבת המס. נרצה לשמוע איך זה אמור לקרות מבחינה טכנית – איך מעסיקים יפנו ואנשים יקבלו את מה שמגיע להם".

אפרת ריץ, עוזרת יועמ"ש משרד האוצר השיבה: "היו כל מיני עיכובים, מדובר בתהליך שתלוי בכמה מערכות. לשאלתך הרציפות בתשלום תשמר, ההטבה תהייה בתקוף עד תום 2022".

לא הוראת קבע

לבקשת יו"ר הוועדה הרחיבה ורד בכר, מרשות המיסים לעניין אופן התשלום לגבי החודשים בהן לא חלה ההטבה: "ברגע שתהייה הארכת תוקף עד סוף השנה, נוציא הנחיה למעסיקים, החישוב הוא על בסיס שנתי, כל מעסיק יודע לשלם ולנקות את המס בהתאם לעבודתו של העובד מתחילת השנה עד התשלום האחרון, תצא הנחייה בחודש הקרוב על ידנו שהזיכוי יכול להיות רטרואקטיבית מתחילת השנה, כך הכלי יינתן ויחושב והעובד יקבל כל מה שנדרש רטרואקטיבית. ככל שאנחנו בתוך שנת המס, הדבר הזה אפשרי".

לשאלת חברי הוועדה מדוע מוארכת כל פעם ההוראה מחדש במשך שנים ארוכות, כאשר הדבר קורה לעיתים באיחור, ומדוע לא נקבעת הוראת קבע השיבה ריץ כי "ההוראה נבדקת כל פעם עפ"י צרכים". בתגובה הציעו חברי הוועדה כי התקנות יוארכו למספר שנים לכל הפחות.

יו"ר הוועדה סיכם את הדיון: "הוועדה תזכיר לכם ביוני-יולי מספיק זמן לפני תום המועד שיש להאריכו בקרוב, כדי שתוכלו להאריך בזמן, וכן נשקול אם לקחת את הוראת השעה הזו שמוארכת מ-1986 כל פעם מחדש, ולהפוך אותה להוראת קבע או לפחות להוראה ארוכת טווח".

ועדה חדשה לנושא ישן

בהמשך הקימה הוועדה – ועדת משנה, בראשות ח"כ ולדימיר בליאק, לבחינת תיקוני חקיקה לסעיף 46 לחוק מס הכנסה ולסעיף 61 לחוק מיסוי מקרקעין, זאת בעקבות חזרת הוועדה לנוהל הישן במסגרת ההקלות במס לעמותות, והערות שונות שהעלו חברי הוועדה בדיונים בנושא.

יו"ר הוועדה, ח"כ אלכס קושניר: "תוך כדי דיון בנושא הועלו הרבה מאוד שאלות והרבה מאוד הסתייגויות של חברי כנסת, בין השאר עלה הנושא של מתן אישור זמני לעמותות שטרם קיבלו אישור ניהול תקין. החלטנו להקים ועדת משנה שתבחן את תיקוני החקיקה גם לסעיף 46 וגם לסעיף 61, כדי שנוכל לתת גם לוועדה ולכל המעורבים בהליך הזה, כלים שקופים שעומדים בכל הסטנדרטים לפעול, וכדי שהעמותות יוכלו לקבל ההטבות האלה, עפ"י נהלים ברורים ומסודרים".

נקבע כי הוועדה תכלול 5 חברים, 3 חברי קואליציה ו-2 חברי אופוזיציה. מטעם הקואליציה יעמוד בראש הוועדה – ח"כ ולדימיר בליאק, וחברי הכנסת ג'ידא רינאוי-זועבי ומאיר יצחק הלוי. מטעם האופוזיציה יכהן ח"כ עופר כסיף וחבר כנסת נוסף ששמו יוחלט מצד האופוזיציה, לאחר שימסרו שמות חבריה בוועדה.


עו"ד חיה אביסרור שמעוני

שתף את הכתבה ב:
רוצים להשאר מעודכנים בכל מה שחם בעולם המשפט?
הורידו את אפליקציית אוביטר:

אפליקציית אוביטר לאנדרואיד https://bit.ly/31H6hrk

אפליקצית אוביטר לאייפון https://apple.co/31GhGHV

לדף הפייסבוק שלנו https://bit.ly/32LKr5E

להצטרפות לאחת מקבוצות הוואטסאפ שלנו https://obiter.co.il/ask-lawyer

אתר החדשות המשפטיות obiter.co.il עושה כל מאמץ לאתר זכויות על תמונות וסרטונים המתפרסמים בו. אולם לעיתים התמונות והסרטונים מופצים ברחבי הרשת ולא מתאפשרת הגעה למקור החומר הויזאולי, לכן בהתאם לסעיף 27א' לחוק זכויות היוצרים כל אדם הרואה עצמו נפגע עקב בעלות על זכויות היוצרים של תמונה או סרטון מוזמן לפנות להנהלת האתר office@obiter.co.il

צרו איתנו קשר בנוגע לכתבה:

    נגישות