בית המשפט: "פיצוי לשחקן כדורגל מחויב במס"

שופט המחוזי בחיפה קבע כי רובן ראיוס, שחקן מכבי חיפה לשעבר, יצטרך לשלם מס על הפיצוי בגובה 600 אלף שקלים שקיבל מהקבוצה שכן מדובר ב"הכנסת עבודה"
גילי סיוון-כהן |
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב telegram
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
עונש קל לאוהד בית"ר שתקף קבוצה מתחרה
אילוסטרציה

שופט בית המשפט המחוזי בחיפה, רון סוקול, קיבל את עמדת פקיד השומה חיפה, וקבע כי פיצוי בסך למעלה מ-600 אלף שקל ששילמה מכבי חיפה לשחקנה לשעבר, רובן ראיוס, לאחר סיום העסקתו בשתי עונות משחקים בלבד, ייחשב כ"הכנסת עבודה" מהשתכרות בישראל ועל כן הוא חייב במס בישראל.

ב-2013 רכשה מכבי חיפה ממועדון כדורגל ביוון את כרטיס השחקן של רובן ראיוס הספרדי. מכבי חיפה התחייבה להעסיק את השחקן בשורותיה למשך שלוש עונות המשחקים 2013 – 2016. ראיוס שיחק בקבוצה במשך שתי עונות, שבסופן ביקשה הקבוצה להפסיק את ההתקשרות עמו. לאחר משא ומתן בין הצדדים הוחלט להעביר את השחקן למועדון סושו מונבליאר מהליגה השנייה בצרפת, שם אמור היה לקבל שכר נמוך יותר. ב-2015 נחתם הסכם לסיום ההעסקה, במסגרתו הוסכם כי מכבי חיפה תשלם לראיוס פיצוי חד-פעמי בסך 150 אלף אירו, וכי הפיצוי ישולם רק לאחר חתימת השחקן על הסכם עם המועדון מצרפת.

הכנסה שהופקה בישראל

פקיד השומה קבע כי הפיצוי בסך 150 אלף אירו חייב במס הכנסה על הכנסה מעבודה בשיעור של 25% (כקבוע בתקנות החלות על ספורטאי חוץ). זאת, בין היתר משום שדובר בפיצוי בגין הכנסה שאמורה היתה להתקבל בישראל. עוד ציין, כי מאחר שהפיצוי נובע מהסכם להעסקתו של ראיוס בישראל, יש לראותו כהכנסה שהופקה בישראל.

ראיוס ערער על השומה שנקבעה לו, וטען כי עם סיום העסקתו בקבוצה הוא עזב את ישראל, כאשר גם אשרת השהייה שלו הסתיימה, ועל כן ממועד זה ואילך כבר לא היה בבחינת תושב חוץ בישראל. עוד טען, כי הפיצוי ששולם לו מהווה תוספת לשכר בצרפת ופיצוי על הפסד הכנסתו בצרפת, והפיצוי נועד להבטיח לו שכר גבוה יותר בגין עבודתו כשחקן כדורגל בצרפת.

השופט רון סוקול, כאמור, דחה את ערעורו של ראיוס וקיבל כאמור את עמדת פקיד השומה חיפה ברשות המיסים. סוקול קבע כי יש לבחון כי תקבול בהתאם למהותו האמיתית. כידוע, הוא פסק, הלכה בדיני המס היא כי פיצוי שמקבל נישום יסווג כדין הפירצה שאותה הוא בא למלא.

מיסוי כדין

"הגעתי למסקנה כי הפיצוי ששולם לשחקן עם חתימת הסכם הסיום נועד לפצותו בגין הסכמתו לעבור לשחק במועדון בצרפת", כתב סוקול בפסק הדין.

עוד הוסיף: "הואיל והפיצוי נועד לשמש כתחליף להכנסה לה היה המערער זכאי לפי הסכם ההעסקה, יש למסותו בשים לב לסיווג ההכנסה על פי הסכם ההעסקה ולמקום שבו אמור היה להיות מועסק. מאחר שהפיצוי ניתן חלף הכנסת עבודה מהשתכרות בישראל, הרי שיש לקבוע כי מקום ההכנסה מהפיצוי הוא בישראל, ועל כן חייב המערער במס על הכנסתו בישראל".

_______________________________________________________

לצפייה ודירוג כבוד השופט רון סוקול

________________________________________________________

עו"ד ניר יסלוביץ

שתף את הכתבה ב:
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב telegram
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
רוצים להשאר מעודכנים בכל מה שחם בעולם המשפט?
הורידו את אפליקציית אוביטר:

אפליקציית אוביטר לאנדרואיד https://bit.ly/31H6hrk

אפליקצית אוביטר לאייפון https://apple.co/31GhGHV

לדף הפייסבוק שלנו https://bit.ly/32LKr5E

להצטרפות לאחת מקבוצות הוואטסאפ שלנו https://obiter.co.il/ask-lawyer

אתר החדשות המשפטיות obiter.co.il עושה כל מאמץ לאתר זכויות על תמונות וסרטונים המתפרסמים בו. אולם לעיתים התמונות והסרטונים מופצים ברחבי הרשת ולא מתאפשרת הגעה למקור החומר הויזאולי, לכן בהתאם לסעיף 27א' לחוק זכויות היוצרים כל אדם הרואה עצמו נפגע עקב בעלות על זכויות היוצרים של תמונה או סרטון מוזמן לפנות להנהלת האתר office@obiter.co.il

צרו איתנו קשר בנוגע לכתבה:

    נגישות