נפסלה הודאת הנאשם ברצח החייל רון יצחק קוקיה ז"ל

שופטי המחוזי בב"ש פסלו, במסגרת משפט זוטא, את ההודאה של זאהי אבו ג'ודה מכסייפה בפני חוקריו בשל תרגיל שבוצע לו במהלך החקירה
דניאל בן חמו |
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב telegram
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
300 שופטים בשלוש שנים. אילוסטרציה shutterstock
אילוסטרציה shutterstock

הרכב שופטי בית משפט המחוזי בבאר שבע, בראשות אב"ד אריאל ואגו, קיבלו החלטה לפסול את הודייתו של הנאשם זאהי אבו ג'ודה מכסייפה בפני חוקריו, בבקשה במשפט זוטא של הנאשם בניסיון לרצח שהינו מעשה טרור ובעבירות אחרות, על חלקו ברצח החייל רון יצחק קוקיה ז"ל.

בבקשה במשפט זוטא בעניינו של הנאשם זאהי אבו ג'ודה מכסייפה התייחסה לבקשתו לפסול חלק מאמירותיו בחקירה, במשטרה ובשב"כ, בהן הודה כי נטל חלק בתוכנית לרצוח חייל וליטול את נשקו, וכן כי שיתף פעולה עם אחיו חאלד, לאחר שהאח רצח בפועל את החייל רון יצחק קוקיה ז"ל ואף נטל את נשקו. שיתוף פעולה, התבטא בשיבוש החקירה ופעולות סיוע לאחר מעשה, במרכזן סיוע להחבאת הנשק.

"אין מנוס מפסילת ההודאה"

ההרכב של שלושת השופטים בבית המשפט המחוזי בבאר שבע, הגיעו למסקנה כי אין מנוס אלא "לפסול את הודייתו של הנאשם בפני חוקריו, למרות ממצאי מהימנות שאינם מיטיבים עמו, ולמרות, ושמא דווקא בגלל, היעדר תשתית עובדתית מלאה וברורה בסוגיית 'המסר מהסנגור'. שיקולי חסיון הביאו להחלטה, בוודאי לא קלה, של גורמי המאשימה, שלא להתמודד עם גרסתו של הנאשם ושלא לנסות להזימה בראיות ובעדויות שמנגד".

עוד נכתב בהחלטה, כי יחד עם זאת, בשל "העמימות העובדתית שנותרה סביב נסיבות העברתו, הבדויה, של 'מסר מהסנגור', אין אפשרות לקבוע כיצד תרגיל זה בא לעולם, והאם מדובר, מלכתחילה, ב'תרגיל חקירה', במובנו הקלאסי, כזה, שניזום או שאושר, בידי האמונים על חקירת הנאשם. כזכור- החוקרים שטרית וקופר נשאלו על כך, ושללו שמדובר בתרגיל יזום או בהתנהלות בעייתית של החקירה, ברם, במגבלות החסיון- לא ניתן להם להרחיב ולפרט או להיחקר בחקירה נגדית בסוגיה. לפיכך- אין לראות במסקנת אי קבילות ההודאה משום קביעה, ואף לא ביקורת, על כי חוקרי השב"כ נקטו, כביכול, בשיטת חקירה פסולה ואסורה".

יחד עם זאת, הקביעות עוד טרם שמיעת המשפט לגופו ולליבתו, הן לכאוריות וממוקדות בסוגיית הזוטא בלבד ואין בכך להשליך, בוודאי לא להכריע, באשר למה שייקבע ויוכרע בהמשך ההליך.

ועדת השחרורים: "לא לקצוב את עונשו של המחבל מליל הקלשונים"

השבוע המליצה ועדת השחרורים בבית משפט השלום ברמלה, בראשות יו"ר הועדה, השופט בדימוס בנימין ארבל, לנשיא המדינה שלא לקצוב את עונשו של המחבל מוחמד סעיד אגבריה, שמרצה שלושה מאסרי עולם ו-15 שנות מאסר, בעקבות הרשעתו ברצח שלושה חיילים בליל הקלשונים לפני 29 שנים, טוראי יורי פרדה ז"ל, טוראי יעקב דובינסקי ז"ל ורב"ט גיא פרידמן ז"ל.

הבוקר התקיים הדיון בעניינו של מוחמד סעיד אגבאריה, שנטל חלק פעיל ומשמעותי באירוע שנצרב בתודעה הלאומית כ"ליל הקלשונים" שבו הגיעה קבוצת מחבלים, וביניהם האסיר, לבסיס טירונים ורצחו בדם קר שלושה חיילים. הרצח שתוכנן בקפידה מראש על ידי השותפים, בוצע באכזריות רבה בסכינים, קלשונים וגרזנים.

"מהחומר שסקרנו בהמלצה, עולה כי האסיר ממשיך בפעילות אידיאולוגית שלילית, מהסוג שהביא אותו לביצוע מעשי הרצח, גם בין כותלי הכלא. לא מצאנו כי האסיר הראה כי שינה מדרכיו או כי זנח את האידיאולוגיה האמורה. בנסיבות אלה, מצאנו כי אין מקום להמליץ לכב' נשיא המדינה על קציבת עונשו של האסיר נוכח מסוכנותו", נכתב בהחלטה.

_______________________________________________________________

לצפייה ודירוג כבוד השופט אריאל ואגו

_________________________________________________________________

עו”ד שפיק דרבאשי

שתף את הכתבה ב:
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב telegram
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
רוצים להשאר מעודכנים בכל מה שחם בעולם המשפט?
הורידו את אפליקציית אוביטר:

אפליקציית אוביטר לאנדרואיד https://bit.ly/31H6hrk

אפליקצית אוביטר לאייפון https://apple.co/31GhGHV

לדף הפייסבוק שלנו https://bit.ly/32LKr5E

להצטרפות לאחת מקבוצות הוואטסאפ שלנו https://obiter.co.il/ask-lawyer

אתר החדשות המשפטיות obiter.co.il עושה כל מאמץ לאתר זכויות על תמונות וסרטונים המתפרסמים בו. אולם לעיתים התמונות והסרטונים מופצים ברחבי הרשת ולא מתאפשרת הגעה למקור החומר הויזאולי, לכן בהתאם לסעיף 27א' לחוק זכויות היוצרים כל אדם הרואה עצמו נפגע עקב בעלות על זכויות היוצרים של תמונה או סרטון מוזמן לפנות להנהלת האתר office@obiter.co.il

צרו איתנו קשר בנוגע לכתבה:

    נגישות